Novinka ve fotovoltaice: solární střešní tašky

Typografie
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nejnovější vývoj ve fotovoltaice nabízí jednoduché a efektivní řešení k výrobě energie pro každého zájemce. Nový fotovoltaický systém je možné umístit i na historické objekty a střecha zůstává zcela pochůzná.

Česká společnost ELKOV energy spolu se švýcarskou cihelnou Rapperswil Louis Gasser AG vyvinuly inovativní a estetický solární systém, který odpovídá komplexním požadavkům investorů, zpracovatelů a úřadů. Cílem bylo umožnit instalaci fotovoltaiky na všech střechách, a to i tam, kde ochrana památek nebo komplexní tvary střech vyžadují náročná řešení. Uspořádání modulů tak zaručuje maximální výkon, aniž by mohly vrháním stínů vzniknout velké ztráty výkonu.

Výsledkem jsou solární střešní tašky. Tento hybridní systém využívá tašky jako klasickou ochranu objektu před deštěm a současně podporuje výrobu elektrického proudu pro vlastní potřebu, např. pro vytápění, ohřev vody i veškerou domácí činnost, ke které je potřeba elektrická energie.

Firma dále nepřetržitě vyvíjí se švýcarskou firmou patentovaný hybridní systém. Vývoj se snaží nadále snižovat náklady a zároveň zvyšovat účinnost a efektivnost.

solarni tasky 1

Technika

Systém je velmi jednoduchý a zároveň rafinovaný: fotovoltaické moduly jsou integrovány do pálené střešní tašky a tvoří tak jednotné prostředí střechy bez dalších rušivých nebo viditelných prvků. Kabely jsou položeny pod taškami.

Fotovoltaický panel sestává z jednotlivých monokrystalických článků, které jsou vzájemně spojeny do série. Fotovoltaický modul se skládá ze 4 dohromady spojených jednotlivých panelů, které vykazují jmenovitý výkon každý po 7 Wp. Tím je výkon modulu 28 Wp. Na 1 m2 střešní plochy z pálených tašek tedy vykazuje výkon 84 Wp.

Čtyřčlenná rodina spotřebuje průměrně za rok řádově 3 500 až 6 000 kWh elektrické energie a k tomu je potřeba 45–80 m2 solárních střešních tašek.

Fotovoltaické moduly podléhají stálé kontrole kvality a jsou dodatečně zkoušeny nezávislým zkušebním institutem „TÜV“ – nezávislým znakem kvality, aby výrobek mohl již předem potvrdit vysoké nároky zákazníků na kvalitu.

Montáž solárních tašek je nenáročná

Montáž se provádí současně s pokrýváním střechy novými pálenými střešními taškami. Při tom se do střechy z pálených tašek nevrtají žádné otvory ani se nepoužívají jiné montážní pomůcky: Střecha zůstává 100% těsná.
Řešení je koncipováno tak, aby při odpovídající přípravě bylo možné kdykoliv a bez velkých dodatečných nákladů rozšířit fotovoltaické zařízení pomocí dalších solárních střešních tašek. Střecha zůstává zcela pochůzná.

Solární tašky nenarušují estetický dojem

Cílem takovéto fotovoltaické instalace je zachovat vzhled střechy a celého domu. Zvláště důležité je to například v památkově chráněných zónách.

Kabelové rozvody jednotlivých modulů lze pak optimalizovat, aby ztráty výkonu kvůli stínům z vikýřů, střešních oken a podobně byly minimální. Tím může nominálně nižší výkon solární střešní tašky plně vyčerpat tuto flexibilitu a zcela udržet krok s velkoplošnými solárními panely.

Barvu tašek lze měnit podle charakteru budovy. Veškeré kabely jsou pokládány pod pokrytí, nejsou viditelné a nejsou přímo vystaveny povětrnostním vlivům.

solarni tasky 2

Další výhody solární střešních tašek

 • integrace do střechy z pálených tašek jako garant pro příjemné klima k bydlení, uchování dlouhé životnosti
 • využití obnovitelných zdrojů energie
 • snadná a rychlá montáž
 • inovativní, modulární a bez velkých nákladů rozšířitelné řešení pro fotovoltaiku
 • bez rušivých položených prvků na střeše
 • snížení možných odrazů světla
 • plně pochůzná střecha
 • fotovoltaické moduly odolné vůči nárazovému větru s kroupami
 • systém vhodný pro novostavby, ale i sanace střech starých objektů
 • systém je adaptovatelný na památkově chráněné budovy
 • nejvyšší dotační sazby pro solární energii
 • snadná výměna v případě poruchy

Jaké dotace lze získat?

Aktuálně je možné na střechu získat dotaci v rámci OPPIK, konkrétně v oblastech Nízkouhlíkové technologie a úspory energie, kde lze získat dotaci nejen na zmíněnou fotovoltaiku, ale například také v kombinaci se zateplením, výměnou osvětlení, pořízením dobíjecí stanice atd.

Zažádat o dotaci je možné do konce května 2017. Dotace lze v případě malých firem získat až do výše 80 %. Více informací o dotačním programu naleznete v aktuálním ELKOV magazínu.

bannerOM

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz leden 2021

ElektroPrůmysl.cz, leden 2021

Číslo je zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Řešení pro revizní techniky a rozváděčové skříně Metra Blansko je zakladatelem výroby elektrických měřicích přístrojů. Měření elektrických i neelektrických veličin přístroji Metra jsou přesnými a spolehlivými pro zákazníky již více jako 100 let.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!