Moderní senzorika s technologií IO-Link

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Žádný automatizovaný proces, automatický stroj nebo linka se v žádném případě neobejde bez širokého sortimentu různých senzorů. Použití kvalitních, odolných a přesných senzorů je prvním a základním úspěchem bezchybného a spolehlivého automatického řízení každé aplikace.

A právě výrobky Turck a Banner dlouhodobě představují špičku v oblasti senzoriky, nejen po stránce přesnosti měření, ale i v progresivním vývoji digitalizace napojení na řídicí PLC, průmyslové počítače i databáze a cloudové aplikace.

Technologie IO-Link

Základem moderního senzoru je dnes kontinuální a přesný přenos digitální hodnoty naměřené veličiny společně s přidanými informacemi pro prediktivní údržbu. Datová digitální komunikace IO-Link je pro tyto požadavky zcela ideální pro svoji jednoduché zprovoznění a velmi spolehlivou funkci. IO-Link je založen na point-to-point propojení mezi senzorem / akčním členem a interfaceovým modulem.
Vedle hodnoty procesní veličiny, tedy přesně naměřené hodnoty (rozměrů, vzdáleností přiblížení, tlaků apod.), je možné přenášet další informace, jako např. parametry nebo diagnostická hlášení (funkce / porucha, stupeň opotřebení, provozní teplotu apod.). Navíc je možné provádět i vzdálenou změnu měřících parametrů (rozsahu měření či mezí detekce). I "poslední metr kabelu" tedy umožňuje univerzální komunikaci se senzorem nebo akčním členem.

moderni senzorika 2021 1

IO-Link master moduly

Pro snadné napojení IO-Link senzorů, které se z pohledu komunikace chovají jako podřízené slave jednotky, slouží tzv. IO-Link master jednotky. Ty buď vytvářejí komunikační rozhraní mezi senzorem a nadřazenou řídicí jednotkou, jako například Turck moduly TBEN-S2-4IOL, nebo přímo realizující výkonnou programovatelnou řídící jednotku, jako například Turck TBEN-L5-8IOL. Obě řešení se vyznačují na jedné straně 4 až 8 IO-Link porty pro připojení senzorů nebo vícebarevných indikátorů a signálek a na straně druhé multiprotokolovými komunikačními ethernetovými porty podporujícími současně Profinet, Modbus-TCP a EtherNet/IP.

moderni senzorika 2021 2

Senzory pro široké spektrum aplikací

V nabídce společnosti Turck a Banner je i široké portfolio moderních senzorů.
Mezi novinky patří indukční senzory řady Uprox3 s přesným 12bitovým odměřováním vzdálenosti kovového předmětu a se stejnou citlivostí na všechny druhy kovů. Díky IO-Link rozhraní, napěťovému výstupu a nastavitelnému rozsahu měření nabízí zcela univerzální použití. Integrovaný ukazatel teploty může vydat alarm v případě odchylky od nastavené hodnoty.
Pro měření tlaku procesních kapalin v rozsahu od -1 až do 400 barů pro oblast hydraulických, mazacích a chladicích systémů slouží nové senzory Turck PS+.
Lineární a rotační senzory řady Q25 a QR24 s IO-Link slouží pro přesné průběžné čtení 16bitové hodnoty posunu nebo natočení pro rychlou a jemnou regulaci pohybu a manipulace.
Laserovými senzory Banner je možné provádět přesné odměřování pozice předmětů a materiálu na dopravnících, obalech, zásobnících i kontejnerech. Pro velmi rychlá přesná měření slouží typ LM, zatímco typ Q4X s dosahem až 600 mm a s krytí IP69k je vhodný pro nasazení ve velmi čistých provozech. Pro velké vzdálenosti je určena řada LTF s dosahem až 24 m. Všechny uvedené senzory umožňují i detekci průhledných předmětů (např. lahví) a opět IO-Link přenos hodnot. Pro stísněnou detekci slouží světlovodné senzory DFG.
Další možností detekce množství materiálu je použití ultrazvukových nebo kapacitních senzorů. Společnost TURCK nabízí ultrazvukové a kapacitní senzory téměř všech tvarů, rozsahů, snímacích úhlů a typů výstupů. Většina je vybavena teplotní kompenzací, omezením rušení od jiného senzoru nebo vodičem pro automatickou synchronizaci.

moderni senzorika 2021 3

Bezpečnostní a RFID moduly s IO-Link

IO-Link se nevyhýbá ani RFID identifikaci a bezpečnostním aplikacím. Válcové HF RFID čtecí/zapisovací hlavy TN-M také přicházejí s integrovaným IO-Link rozhraním. V kombinaci s IO-Link masterem TBEN-L lze využít základní SIO režim těchto hlav v úlohách jakými jsou detekce tagů nebo porovnání definovaného datového řetězce a získat spínací signál.
I/O moduly TBPN a TBIP s bezpečnostními digitálními vstupy jsou také vybaveny i IO-Link master porty. Tak je možné jeden sběrnicový modul, s krytím IP67, použít jak pro bezpečnostní, tak pro běžné nebo IO-Link zařízení.

moderni senzorika 2021 5

IO-Link propojovací prostředky

Pro snadnou realizaci automatizace rozsáhlý výrobních dopravníkových linek a robotických pracovišť slouží důmyslné propojovací prostředky. Mezi ně patři tzv. IO-Link slučovače (huby) TBIL, které mohou připojit do řídicího systému až 32 dalších univerzálních digitálních signálů pomocí IO-Link protokolu. Pomocí indukční vazby řady NIC lze velmi snadno realizovat bezkontaktní přenos energie a signálů ideální pro napojení pohyblivých zařízení, např. pracovních nástrojů robotů.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl kveten 2022

ElektroPrůmysl.cz, květen 2022

Číslo je zaměřené především na konektorovou techniku a kabelovou konfekci.

Zajímavé odkazy

Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Ušetřete 30% nákladů se systémovou technikou! Zbavte se tlaku na náklady jednou pro vždy. Díky decentrální instalaci ušetříte až 30%. Je to tak jednoduché! Vše, co musíte udělat, je: Prostě jít do toho.
Nastavte si své Centrum preferencí a získejte třeba SMART TV Tím, že více specifikujete oblasti zájmů ve svém profilu, vás automaticky zařadíme do slosování o hodnotné ceny.

Najdete nás na Facebooku