Kabelovna Kabex® a.s. v novém

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kabelovna Kabex® a.s. vyrábí a dodává od poloviny devadesátých let speciální kabely, kabelové spojky s příslušenstvím a hermetické kabelové průchodky. Velký rozsah dodávek směřoval zejména do energetiky, rafinérií, do dopravních tunelových staveb a jaderných elektráren.

Ze stočlenného pracovního týmu je v předvýrobní etapě zařazeno včetně vlastní vývojové základny dvacet technických a hospodářských pracovníků. V průběhu posledních deseti let bylo Kabelovnou Kabex® a.s.zaregistrováno osm patentů a užitných vzorů z výrobního zaměření celé společnosti a technická kvalita dodávaných výrobků vyústila do podpisu smluv o dodávce hermetických kabelových průchodek nového designu pro třiapůltou generaci jaderných elektráren o výkonu 1200 MW typu VVER.

kabex_1

Zadání pro kabeláže elektroinstalací zde klade další zvýšené nároky na technické parametry i na životnost kabelů – jejich plastických materiálů. Před vedením společnosti se proto otevřela otázka, zda aktivně vstoupit do tohoto technického požadavku, nebo pracovat v zaběhnutých kolejích a směr firmy ponechat standardnímu rozvoji.

Přes dva roky intenzivních studií dostupných podkladů a analýzy všech rizik dovedlo vedení akciové společnosti k rozhodnutí jít cestou aktivního rozvoje a nečekat na to, co dokážou velcí hráči na trhu. Bylo přijato rozhodnutí inovovat technickou výrobní základnu novým technologickým zařízením na světové úrovni. Výrobní plocha společnosti se instalací nových technologií zvýšila z původních 2700 m2 na 5800 m2. Tato kompletní investice znásobila výrobní kapacitu v technologicky náročných výrobcích a vytvořila daleko příznivější podmínky pro recyklaci technologického odpadu z výroby jeho účelným zpětným přepracováním.

kabex_2

Silové energetické kabely s různými profily vodivých jader (kruhových i sektorových) jsou stáčeny ve fázi kabelové duše technologií S-Z, která nevyžaduje použití robustních a těžkých rotujících odvijáků a navijáků bubnů o váze do deseti tun s průměrem čela až 2,5 m. Metoda S-Z vychází z principu, kdy je provedeno stáčení žil kabelu pomocí speciálně řízených hlav, otáčejících se 10 – 15x jedním směrem a potom – opět se stejným počtem otáček – směrem opačným. Tento systém umožňuje odvíjet kabelové žíly z klasických odvijáků a navíjet takto vyrobený polotovar (kabelovou duši) na běžný naviják. Celá sestava takové výrobní linky je na 30 % hmotnosti běžně používaných technologií a nepotřebuje žádné zvláštní stavební připravenosti. Tato linka navíc maximálně využívá elektronického řízení svého chodu, jednotková rychlost výroby je mnohem vyšší, což pro výrobce znamená zásadní zvýšení produktivity. Klíčovým prvkem celé sestavy linky je stáčecí uzel, tzv. lanovací bod, který je tvořen soustavou naváděcích kladek a rotujících průvlaků, kde je vše poháněno krokovými motory, řízenými z řídícího systému.

kabex_3

Systém S-Z stáčení kabelových duší je již delší dobu známý a v kabelářském průmyslu využívaný. Dosud se však takto stáčely žíly (anebo jednotlivé prvky) pouze do průřezu cca 16 mm2 (o průměru cca 4 mm). Linka, kterou společností Kabelovna Kabex® a.s. pořídila, velmi kvalitně stáčí do 5 žil až do průřezu 240 mm2. Tato linka je třetí na světě.

Stáčecí linka je následována extruzní plášťovou linkou, která umožňuje v jedné operaci opláštění až pět dalších výrobních úkonů. Všechny tyto práce extruzní linky jsou nastaveny na pracovní rychlosti až do 300 m/min. u hotového kabelu s celkovým průměrem kolem 15 mm přes plášť. Energetické kabely až do celkového průměru 70 mm přes plášť mají nastavenou pracovní rychlost 20 – 60 m/min. a to s ohledem na požadované další prvky kabelu (např. stínění, pancéřování…).

kabex_4

Velkou pozornost věnuje Kabelovna Kabex® a.s.i kabelářským plasticifikačním materiálům, které byly dosud nakupovány od chemických koncernů – ostatně jak je běžnou praxí. V souvislosti s neustále se zvyšujícím požadavkem na vyšší užitné vlastnosti izolací a plášťů kabelů a s prudce stoupajícím požadavkem EU na různá bezpečnostní kritéria je investiční akce uzavřena vlastním zařízením pro výrobu kabelářských směsí.

Celá investice byla uvedena do provozu koncem minulého roku.

kabex_logo

Kabelovna Kabex a.s.
Politických vězňů 84
345 62 HOLÝŠOV
Czech Republic

tel.: +420 379 491 432
fax: +420 379 491 154
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.kabex.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, září 2022

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!

Najdete nás na Facebooku