Úspora energie pomocí frekvenčních měničů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Elektromotory se na celosvětové spotřebě elektrické energie podílejí přibližně 48 %. V průmyslových aplikacích je tento poměr ještě vyšší. V závislosti na regionu a průmyslové oblasti se pro elektromotory spotřebuje 65-75 % elektrické energie.

Technologie elektrických pohonů proto skrývá velký potenciál pro snížení celosvětové spotřeby energie.

Frekvenční měniče umožňují vývoj a zdokonalování energeticky úspornějších technologií motorů. Ještě výhodnější je uplatnění hlavního důvodu, proč byly frekvenční měniče vyvinuty a tím je nastavitelná regulace otáček. Regulace otáček pomáhá optimalizovat procesy a provozovat motory s optimálními otáčkami a točivým momentem.

menic uspory 2021 1
Pokud je celkový potenciál úspor, kterých lze v systému dosáhnout, definován jako 100 %, zhruba 10 % tohoto potenciálu lze získat použitím účinnějších komponent, jako jsou motory. Provoz s nastavitelnou regulací otáček nabízí potenciální úsporu energie přibližně 30 %. Největších úspor (přibližně 60 %) však lze dosáhnout optimalizací celého systému.

menic uspory 2021 2
Vezmeme-li v úvahu několik klíčových bodů, může frekvenční měnič vést k vysokým úsporám energie, které lze snadno a rychle realizovat, protože většina aplikací (přibližně 60-70 %) je vhodná pro regulaci otáček. Zejména ventilátory a čerpadla, která pokrývají téměř 50 % aplikací. Ty jsou zřejmým cílem vzhledem k jejich obrovskému potenciálu úspor.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz listopad 2021

ElektroPrůmysl.cz, leden 2022

Číslo je zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě a sběrnice.

Zajímavé odkazy

Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Ušetřete 30% nákladů se systémovou technikou! Zbavte se tlaku na náklady jednou pro vždy. Díky decentrální instalaci ušetříte až 30%. Je to tak jednoduché! Vše, co musíte udělat, je: Prostě jít do toho.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.

Najdete nás na Facebooku