Volba svorek pro spojování hliníkových vodičů

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Použité svorky a spojky musí být takových druhů, které jsou ověřeny jako spolehlivé pro připojení, spojování nebo odbočování hliníkových vodičů daného druhu a průřezu nebo musí být před montáží vhodně upraveny.

Svorky označené značkou AI a svorky přístrojů a rozvodného materiálu označených značkou AI se pokládají za spolehlivé pro spojování hliníkových vodičů bez zvláštní úpravy a bez zvláštních montážních opatření.

Svorky, které nejsou označeny jako vhodné pro připojení hliníkových vodičů (svorky bez označení), je třeba před užitím, pokud se týká jejich vhodnosti a spolehlivosti, zhodnotit a provést na nich případné úpravy, aby byl zaručen stálý a spolehlivý vodivý kontakt s vodiči (vložení pružných dílů, cupalových vložek apod.). Není však dovoleno provádět na svorkách takové úpravy dodatečným opracováním, které by nebezpečně zmenšily mechanickou pevnost spoje (např. vrtání většího otvoru do zdířkové svorky a tím nepřípustné zkrácení délky závitu ve zdířce) nebo kterými by byla porušena povrchová ochrana svorkových dílů.

al kabely spojeni 20189
Nejsou-li svorky elektrických přístrojů nebo jiných elektrických zařízení v rozvodu vyhovující pro připojení hliníkových vodičů (svorky typově nebo provedením vhodné jen pro vodiče měděné a nikoliv hliníkové) a není-li možno provést na místě úpravu svorek tak, aby byla záruka trvale spolehlivého styku (např. uhlazení konce připojovacího šroubu zdířky, dodatečné opatření svorek pružnými díly, užití cupalových vložek v prostředí se zvýšenou vlhkostí apod.), nesmějí být hliníkové vodiče přímo k takovýmto svorkám připojovány. Doporučuje se provést v tomto případě montáž pomocí přechodových koncovek Al-Cu nebo ukončit hliníkové vodiče ve zvláštní blízko umístěné rozvodce nebo pomocné svorkovnici a spojení mezi ní a přístrojem provést měděnými vodiči. Použitá rozvodka nebo pomocná svorkovnice musí být pro přechod z vedení hliníkového na vedení měděné způsobilá.
Pro mechanické spojování a odbočování hliníkových vodičů smí být použito pouze vhodných odbočovacích svorek, vyhovujících pro daný počet vodičů příslušného průřezu, vhodných spojek, svornic nebo svorkovnic. Není dovoleno užívat pro spojování a odbočování dvou nebo více hliníkových vodičů běžných připojovacích svorek. Není dovoleno spojovat hliníkové vodiče pouhým stočením nebo zakroucením.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2019

Číslo je zaměřené na zdroje, zálohování, měření a regulaci elektrické energie.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
IO-Link pro jednodušší instalace IO-Link je odpovědí na otázku, jak stavět stroje efektivnější, flexibilnější a výdělečnější.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.