Megger – novinky v sortimentu 2015

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost Megger každoročně doplňuje sortiment novinkami či modernizacemi osvědčených typů přístrojů. Nejinak tomu bylo i v posledních měsících, kdy se objevily novinky jak v oblasti diagnostických přístrojů pro měření na transformátorech, tak vypínačích nebo ochranách.

V tomto krátkém článku si Vám dovolujeme představit ty nejzajímavější novinky v oblasti diagnostiky na VN a VVN zařízeních.

DC izolmetry MIT 1525, S1 568 a 1068

Značku Megger již dříve proslavily osvědčené série izolmetrů alias megmetů. Aktuální nabízené řady přístrojů před nedávnem doplnily modely S1 568 a 1068, což jsou 5 ‚a 10 kV izolmetry nabízející zvýšený výstupní výkon (až 6 mA zkratový proud, měř. izol. odpor až 35 TΩ) a zvýšenou odolnost vůči indukovanému rušivému signálu z okolí (až do 8 mA). To jej činí velmi vhodným pomocníkem v rozvodnách s velmi silnými rušivými poli bez nutnosti snižování nároků na funkčnost nebo přesnost měření. Dalším přírůstkem je MIT 1525 poskytující možnost testovaní s max. napětím 15 kV!
Tyto parametry je zdroj generovat i při zachování srovnatelných parametrů, jako je hmotnost (6,5 kg) a dlouhý provoz z baterií (4,5 h). Kromě klasické zkoušky izolace napětím přístroje měří IR (izolační odpor – až 30 TΩ), PI (polarizační index) a DAR (dielektrická absorpce), (DD) Zkouška vybíjení dielektrika, aj. Tento přístroj je velmi vhodným pomocníkem při testování izolačních stavů na generátorech.

megger 2015 2

IDAX 350

Přírůstek v podobě přístroje IDAX 350 doplňuje v oboru frekvenční diagnostiky izolačních stavů (FDS) druhý model IDAX300. Mezi jeho hlavní aplikace patří oblast výkonových transformátorů, papírem izolovaných kabelů či přístrojových transformátorů s olejovou náplní. Použitá metodika umožňuje přesnou kvantifikaci obsahu vody přímo v izolaci prvku a to bez ohledu na jeho teplotu. Součástí je i teplotní korelace naměřených hodnot vůči hodnotám vztažným založená nikoliv na obecných korekčních faktorech, ale na základě skutečného chování stroje. Je plně ovladatelný přes dotykový displej s podporou ukládání výsledků do vnitřní paměti a podporuje vytváření protokolů s následným exportem na USB.

megger 2015 1

MRCT – Komplexní tester přístrojových transformátorů proudu (PTP)

Bezkonkurenčním produktem na trhu v oboru diagnostiky CT (PTP) je žhavá novinka - přístroj MRCT. Jedná se o jediný tester schopný provádět měření převodů, saturační křivky a jejího kolena při 50 Hz generovaných veličin, tedy dle normy IEC. To vše automaticky na všech odbočkách stisknutím jediného tlačítka. Zdroj přístroje je schopen pracovat na 300 V a 60 A. Kromě těchto schopností nabízí přístroj patentovanou funkci velmi rychlé demagnetizace, odporu vinutí nebo měření izolačního odporu na sekundárním vinutí (až 1 kV).
Veškeré testy se provádí z připravených šablon, což umožňuje následný snadný report a jeho export na USB flash paměť. Přístroj je ovládán z počítače, nebo je možné jej dodat s dotykovým displejem zabudovaným do čelního panelu přístroje.

megger 2015 3

MOM2

Stále ještě novinkou můžeme nazývat pokrokový miniaturní mikroohmetr MOM2, navržený k měření odporu hlavních kontaktů vypínačů VN a VVN, přípojů na sběrnicích a ostatních tras pro velké proudy. Překvapující na něm především je poměr výkon/váha, kterým dokáže generovat až 200 A DC proudy pro měření velmi malých odporů při pouhé hmotnosti 1kg! Přístroj je provozován z akumulátorů – 5 článků typu AA a na jedno nabití dokáže provést kolem 100 měření. Samotné použití je velmi jednoduché a intuitivní MOM2 podporuje provádět měření při použití metody DualGround™. To znamená, že testovaný objekt bude uzemněn na obou stranách po celou dobu měření, čímž je zajištěn bezpečnější, rychlejší a snadnější postup práce. Přístroj je chráněn v silném gumovém krytu, který jeho odolnost ještě zesiluje.

megger 2015 4

TM1700

Do rodiny kvalitních přístrojů na diagnostiku vypínačů VN, VVN a ZVN od společnosti Megger-Programma přibyl nový člen! K přístrojům TM1800 a EGIL tak v řadě přibude nová TM1700, která nahrazuje dříve velmi oblíbenou TM1600. Přístroj je dle požadavků zákazníka plně konfigurovatelný a nabízí měření na oboustranně uzemněných jednopohonových VN nebo třípohonových snímačů. K dodání jsou konfigurace bez displeje s ovládacími prvky, řízené pomocí počítače. Naopak verze StandAlone - s dotykovým displejem a plnou podporou ovládání a měření pouze z přístroje. Díky oběma variantám je tento přístroj možné prostřednictvím testovacích šablon konfigurovat jak pro rutinní měření v rámci řádů preventivní údržby, kdy není potřeba maximální měřící kapacity přístroje, tak pro komplexní diagnostiku vypínačů s podporou měření na oboustranně uzemněných vypínačích, měření dynamických odporů metodou SDRM, snímání z ext. analogových či digitálních snímačů, aj.

megger 2015 5

SMRT36D

Nejnovější přírůstek do rodiny testerů třífázových ochran. Jednotka SMRT36D je novou generací kompaktního a přitom vysoce výkonného systému pro testování elektrických ochran. Vyznačuje se nejenom vysokým výkonem, ale i velmi jednoduchým a intuitivním ovládáním, buď pomocí uživatelského rozhraní, či externího PC softwaru a je určena pro testování všech druh ochran, včetně přepěťových a podpěťových ochran, distančních / impedančních ochran, tepelných ochran, nadproudových / zemních ochran, frekvenčních ochran atp. SMRT36D také podporuje možnost testování ve stále více se rozrůstajícím prostředí IEC 61850.
Součástí SMRT36D jsou tři výstupní VIGEN moduly. Každý z modulů pak obsahuje jeden proudový a jeden napěťový kanál. Celkem jsou tedy k dispozici 3 napěťové a 3 proudové kanály, přičemž napěťové kanály je možné převést na proudové a získat tak možnost generovat až 6 výstupních proudů. Maximální velikost generovaného proudu je 60 A do max. výkonu 300 VA. V případě jednofázového testování jde pak maximální výstupní proud až na 180 A do max. výkonu 900 VA. Napěťový kanál dokáže poskytnout tři výstupní napětí v rozsahu 0-300 V a to do výkonu 150 VA. Samozřejmostí je také přítomnost zabudovaného DC modulu s možností generování napětí v rozsahu 10-250 V, pro odnapájení ochrany.
SMRT36D není jednoúčelovým přístrojem specializovaným pouze na jeden typ nebo značku ochran, ale komplexním a univerzálním nástrojem, který uspokojí beze zbytku i náročné experty.

megger 2015 6

SVERKER 900

Na začátku tohoto roku přestavila firma Megger novinku SVERKER 900 pro třífázové testování ochran, která přesně vyplnila mezeru v produktové řadě mezi jednofázový testerem SVERKER 750/780 a vysoce výkonným systémem pro testování ochran SMRT36D. Systém SVERKER 900 je určen pro trojfázové testování ochran, včetně binární signalizace. SVERKER 900 je schopný testovat ochrany napěťové, proudové, frekvenční, výkonové, ochrany fázového úhlu, atp. S přístrojem je tedy možné testovat jak třífázové, tak i jednofázové ochrany, současně s tím je možno provádět širokou škálu primárních zkoušek. Díky tomu, že jednotlivé generátory je možno zapojovat jak paralelně, tak i do série, je možno generovat až 1x105 A nebo 1x900 V, popřípadě 3x35 A nebo 4x300 V. Všechny 3 proudy i 4 napětí mohou být individuálně definovány, co se týče hodnoty amplitudy, fázového úhlu a frekvence. SVERKER také nabízí sadu softwarových nástrojů pro testování předporuchových a poruchových stavů, testování kolene magnetizační křivky PTP, nástroj pro simulování sekvencí a vytváření „ramp". Součástí přístroje je blok s nezávislým napěťovým DC zdrojem pro přímé napájení ochran. Výhledově se pro tento přístroj připravuje software pro komunikaci s PC a také modul pro testování distančních ochran.

megger 2015 7

„TMV SS" spol. s r.o.
Studánková 395, 149 00, Praha 4
Tel. : +420 272 942 720
Fax.: +420 272 942 722
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.tmvss.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2023

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!

Najdete nás na Facebooku