Měření osvětlení vnitřních prostorů - 1. díl

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Měřením osvětlení ze zabývá norma ČSN 36 0011, která se skládá ze tří souboru. Tato norma platí pro měření osvětlení ve vnitřních prostorech staveb. Pro měření denního osvětlení a měření denní složky sdruženého osvětlení se používá norma ČSN 36 0011-1 společně s ČSN 36 0011-2.

Pro měření umělého osvětlení a měření doplňujícího umělého osvětlení při sdruženém osvětlení se používá norma ČSN 36 0011-1 společně s ČSN 36 0011-3.

Osvětlení ve vnitřních prostorech budov se měří zpravidla pro:

  • ověření, zda byly při realizaci osvětlovací soustavy splněny podmínky a hodnoty osvětlení podle pro¬jektu a zda jsou v souladu s hodnotami podle platných norem týkajících se požadavků na osvětlení (obvykle se měří v dokončené budově či výrobním provozu před jejich uvedením do trvalého provozu);
  • zjištění podmínek osvětlení a zrakové pohody během užívání osvětlovacích soustav a ověření, zda jsou tyto podmínky v souladu s platnými normami;
  • porovnání různých řešení osvětlení vnitřních prostorů z hlediska dosažení podmínek zrakové pohody, z hlediska hospodárnosti nebo z hlediska energetických úspor.

Podle účelu měřeni a z toho vyplývajících požadavků na přesnost se rozeznává měření osvětlení vnitřních prostorů:

  • přesné, určené pro posouzení náročných vnitřních prostorů nebo pro výzkumné účely
  • provozní, určené pro ověřování správnosti navržených a realizovaných podmínek osvětlení a zrakové pohody, jejich dodržování během užívání stavby a pro porovnání různých řešení osvětlovacích soustav
  • orientační, určené pro ověřování základních podmínek zrakové pohody, na základě kterého se navrhuje další postup (opatření v údržbě, popřípadě přesnější měření při zjištění nevyhovujících podmínek)

Podle účelu měření a charakteru vnitřních prostorů se jejich osvětlení měří:

  • bez přítomnosti uživatelů (v nových prostorech před jejich uvedením do provozu nebo během jejich užívání tam, kde přítomnost uživatelů vnitřního prostoru neovlivní podstatné podmínky osvětlení a zrakové pohody);
  • za přítomnosti uživatelů vnitřního prostoru na jejich obvyklém místě a tehdy, když uživatelé ovlivňují osvětlení stíněním, např. na pracovním místě.

Pro dosažení co nejpřesnějších a vzájemně srovnatelných výsledků vystihujících skutečný stav je při měření osvětlení nezbytné znát a respektovat činitele, které podstatným způsobem osvětlení ovlivňují a věnovat co největší pozornost dodržení správného postupu měření a jeho vyhodnocení.

meric_osvetleni

Měřené veličiny

Při měření osvětlení ve vnitřních prostorech se jako základní veličiny charakterizující podmínky vidění a zrakové pohody měří:

a) úroveň osvětlení v kontrolních bodech, která se vyjadřuje:

  • u denního osvětlení a u denní složky sdruženého osvětlení vzhledem k neustálé proměnlivosti hodnotami činitele denní osvětlenosti D, v %
  • u umělého osvětlení a u doplňujícího umělého osvětlení při sdruženém osvětlení vzhledem k jeho relativní stálosti hodnotami osvětlenosti E, v Ix;

b) jasy ploch v zorném poli uživatelů vnitřního prostoru, důležitých pro vidění a zrakovou pohodu. Hodnoty jasů se udávají v (cd/m2).

Jako doplňující veličiny pro vyhodnocení podmínek osvětlení a zrakové pohody se podle potřeby měří:

  • činitel odrazu světla důležitých povrchů (např. pracovních ploch, stěn, podlah, stropů, vnitřního zaří¬zení);
  • činitel prostupu světla materiálů propouštějících světlo;
  • činitele znečištění;
  • úhly (úhly polohy ploch od směru pohledu, úhly stínění, úhly clonění svítidel, úhly srovnávací roviny atd.);
  • další veličiny.

Měřicí přístroje

Pro měření osvětlení se používají fotoelektrické luxmetry a jasoměry. Použitelné celkové chyby luxmetrů a jasoměrů pro různé stupně přesnosti měření a s tím související nejistoty výsledků jsou uvedeny v tabulce 1.

Tabulka 1 - Použitelné celkové chyby luxmetrů a jasoměrů

Přesnost měření Přípustná celková chyba v (%)
luxmetry jasoměry
přesné ±5 ±7,5
provozní ±10 ±10
orientační ±15 ±15

Měřicí přístroje (luxmetry a jasoměry) se musí pravidelně kalibrovat prostřednictvím pověřeného pracoviště ve lhůtách odpovídajících údajům výrobce. Je nutné, aby lhůty pro kalibraci byly maximálně:

  • 2 roky u přístrojů pro přesné měření;
  • 3 roky u přístrojů pro provozní měření;
  • 5 let u přístrojů pro orientační měření.

Průměr plochy čidla luxmetru přijímající světlo nesmí být větší než 60 mm; doporučuje se průměr nepřesahující 30 mm. Úhel měřeného pole u jasoměru musí odpovídat podmínkám měření, zejména velikosti a vzdálenosti měřené plochy, pro měření jasů malých a vzdálených ploch nemá být úhel větší než 1°. Pro měření průměrných jasů blízkých a velkých ploch se používá jasoměrů s úhlem měřeného pole do 10°, výjimečně lze použít i jasoměrů s úhlem do 20°, je-li zabezpečeno, že nebude výsledek měření zkreslen jasy okolních ploch. Jasoměr pro přesné a provozní měření má být přizpůsoben pro upevnění na stojan.

Pro výběr přístrojů používaných pro měření denního i umělého osvětlení je nejdůležitější vlastností přizpůsobení poměrné spektrální citlivosti fotonky průběhu standardního fotometrického pozorovatele CIE. U luxmetru je druhou důležitou vlastností směrová chyba (kosinová odchylka). Měřicí hlava s fotonkou musí být korigována na kosinovou odchylku.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku