Bezkartáčové stejnosměrné (BLDC) motory

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

BLDC motory byly navrženy v padesátých letech dvacátého století, aby nahradily klasické kartáčové stejnosměrné motory hlavně v nízkovýkonových zařízeních, kde tyto stejnosměrné motory vykazují některé nedostatky a omezení.

V těchto aplikacích je kladen důraz na co nejvyšší účinnost a spolehlivost a na co nejnižší generovanou hladinu hluku a elektromagnetického rušení.

Bezkartáčové stejnosměrné (BLDC) motory patří mezi synchronní elektromotory. To znamená, že magnetické pole generované statorem a magnetické pole generované rotací magnetů jsou na stejné frekvenci.
Bezkartáčový DC motor se skládá z permanentních magnetů, zabudovaných na rotoru s lichoběžníkovým tvarem BEMF a statorovým vinutím. U bezkartáčových DC se elektromagnety nepohybují. Místo toho rotují permanentní magnety a vinutí statoru je statické. Jak už název naznačuje, BLDC motory nevyužívají pro komutaci kartáčů, ale místo toho jsou komutovány elektronicky. Díky tomu dosahují vyšší spolehlivosti než klasické DC motory.

blcd motory 2019
Bezkartáčové motory obyčejně využívají k řízení třífázový střídač. BLDC motory jsou napájeny spínaným zdrojem napětí na statorová vinutí motoru výkonovým zařízením, spínací sekvence je získána z pozice rotoru. Fázový proud BLDC motoru má typicky obdélníkový tvar. Proud je synchronizovaný zpětnou EMF k získání konstantního točivého momentu a konstantní rychlosti. Typicky v senzorovém módu jsou použity tři Hallovy sondy pro detekci pozice rotoru a komutace je založena na těchto impulzech. BLDC motory jsou na jednofázové, dvoufázové a třífázové konfiguraci. To odpovídá typu statoru, který má stejný počet vinutí.
BLDC motory mají mnoho výhod oproti kartáčovým DC motorům a indukčním motorům, mezi které patří: vyšší výstupní výkon, vyšší účinnost, vyšší spolehlivost, nižší nároky na údržbu, vyšší životnost, nižší hmotnost a vyšší dynamika.
Navíc poměr točivého momentu k velikosti motoru je vyšší, což je užitečné v průmyslových aplikacích, kde jsou velikost a hmotnost rozhodujícími faktory. Rychlost a točivý moment motoru je závislý na síle magnetického pole generovaného buzeným vinutím motoru, který závisí na protékajícím proudu. BLDC motory jsou vhodnější k řízení a regulaci. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena motoru a vyšší nároky na řízení.
V budoucnu lze očekávat rozšíření BLDC motorů jak v zařízeních pro domácnost, tak i v průmyslových aplikacích.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, únor 2020

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku a software

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Turck na veletrhu Amper 2020 Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti. Přijďte se přesvědčit ve dnech 17.-20.3.2020. Hala V, stánek 2.06.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.