Protahovací pera CANFOR

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Je všeobecně známo, že při elektroinstalačních pracích je právě protahování vodičů nejméně populární a často může přinést nečekané problémy. K jejich řešení chce svými výrobky přispět firma CANFOR, která se již řadu let specializuje na vývoj a výrobu protahovacích per pro všechny možné účely.

Možná je pro někoho s podivem, že i do oblasti protahovacích per zasahuje technický pokrok a že klasickým ocelovým perům již téměř odzvonilo. Do výroby protahovacích per a strun vstoupila moderní technologie a nabízí rozličné materiály různých vlastností. Tyto vlastnosti jsou pak výhodné pro určitý obor aplikací a z toho důvodu je důležité vybrat pro určitou úlohu správné pero. Rozhodující je při tom délka a tvar protahované trasy a průměr trubky.
Sortiment nabízených per je tak logicky rozdělen podle typu protahovacích prací od nejdelších tras s protahovacími pery ve stovkách metrů s průměrem 14 mm, 11 mm a 9 mm včetně příslušných odvíjecích zařízení přes oblast malých venkovních instalací do 100 m pro běžné chráničky s průměrem do 110 mm až po domovní instalace.
Právě na protahovací pera pro domovní instalace se firma CANFOR specializuje ve svém vývoji nejvíce. Historií jsou skutečně již ocelová pera i snad nejrozšířenější pera silonová, která ale, díky svému paměťovému efektu „telefonní šňůry", práci příliš neusnadňovala.

canfor 161
Rozumná nabídka začíná až s technologií sklolaminátového jádra pera různých průměrů. Firma CANFOR zde nabízí pod označením 161 pero s průměrem 3 mm v libovolných délkách až do 50 m. Pero je na obou koncích zakončeno čepem s normalizovaným závitem M4 pro snadnou výměnu koncovky. Standardně jsou v příslušenství pera 2 koncovky, ale v další nabídce je jich pak celá řada od oček různých tvarů a provedení přes populární kladku na pružině až po samosvěrné ocelové punčošky. Ty jsou určeny pro rychlé zafixování kabelů již od průměru 4 mm (typicky UTP, Koax) až do 12 mm (CYKY). Přínosem firmy CANFOR je její originální plastový odvíječ do ruky s jednoduchým a rychlým systémem navíjení po obvodu. Důležitým doplňkem je pak i ergonomicky tvarované madlo pro tažení i tlačení pera. Madlo usnadňuje práci s perem a eliminuje možnost jeho prasknutí při prudkém ohybu, což je dáno vlastností sklolaminátových vláken.

canfor 176
Možnost zlomení pera je však již zcela eliminována u typu 176, které je vyrobeno technologií spředení polyesterových vláken, což je předmětem patentu firmy CANFOR. Vzniklý šroubovicový povrch podstatně zvyšuje průchodnost pera. Rovněž je tak dosaženo požadovaného kompromisu mezi jeho tuhostí a ohebností. Při průměru 4 mm a pevnosti v tahu přes 100 kg je pero prakticky libovolně ohebné (nezlomitelné), přičemž při jeho tlačení i v trubkách o větším průměru nedochází k jeho vlnění. I tento typ pera je zakončen na obou koncích závitem M4, takže všechny výměnné koncovky jsou kompatibilní s předchozím typem. Součástí pera je dokonce 5 typů těchto koncovek. Pero se dodává buď samostatně, nebo na praktickém stojánkovém odvíječi. Stálost jeho parametrů a řada velmi kladných referencí jenom dokazuje, že se speciálně pro elektroinstalační firmy jedná o velice vhodnou a praktickou investici.

canfor 167
Přesahem tohoto typu do sféry malých venkovních instalací je typ pera ze stejného materiálu s označením 167, které má průměr 5 mm a představuje další šťastný kompromis univerzálního pera vhodného jak pro domovní instalace, tj. do trubek od 16 mm až po venkovní trasy do 60 m v chráničkách do 110 mm. Nemá výměnné koncovky, ale je zakončeno robustním očkem na jedné straně a nerezovým lankem s očkem na straně druhé. Jeho pevnost v tahu je 150 kg, tuhost je o poznání větší než u typu 176, ale obě kategorie úloh, domovní i venkovní, zvládá zcela spolehlivě.

canfor 173b

Novinka!!!

Ze stejného materiálu i technologie je novinka letošního roku, a to pero typu 173. Opět se jedná o do šroubovice spřádená polyesterová vlákna, tentokrát však o průměru 3 mm s extrémně úzkými pevnými koncovkami. Vývoj tohoto typu pera byl odezvou na stále častější požadavek pro doplnění dalších vodičů do již stávající instalace. Při již téměř „plných" instalačních trubkách to byl občas velký problém, ale jak ukázaly praktické testy a první zkušenosti, i tuto úloho zvládá pero CANFOR 173 na výbornou. Maximální délka je 15 m, pevnost v tahu 45 kg, zároveň je možné použít odvíječ jako pro sklolaminátové pero (651/01). Tam, kde toto pero neprojde, zbývá práce již opravdu jen pro zedníka.

canfor 173
Svoje dlouholeté zkušenosti tak firma CANFOR přetavila do opravdu velmi široké nabídky protahovacích per, jejich příslušenství a pomůcek, které velmi usnadní tuto často, především „nervově", náročnou činnost, nemluvě o úspoře času a materiálu.
Veškerý tento sortiment a ještě daleko více (odvíjecí a skladovací systémy, ... ) bude možné shlédnout a prakticky vyzkoušet na tradiční výstavě AMPÉR 2015, letos v hale P, stánek č. 5.04, kam jsou všichni zájemci srdečně zváni. Podrobnosti je samozřejmě možné kdykoliv zjistit přímo v zastupující firmě:

Kučera - spínací technika s.r.o.
nám. U Václava 8, 679 21, Černá Hora
Telefon.: +420 516 437 572
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.spinacitechnika.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2022

Číslo je zaměřené na průmyslovou robotiku, PLC, průmyslové počítače, řídicí systémy a operátorské panely.

Zajímavé odkazy

Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.

Najdete nás na Facebooku