Ministykače řady M od ABB pro provozní teploty až 70 °C

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V roce 2020 společnost ABB ukončuje převzetí divize Industrial Solutions patřící dříve společnosti GE. Součástí této transakce je i zařazení vybraných produktových řad z původní nabídky GE do portfolia produktů ABB.

V sortimentu stykačů tak ABB zařazuje do své nabídky ministykače řady M s výjimečnými parametry, které doplňují stávající ministykače řady B.

Sedminásobný double ministykačů M:

 • Dva výkony: 4 kW a 5,5 kW
 • Dva typy ovládacího napětí: AC a DC
 • Dvě verze se sníženým příkonem: 2 W a 1,2 W
 • Dva typy připojení vodičů: šroub a kabelové oko
 • Dvě varianty použití: ministykače a pomocné ministykače
 • Dvě verze počtu pólů: třípólové a čtyřpólové
 • Dvě možnosti osazení dodatečných pomocných kontaktů: z čela a z boku

Ministykače řady M nabízejí 11 různých cívek pro střídavé ovládací napětí a 7 cívek pro stejnosměrné ovládací napětí. Bonusem v případě DC cívek je možnost využití speciálních verzí těchto cívek s rozšířeným rozsahem ovládacího napětí -30 % ≤ Uc ≤ + 30 %. V následující tabulce jsou uvedeny horní a spodní limity ovládacího napětí u těchto speciálních cívek, viz tab. 1.
Ministykače s takto širokými rozsahy ovládacího napětí jsou na trhu ojedinělé a skvěle se hodí pro aplikace, kde může docházet ke kolísání ovládacího napětí, a kde lze díky tomu eliminovat riziko přerušení provozu zařízení kvůli odpadnutí cívky stykače při poklesu ovládacího napětí. Jediným limitujícím faktorem při využití hodnot ovládacího napětí mimo Uc je snížení počtu dodatečným pomocných kontaktů, kterými lze tyto stykače osadit.
Pro stejnosměrné ovládací napětí navíc existují i cívky se sníženou energetickou spotřebou pro přímé ovládání z výstupů PLC. K dispozici jsou dvě verze pro 24 V DC: jedna se spotřebou 2 W a druhá se spotřebou 1,2 W, což je nejnižší hodnota spotřeby energie u ministykačů, které jsou na trhu k dispozici.

ministykace m 2020 top
Díky tomu můžete řídit cívku stykače i pomocí velmi citlivých výstupů PLC a navíc coby provozovatel zaplatíte méně za spotřebovanou elektrickou energii. Dalším benefitem je nižší úroveň ztrátového tepla, což pro Vás může znamenat některou z těchto výhod:

 • zmenšení velikosti rozvaděče,
 • snížení požadavku na výkon chlazení, nebo
 • osazení rozvaděče více přístroji.

Dodatečně lze nízké hodnoty spotřebovávané energie těmito speciálními ministykači M využít i v případě, kdy již používáte nějaké zařízení osazené stykači s vyšší spotřebou, a potřebujete například do stávajícího rozvaděče doplnit další přístroje, které by s ohledem na své tepelné ztráty mohly znamenat překročení celkové hodnoty tepelných ztrát, pro něž je rozvaděč konstruován. Nahrazení stávajících stykačů stykači M se sníženou spotřebou Vám může pomoci snížit celkové tepelné ztráty v rozvaděči a vytvořit prostor pro doplnění dalšími přístroji.
Tyto ministykače navíc umožní při ovládání motorů dosáhnout až 1200 spínacích cyklů za hodinu. U většiny ostatních stykačů se tato hodnota pohybuje kolem 700 nebo 1000 cyklů. To dosvědčuje robustnost jejich mechanického provedení i kvalitu použitých materiálů hlavních kontaktů. Podrží Vás tak i v náročných aplikacích, kde lze očekávat velmi časté spínání motorů. Mohou to být například dopravníkové pásy, které je třeba často zastavovat a znovu spouštět, nebo obráběcí stroje s motory, které musí často měnit směr chodu.

ministykace m 2020 2
Další unikátní vlastností ministykačů M je schopnost pracovat v nejširším teplotním rozsahu od -40 do +55 °C (bez osazení tepelným nadproudovým relé). Při spínání odporové zátěže (AC-1) je dokonce možné využívat tyto stykače až do teploty +70 °C, byť s deratingem znamenajícím snížení proudové zátěže z 20 A na 16 A. Ministykače M jsou tak jasnou volbou pro případy, kdy mohou být navzdory vyhřívanému rozvaděči potenciálně vystaveny velmi nízkým teplotám, ať se jedná o nasazení např. na železnici, v cementárnách nebo štěrkovnách. A stejně tak zajistí spolehlivou funkčnost i v opačných teplotních extrémech s teplotami atakujícími 70 °C. Takovým prostředím mohou být železárny, slévárny, doly nebo gastro-zařízení.
Ministykače M se běžnému standardu vymykají také tím, že mohou být bez deratingu instalovány v maximální provozní nadmořské výšce 3000 m. V českých podmínkách se tato hodnota jeví poněkud nadbytečná, protože i s instalační výškou 2000 m n.m., která platí pro ostatní běžné ministykače, by bylo možné ztéci Sněžku, ale pokud jste výrobcem strojů či zařízení exportovaných do zemí s vyššími horami, určitě tento faktor také oceníte, protože budete moci používat ministykače řady M v plném rozsahu jejich jmenovitých hodnot.
Výčet benefitů, které Vám mohou ministykače M přinést, však stále ještě nekončí! Na rozdíl od ostatních ministykačů na trhu Vám umožňují též instalaci v jakékoliv montážní poloze, přičemž v poloze 1 je možné stykač instalovat se sklonem ±30°.

ministykace m 2020 top
Díky tomu jste schopni maximálně využít veškeré místo v rozvaděči, kam by jiné přístroje nebylo možné umístit. K tomu se váže další přednost, a sice že s výškou 48 mm patří mezi nejnižší ministykače na trhu. Budete tak moci do rozvaděče umístit více lišt s přístroji nad sebou, anebo pokud to s ohledem na výšku ostatních přístrojů osazených na stejné liště nebude možné, poskytne Vám nízká výška ministykačů komfortnější prostor pro instalaci vodičů do svorek stykačů.
Ministykače M lze osadit až 6 dodatečnými pomocnými kontakty, buď z boku nebo zepředu. Větší množství Vám žádný jiný ministykač na trhu osadit neumožní. Ze strany příslušenství ještě doplňme, že s ministykače M můžete použít elektronické časové spínače, odrušovací členy, paralelní propojovací články, reverzační propojky a tepelné nadproudové relé T16. Díky němu vytvoříte vysoce kompaktní a současně vysoce účinné řešení, kterým ochráníte zařízení proti proudovému přetížení a výpadku fáze.
Nabídku doplňuje i speciální verze ministykačů M pro drážní aplikace schválená dle následujících standardů:

 • EN 60077 Drážní zařízení - Elektrická zařízení drážních vozidel
 • EN 61373 Drážní zařízení - Zařízení drážních vozidel - Zkoušky rázy a vibracemi (kategorie 1, třída B)
 • EN 45545-2 Drážní aplikace - Požární ochrana drážních vozidel - Část 2: Požadavky na požární vlastnosti materiálů a součástí

Opět jde o tří- a čtyřpólové verze stykačů pro 4 a 5,5 kW. K dispozici jsou i pomocné ministykače se šroubovými svorkami a svorkami pro kabelová oka. Všechny drážní stykače mají integrovanou ochrannou diodu a na výkonové stykače lze přidat až 2 pomocné kontakty z čela nebo z boku. Pomocný stykač lze osadit až 4 pomocnými kontakty.
Ovládací napětí je pouze stejnosměrné s rozsahy cívek:

 • 17 … 30 V DC
 • 24 … 41 V DC
 • 51 … 90 V DC
 • 77 … 137 V DC

Další podrobnosti o ministykačích řady M včetně veškeré dokumentace naleznete na webové stránce, anebo mě můžete kontaktovat pomocí e-mailu na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz zari 2021

ElektroPrůmysl.cz, září 2021

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.
Moduly PAPAGO Pro měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání přes Ethernet (síť LAN), WiFi nebo GSM.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.

Najdete nás na Facebooku