ProfiCAD – software pro tvorbu elektrotechnické dokumentace

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Program ProfiCAD již byl čtenářům v minulosti představován. Jedná se o oblíbený program na tvorbu elektrotechnické dokumentace, který klade maximální důraz na jednoduchost ovládání a snadnou dostupnost.

Panel značek

Po spuštění programu se objeví okno s plochou výkresu a paletou značek (obr. 1), která umožňuje vyhledat značku a vložit ji do výkresu pomocí jediného kliknutí myši. Značky jsou zobrazeny graficky. Pokud se myš zastaví nad značkou, zobrazí se její název.

proficad 10 1

Panel výkresů

Další grafická paleta zobrazuje náhledy výkresů (obr. 2), takže je možné snadno najít výkres, pokud si nepamatujeme jeho název. Kliknutím na náhled výkresu dojde k jeho otevření.

proficad 10 2

Vrstvy

Program podporuje plnohodnotnou práci s vrstvami. Výkres lze rozdělit do několika vrstev a kreslit odděleně například půdorys budovy, elektroinstalaci, počítačové rozvody, EZS atd. pomocí panelu “Vrstvy” lze vrstvy zapínat, vypínat, přesouvat atd.

Dvoubarevné spoje

Lze kreslit dvoubarevné spoje výběrem přerušované čáry a zadáním libovolných dvou barev (obr. 3). Některé názvy spojů mají přiřazený styl. Například pokud spoj nazvete PEN, barva se změní na žlutozelenou barvu.

proficad 10 3

Souřadnicová síť

Pro lepší orientaci v rozsáhlých výkresech je možné zapnout kolem okrajů výkresu souřadnicovou síť a středící značky (obr. 4). Souřadnicová síť nemusí být kolem všech hran výkresu, lze ji zapnout pro každou hranu zvlášť.

proficad 10 4

Snap a pracovní plocha

Snap usnadňuje vkládání značek zarovnaně a umožňuje je propojovat spoji.
Snap aktuálního dokumentu lze nastavit na hlavní nástrojové liště pomocí rozbalovacího seznamu 2.
Vlastnost programu zvaná "automatický snap" se aktivuje tlačítkem 1. V tomto režimu se hodnota snapu automaticky vypočítá z aktuálního měřítka.

proficad 10 5

Editor popisových polí

Popisové pole dodávané s programem odpovídá normě ISO 7200 a lze ho snadno adaptovat, například vložením loga vaší firmy nebo si vytvořit vlastní (obr. 6). K tomu slouží editor popisových polí. Popisové pole automaticky přebírá údaje z výkresu (např. název výkresu, autor, revize, status dokumentu atd.).

proficad 10 6

Výpis vodičů

Výpis vodičů se vygeneruje příkazem Soubor - Výpis vodičů (obr. 7). Výpis vodičů obsahuje seznam spojů dokumentu. Pro každý spoj je uvedeno odkud kam vede (ve formátu značka:číslo vývodu), zóna souřadnicové sítě a název vodiče.

proficad 10 7

Rozpis značek a kusovník

Nový rozpis značek obsahuje název, referenční označení, typ a zónu (oblast) kde se značka nachází (obr. 8). Podle potřeby je možná přidat další sloupce.
Zaškrtnutím volby „seskupovat“ se zobrazí kusovník s uvedením počtu kusů jednotlivých komponent.
Filtr umožňuje stanovit, které značky budou uvedeny v rozpisu součástek.

proficad 10 8

Vícestránkové dokumenty

Panel Stránky umožňuje vytvářet vícestránkové dokumenty (obr. 9). Ikona tohoto panelu představuje výkres v kroužkové vazbě.
Každá stránka má krátký název (doporučeno 4 znaky) který se zobrazuje v panelu Stránky a v křížových odkazech. Pokud je pro dokument zapnuto popisové pole, zobrazí se na všech stránkách.

proficad 10 9

Křížové odkazy - vodiče

Pokud mají dva vodiče stejný název, považují se za vodivě propojené. Název se zadává v panelu Vlastnosti. Pokud vodič končí ve vzduchu a na jiné stránce existuje jiný vodič se stejným názvem, automaticky se zobrazí odkaz na druhý vodič.

Křížové odkazy - značky

Komponenta je elektrické zařízení, které obsahuje několik značek. Například cívka relé a kontakty. Hlavní značka je cívka relé, podružné značky jsou jednotlivé kontakty.
Hlavní značka komponenty by měla mít označení (v panelu Vlastnosti zadat referenci) například K5. Podružné značky budou mít stejné označení + tečka + číslo, například K5.1, K5.2 (obr. 10).

proficad 10 10
Podružné značky se normálně nezobrazují v rozpisce. Pokud chcete, aby se zobrazovaly, zaškrtněte volbu zobrazovat podružné značky. Pokud budete dodržovat tento způsob označení, zobrazí se u každé značky, která je součástí komponenty odkaz na ostatní značky.
Obrázek 11 ukazuje relé na straně 1 a obr. 12 jeho kontakty na straně 2.

proficad 10 11  proficad 10 12
Odkazy lze proklikávat, tj. kliknutím na odkaz se dostaneme na cílovou stránku odkazu.

Barevné výplně značek

Některé značky mohou být vybarveny (obr. 13). Týká se to značek, které mají uzavřené plochy, tj. kruhy, elipsy, obdélníky, polygony, kruhové úseče a výseče.
Barva výplně se nastavuje v panelu Vlastnosti, nebo (pokud chcete vybarvit více značek) příkazem Objekt - barva výplně. Plochy, které byly vybarveny v editoru značek si ponechávají svou barvu.

proficad 10 13

Automatické zapojování značek

Program umožňuje dodatečně zapojit značku do existujícího spoje (obr. 14). Při vložení značky na spoj dojde k automatickému zapojení značky. Při smazání značky dojde k obnovení spoje.

proficad 10 14

Výpis svorek

Tato nová tisková sestava obsahuje seznam svorek výkresu. Pro každou svorku jsou uvedeny:

  • název spoje,
  • název kabelu,
  • napojená značka a název vývodu
  • zóna souřadnicové sítě kde se nachází značka

Vstup svorky je zobrazen vlevo, výstup vpravo do svorky.

proficad 10 15
Příkladem je zapojení na obrázku 15. Poté program vygeneruje seznam svorek zobrazený na obrázku 16.

proficad 10 16

Kopírování stylu

Můžeme kopírovat styl (tloušťky barvy obrysů. Výplně atd) z jednoho objektu na druhý, podobně jako v MS Office.

Hypertextové odkazy

Kromě křížových odkazů, které vytváří program automaticky, si můžeme vytvořit vlastní hypertextové odkazy. Hypertextové odkazy mohou odkazovat na libovolnou stránku nebo značku projektu. Po kliknutí na odkaz dojde k přechodu na cílovou stránku nebo značku.

Nová verze 10 přinesla tato vylepšení:

Kótování
Program podporuje lineární kóty, šikmé kóty a kóty průměru. Kótu lze jednoduše nakreslit pomocí tří kliknutí myši (obr. 17).

proficad 10 17

Jsou k dispozici různé parametry kót (barvy, tloušťky čar atd.) viz obr. 18.

proficad 10 18

Filtr rozpisu součástek
Filtr umožňuje stanovit, které značky budou uvedeny v rozpisu součástek, viz ukázka na obr. 19. Děje se to pomocí slov, které mají být zahrnuty nebo naopak vyloučeny z rozpisu součástek.

proficad 10 19

Vkládání obrázků ze schránky
Program umožňuje vložit do výkresu obrázek ze schránky Windows. Jedná se o nejsnadnější způsob, jak do výkresu dostat obrázek z jiného zdroje, například z katalogu ve formátu PDF.

Rychlý náhled v panelu Stránky
Když pohybujeme myší v panelu Stránky, zobrazuje se náhled stránky, nad kterou je myš (obr. 20). Usnadňuje to orientaci ve vícestránkových výkresech.

proficad 10 20

Rychlý náhled v panelu Vrstvy
Když pohybujeme myší v panelu Vrstvy, zobrazuje se náhled vrstvy, nad kterou je myš (obr. 21). Tím se velmi usnadňuje zjištění, v které vrstvě jsou které objekty.

proficad 10 21

Podrobnější popis vlastností nové verze profiCAD 10 naleznete na: www.proficad.cz/Novinky.aspx
Samozřejmě nás můžete také kontaktovat na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, únor 2020

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku a software

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Turck na veletrhu Amper 2020 Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti. Přijďte se přesvědčit ve dnech 17.-20.3.2020. Hala V, stánek 2.06.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.