Použití strojených zemničů a využití náhodných zemničů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Uzemnění se zřizuje především z hlediska bezpečnosti jejích uživatelů pro ochranu před úrazem elektrickým proudem. Provedení uzemnění a pospojování podle požadavků normy ČSN 33 2000-5-54 ed. 3 do určité míry zajišťuje i ochranu před možným vzájemným rušením elektrických zařízení v elektrické instalaci i ochranu před nejhoršími následky atmosférických výbojů (úderů blesku) na vnitřní zařízení budovy chráněné hromosvodem.

Uzemnění se zajišťuje zemniči náhodnými nebo strojenými.

strojeny zemnic

Termín „náhodný zemnič" se v současné době často používá i pro označení zemniče, který ke své funkci záměrně využívá některých částí objektů, jako např. armování základů budov, nebo i samotného základu, do něhož se ukládá zemnicí pásek nebo drát. Ve většině případů to již není určitá část objektu, u které se dodatečně zjistí vlastnosti, které jsou pro její využití vhodné a která se pak proto jako zemnič využije. Jsou to ale ty části, jejichž hlavním účelem sice není sloužit k uzemnění elektrické instalace, ale které jsou na základě svých ověřených vlastností pro toto uzemnění využity.
Pro uzemnění je obvykle výhodné využívat náhodné zemniče. Strojené zemniče se zřizují, jestliže:

  • náhodné zemniče nelze využít (konstrukce objektu např. potřebné části neobsahuje) nebo
  • náhodné zemniče požadavkům příslušných norem nevyhoví,
  • zemní odpor náhodných zemničů nevyhovuje,
  • použití náhodných zemničů by bylo neekonomické,
  • použití náhodných zemničů z důvodu požární ochrany není přípustné nebo to jiné předpisy nedovolují,
  • nelze zajistit, že spojení s náhodným zemničem nebude přerušeno,
  • jiné předpisy vyžadují jejich zřízení (např. technické předpisy pro provoz drah odvolávající se na příslušné technické normy).

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2022

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Nadcházející webináře

Zajímavé odkazy

Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
BLACK FRIDAY SLEVA 20% na termokamery HIKMICRO Významným hráčem na trhu termovizních zařízení je společnost HIKMICRO. V rámci akce Black Friday můžete využít jedinečné příležitosti objednat si vybrané modely za zvýhodněné ceny se slevou 20%. Akce platí od 18. do 30. listopadu.

Najdete nás na Facebooku