Úspora energie pomocí frekvenčních měničů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Elektromotory se na celosvětové spotřebě elektrické energie podílejí přibližně 48 %. V průmyslových aplikacích je tento poměr ještě vyšší. V závislosti na regionu a průmyslové oblasti se pro elektromotory spotřebuje 65-75 % elektrické energie.

Technologie elektrických pohonů proto skrývá velký potenciál pro snížení celosvětové spotřeby energie.

Frekvenční měniče umožňují vývoj a zdokonalování energeticky úspornějších technologií motorů. Ještě výhodnější je uplatnění hlavního důvodu, proč byly frekvenční měniče vyvinuty a tím je nastavitelná regulace otáček. Regulace otáček pomáhá optimalizovat procesy a provozovat motory s optimálními otáčkami a točivým momentem.

menic uspory 2021 1
Pokud je celkový potenciál úspor, kterých lze v systému dosáhnout, definován jako 100 %, zhruba 10 % tohoto potenciálu lze získat použitím účinnějších komponent, jako jsou motory. Provoz s nastavitelnou regulací otáček nabízí potenciální úsporu energie přibližně 30 %. Největších úspor (přibližně 60 %) však lze dosáhnout optimalizací celého systému.

menic uspory 2021 2
Vezmeme-li v úvahu několik klíčových bodů, může frekvenční měnič vést k vysokým úsporám energie, které lze snadno a rychle realizovat, protože většina aplikací (přibližně 60-70 %) je vhodná pro regulaci otáček. Zejména ventilátory a čerpadla, která pokrývají téměř 50 % aplikací. Ty jsou zřejmým cílem vzhledem k jejich obrovskému potenciálu úspor.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2022

Číslo je zaměřené na průmyslovou robotiku, PLC, průmyslové počítače, řídicí systémy a operátorské panely.

Zajímavé odkazy

Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.

Najdete nás na Facebooku