DMM6500 není jen ozdobou stolu. Ostatní multimetry strčí do kapsy

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Umíte si představit život bez multimetru – pomocníka všech elektrotechniků, který nás může díky svým rozměrům doprovázet na každém kroku? Role takové měřicí techniky je v praxi prostě nezastupitelná. Ale jen do chvíle, než začne sama narážet na své limity.

A to se může stát docela rychle.

Dost bylo překážek

Jakmile přístroj přestane vyhovovat z hlediska citlivosti, dosahované třídy přesnosti nebo např. stability, nepomůže mu ani pestrobarevné rozhraní. Co ale v případě precizních laboratorních systémů? Budou se jejich skvělé předpoklady s dotykovým způsobem ovládání také vzájemně vylučovat? Zažitá představa stolního měřidla s hromadou tlačítek by mohla ke kladné odpovědi opravdu svádět. Zvláště, když i spousta lepších modelů zná jen zobrazování po vzoru sedmi segmentů a jediná tečka, které je dáno se hýbat, bude navíc desetinná.

Laboratorní technika hraje vyšší ligu. Profesionální a s nástroji, o kterých si mohou ostatní nechat jen zdát. Ani to ji však neopravňuje k tomu, aby pracovala těžkopádně a obsluha se v ní začala ztrácet. Pravda, člověk umí navrhnout důmyslné, a tudíž i složité elektronické systémy (na blogu jsme psali též Svět je nebezpečné místo. Pro člověka i pro techniku). Znamená to ale, že by měly být komplikované také měřicí a testovací přístroje, které přitom využijete? Dokonce i navenek? Zařízení s logem Keithley a doplňující informací „A Tektronix Company“ si to nemyslí.

DMM6500 2020 3

Hovoří jasnou řečí

Co by to bylo za inženýra, který si neporadí se sebesložitějším rozhraním? Ale upřímně. Opravdu chcete usínat s uživatelskou příručkou, nebo spíše smysluplně pracovat? Nechte se o správné odpovědi přesvědčit, nejlépe s novou laboratorní technikou.

Stolní, šesti a půl místné multimetry DMM6500 výrobce představil v dubnu 2018, zatímco k uplynulému létu datuje zatím poslední revize v dokumentaci. Široký záběr programovatelného přístroje s 15 měřicími funkcemi jasně dokládá text na více než 1200 stranách manuálu pro pokročilé. Do začátku si však vystačíte i s útlejší příručkou čítající bezmála sto stránek nebo rychlým návodem pětinové délky. Případně jen stačí zkontrolovat nastavenou velikost napětí na pojistkovém modulu, zapojit příkladně dlouhý síťový kabel, stisknout mikrospínač a po zahřátí začít rovnou přesně měřit. Např. s rozlišením 100 nV, 1 μΩ, 10 pA či 0,1 pF.

DMM6500 2020 2

Co dokáže pět palců

Každý přístroj bude mít svou dominantu, která poutá pozornost. V případě DMM6500 měří 12,7 cm a poslouží při srozumitelném zobrazování a také dotykovém ovládání. Graficky, v barvách a naprosto přirozeně. Něco takového mělo přijít už mnohem dříve. Rychle proto zapomeňte na zdlouhavá nastavení, nevýrazné číslice nebo špatně čitelné jednotky. Keithley má místa na rozdávání a umí s ním chytře i nakládat.

Ve výchozím režimu se displej dělí na dvě části. Horní polovina je vyhrazena zejména pro měřené údaje, doplňující informace a třeba pohodlnou změnu rozsahu, zatímco spodní část již bude rolovací. Buď zde vybíráte jednotlivá měření, provádíte vybraná nastavení, odečítáte statistické údaje, sledujete souběžně výsledky druhého měření, nebo přístroji umožníte vynášet hodnoty přímo na časové ose. Posledně zmiňovaná funkce pak zvláště vynikne při vykreslování přes celou obrazovku. A pokud necháte stejným způsobem zobrazovat i číselné údaje, můžete výsledky odečítat z ještě větší vzdálenosti.

Rozlišení panelu je dostačující a potěší též velkorysé pozorovací úhly. Snad jen minimální úroveň jasu by mohla být ve tmě o něco nižší. Dotykový panel výrobce lehce zapustil, což je sice pochopitelné, ale může to zase komplikovat zadávání povelů v blízkosti okrajů. Displej navíc zabírá skoro celou výšku předního panelu a znesnadňuje tím ovládání ve své spodní části. Na pracovním stole takový nedostatek částečně řeší dvě výklopné nožičky z plastu. Škoda, že je ale v Keithley nevybavili gumovými lemy, když už stejný materiál jednou použili na odnímatelnou ochranu všech rohů přístroje.

DMM6500 2020 5

Tlačítek jako šafránu

Úplně „vytlačit“ klasická tlačítka s jistým stiskem se naštěstí nepodařilo. Bude jich ale výrazně méně, než jste možná zvyklí, a také mezi nimi nehledejte žádnou šipku. V Keithley si vystačili s osmi ovládacími prvky, po čtyřech na každém boku displeje. Okamžitě tak zpřístupní domovskou obrazovku, vyvolají hezké grafické menu se šesti hlavními skupinami položek, umožní pracovat s aplikacemi a postarají se rovněž o srozumitelnou nápovědu vztahující se vždy k aktuální situaci. Jindy zase ponesou výstižná označení Enter, Exit, Function či Trigger. S dotykovým panelem nesoutěží, pouze jej přirozeně doplňují.

Ve skutečnosti však DMM6500 dostává ještě další dva mechanické ovladače. K přepínání mezi předními svorkami a zadními vstupy je sice zapotřebí vynaložit o něco větší sílu, nepatrný mikrospínač označený jako Power se zato tiskne až překvapivě snadno. Kromě toho nám rychle pomohl vyřešit i ojedinělý výskyt modré obrazovky „smrti“.

DMM6500 2020 4

Obsluze ukáže panel, soupeřům záda

U kalibrovaného přístroje za desítky tisíc korun a s předpoklady pro další rozšiřování logicky očekáváte solidní dílenské zpracování. Máte je mít. Vždyť nemalou část z celkové hmotnosti 4,5 kg tvoří u digitálního multimetru právě stěny ze silného plechu s přiznanými šrouby. Nechybí zde ani malý, nepřetržitě běžící ventilátor s bočním výdechem a poněkud hutnějším projevem. Snad jen kontrolka s označením Front by mohla svítit pouze v určeném otvoru a nevytvářet záhadný pravoúhlý motiv opodál. A lacinějším dojmem by nemusely působit ani přibalené měřicí sondy.

Keithley se ale i tak podařilo vyrobit precizní značkový multimetr. DMM6500 si může nejen dovolit vybočovat z řady, ale především si jej můžete dovolit i vy sami. Obsahuje vše, co od stolního přístroje očekáváte. Sází na delší kalibrační intervaly, místy připomíná funkce osciloskopu a i když je proslulý zpracováním nepatrných úrovní, úroveň komunikace pozvedá vysoko nad ostatní.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, červen 2020

Číslo je zaměřené na identifikační systémy, trafostanice, transformátory a zabezpečovací techniku.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.