Úspora energie pomocí frekvenčních měničů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Elektromotory se na celosvětové spotřebě elektrické energie podílejí přibližně 48 %. V průmyslových aplikacích je tento poměr ještě vyšší. V závislosti na regionu a průmyslové oblasti se pro elektromotory spotřebuje 65-75 % elektrické energie.

Technologie elektrických pohonů proto skrývá velký potenciál pro snížení celosvětové spotřeby energie.

Frekvenční měniče umožňují vývoj a zdokonalování energeticky úspornějších technologií motorů. Ještě výhodnější je uplatnění hlavního důvodu, proč byly frekvenční měniče vyvinuty a tím je nastavitelná regulace otáček. Regulace otáček pomáhá optimalizovat procesy a provozovat motory s optimálními otáčkami a točivým momentem.

menic uspory 2021 1
Pokud je celkový potenciál úspor, kterých lze v systému dosáhnout, definován jako 100 %, zhruba 10 % tohoto potenciálu lze získat použitím účinnějších komponent, jako jsou motory. Provoz s nastavitelnou regulací otáček nabízí potenciální úsporu energie přibližně 30 %. Největších úspor (přibližně 60 %) však lze dosáhnout optimalizací celého systému.

menic uspory 2021 2
Vezmeme-li v úvahu několik klíčových bodů, může frekvenční měnič vést k vysokým úsporám energie, které lze snadno a rychle realizovat, protože většina aplikací (přibližně 60-70 %) je vhodná pro regulaci otáček. Zejména ventilátory a čerpadla, která pokrývají téměř 50 % aplikací. Ty jsou zřejmým cílem vzhledem k jejich obrovskému potenciálu úspor.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz rijen 2021

ElektroPrůmysl.cz, říjen 2021

Číslo je zaměřené na rozváděče a rozváděčovou techniku, měřicí a monitorovací techniku.

Zajímavé odkazy

Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Moduly PAPAGO Pro měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání přes Ethernet (síť LAN), WiFi nebo GSM.

Najdete nás na Facebooku