Zaostřeno na kompletní řešení

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pilz nabízí kompletní portfolio pro automatizační techniku. Důležitou roli přitom představuje senzorika. Nyní je sortiment v této oblasti nejen velmi úspěšný, ale také rozsáhlý.

Podíváme-li se na bezpečnostní kompletní řešení, týkající se senzoriky a řízení, propracoval Pilz rozsah své působnosti a své know-how.

Nabídka senzoriky od firmy Pilz obsahuje produkty pro monitorování bezpečnostních krytů různých konstrukčních provedení s možností uzamčení. Portfolio se nyní rozšířilo o senzory pro určení polohy a pro hlídání plochy nebo prostoru. Pozoruhodná na portfoliu firmy Pilz je jeho rozmanitost. To obsahuje nejen široké spektrum rozmanitých technologií, případně funkčních principů (mechanických, magnetických, indukčních, kódovaných založených na RFID a optických), ale také zahrnuje, co se týká šíře použití, prakticky všechny možné aplikace.
Firma Pilz své portfolio dále rozšiřuje a jejím záměrem je také splnit individuální potřeby zákazníků. Pro každou aplikaci lze z vysokého počtu produktů, nejen z oblasti senzoriky, ale zrovna tak i z oblasti řídicí techniky a pohonů nakombinovat to nejlepší možné řešení.

komplexni reseni 1

Vývoj portfolia senzoriky firmy Pilz

Vývoj portfolia byl zřetelný, jakmile se objevily funkce systémů bezpečnostních krytů PSENslock a PSENsgate. Tak bylo u systému bezpečnostních krytů PSENslock kombinováno bezpečné hlídání bezpečnostního krytu s procesním zamknutím, zatímco u PSENsgate může být integrováno do jednoho přístroje bezpečné hlídání, bezpečné zamknutí pro ochranu osob a ochranu procesu plus nouzové zastavení a další obslužné prvky a funkce. V tomto případě jeden senzor bezpečnostního krytu se stává systémem, který kombinuje více rozdílných funkcí do jednoho senzoru. Zřejmá ekonomická výhoda pro zákazníky je ve funkčnosti, snadné obsluze a výdajích za instalaci, a také ve snížení celkových nákladů.
Další vývoj směrem k multifunkčním senzorům vyvinul tlak na firmu Pilz v oblasti optických bezpečnostních senzorů. Základem je světelná závora se základní funkcí „Aktivace výstupních vypínacích prvků (OSSD) při přerušení světelného paprsku". Mimo těchto základních prvků jsou také připraveny bezpečnostní světelné závory s přídavnými funkcemi: je jedno, zdali muting, blanking nebo kaskádování, s těmito rozšiřujícími funkcemi je teprve umožněn bezpečný provoz určité aplikace, například dveře v oblasti logistiky...

„Dohlížející senzorika" přináší bezpečnost

U bezpečnostních kamerových systémů probíhá vývoj rovněž směrem k multifunkčním, komplexním senzorům. Při jejich vývoji stojí v popředí zpracování hustoty informací. V budoucnu, pokud budou informace zpracovány na optimální úrovni, budou tyto systémy pracovat s větší flexibilitou, a tak budou mnohem dynamičtější.
Pilz představuje nové typy senzorů na kamerovém základě s ochranným a měřícím systémem PSENvip, prvním mobilním zařízením pro ohraňovací lisy, nebo také SafetyEYE, prvním a dosud na trhu ojedinělým bezpečnostním kamerovým systémem k trojrozměrnému monitorování prostoru. Užitek je zřejmý především u aplikací, kde je úzké spojení senzoriky a řízení. Ceny a nominace na různá ocenění, například Hermes Award, jedné ze světových renomovaných průmyslových cen pro SafetyEYE, dokládají význam inovací ve firmě Pilz v této oblasti.

komplexni reseni 2
Bezpečnostní měřicí systém PSENvip představuje díky detekčnímu principu na bázi kamery v kombinaci s inovačním LED-osvětlením senzor s nejvyšší spolehlivostí. S produktivní variantou PSENvip je k dispozici multifunkční varianta, která v kombinaci s automatizačním systémem PSS 4000 pomocí tak zvaného „dynamického mutingu" může zvýšit podstatně produktivitu a tak nabízí uživateli enormní výhody. Nejen, že bezpečnostní kamerový systém vypne stroj, ale také upravuje chráněnou zónu vzhledem ke kinematice ohraňovacího lisu, takže bezpečnost obsluhy je v každém okamžiku zaručena i přes nejvyšší možnou rychlost.
Na celém světě se výzkum a vývoj zabývá optimální rychlostí s ohledem na interakci člověk – stroj. Během několika příštích let další masivní vývoj v této konkrétní oblasti přinese nové poznatky pomocí nasazení bezpečnostních kamerových systémů pro trojrozměrné monitorování, jako je SafetyEYE.
Už dnes je SafetyEYE nasazováno tam, kde člověk a stroj velmi úzce spolupracují. Cílem je ještě silnější spojení tohoto systému v celkové aplikaci. Jestliže jsou informace vyměňovány s jinými řídicími systémy, dovoluje toto spojení více možností při plánování dynamických procesních cyklů a pracovních oblastí, kde spolupracují člověk a robot, ale i přesto je stále garantována bezpečnost pracovníka. Obecně platí, že při použití těchto kamerových technologií v aplikacích s bezpečnostními požadavky, že může být zachyceno více informací s ohledem na dodatečná, dosud nedosažitelná místa.

Kompletní řešení přinášejí zvýšení flexibility

Kombinace senzoriky a řízení, jako například mobilní bezpečnostní zařízení PSENvip a automatizačního systému PSS 4000, může být ušita na míru individuálně na požadavky zákazníka. Ze spojení „senzorika – řízení – požadavek zákazníka" vznikají potom výhody.
Pro bezpečnostní a měřicí systém PSENvip vyvinul Pilz například Fast Control Unit (rychlou řídicí jednotku) v automatizačním systému PSS 4000, která půlí přeběhovou vzdálenost chodu a tak splňuje požadavek na ještě rychlejší a tím účinnější ohýbání.
Úkoly v oblasti bezpečnostní senzoriky jsou stále rozmanitější, roste složitost kompletních senzorických systémů a jejich provázání s řízením, ale musí to přitom zůstat přehledné pro uživatele. Je to výzva, kterou portfolio senzoriky od firmy Pilz již dnes úspěšně naplňuje.

Systemotronic, s.r.o.
Hybešova 38, 602 00 Brno
tel.: +420 538 707 107
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
http://www.systemotronic.cz

Systemotronic amper 2013

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku