Průmyslové standardy pro zpracování obrazu

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ve světě průmyslového zpracování obrazu existují standardy GenICam, GigE Vision a USB3 Vision. Co tyto standardy zpracování obrazu znamenají a jaké jsou jejich výhody?

Standard GenICam, který spravuje Evropská asociace strojového vidění (EMVA), slouží jako základ pro všechny standardy zpracování obrazu. Tato norma abstrahuje přístup uživatele k funkcím kamery a definuje standardní konvenci pro pojmenování funkcí (SFNC), kterou používají všichni výrobci, aby se pro popis stejných funkcí používaly společné názvy funkcí.
Kromě toho mohou výrobci přidávat specifické funkce mimo definice SFNC, aby odlišili své výrobky od výrobků jiných výrobců. Ovladače a softwarová řešení založená na GenICam/GigE Vision od jiných výrobců mohou tyto funkce bez problémů používat také.

zpracovani obrazu 2022 1

Standardy "on-the-wire"

USB3 Vision a GigE Vision jsou rozhraní "on-the-wire" mezi ovladačem a kamerou. Tyto standardy spravuje organizace Automated Imaging Association (AIA). Standardy "on-the-wire" a jejich výhody pravděpodobně znáte, pokud jste používali zařízení typu plug-and-play, jako jsou, myši USB nebo pevné disky USB. Ta spolu bez problémů spolupracují, i když jsou vyrobena různými výrobci. Stejné je to s ovladači/softwarovými řešeními založenými na GenICam/GigE Vision/USB3 Vision. Standardy definují transportní vrstvu, která řídí detekci zařízení, konfiguraci, datový tok a zpracování událostí a spojuje rozhraní s GenICam.
USB3 Vision navazuje na standard GigE Vision tím, že zahrnuje příslušenství, jako jsou kabely. Součástí standardu je mechanika, která jako jeden z příkladů definuje uzamykatelná kabelová rozhraní. To vytváří robustnější rozhraní pro výrobní prostředí.

Jsou standardy nutností?

Z technického hlediska nejsou standardy nutné. Umožňují však používat produkty od více výrobců a činí zařízení dlouhodobě užitečnějšími. Pro historické srovnání se podívejte na kamery USB 2.0 a GigE Vision. Průmyslové kamery USB 2.0 byly představeny v roce 2004 a fungovaly pouze s proprietárními ovladači mezi klientem a knihovnou Vision Library/SDK a mezi ovladačem a kamerou. O dva roky později byly představeny kamery s gigabitovým ethernetem a standardem zpracování obrazu GigE Vision, který ke svému provozu nevyžadoval proprietární ovladače.

zpracovani obrazu 2022 2
V případě selhání systému by uživatelé kamer USB 2.0 nevěděli, zda je na vině proprietární ovladač nebo softwarová knihovna, což ztěžovalo jejich podporu. Ve fázi rozhodování o výběru snímačů a podpory musel mít zákazník na paměti portfolio produktů, aby splňovalo jeho specifikace. Poté byla aplikace implementována a pracovala pouze s proprietárními rozhraními výrobce. U kamer s gigabitovým Ethernetem a GigE Vision je flexibilita velkou výhodou, kamery kompatibilní s technologií GigE Vision lze používat zaměnitelně bez ohledu na výrobce.
I přes tuto zjevnou výhodu jsou kamery s rozhraním USB rozšířenější v některých oblastech zpracování obrazu, jako je medicína, vzhledem k tomu, že aplikace definují rozlišení snímače kamery, formát obrazu, frekvenci obrazu a prostředí pro účely délky kabelu nebo řešení digitální kamery. Díky takto přísně definovaným požadavkům řeší kamery USB problémy těchto aplikací.
Je těžké tomu uvěřit, ale před několika lety neexistovaly na trhu zpracování obrazu žádné standardy. Každý výrobce měl své vlastní řešení. Tyto časy jsou pryč, celý trh se spojil, což je ku prospěchu zákazníků. Zlepšila se kvalita trhu. Pro zákazníka je snazší rozhodování o produktu, protože není vázán na portfolio jedné společnosti. S produkty, které splňují standardy, si zákazník může vždy vybrat ty nejlepší komponenty, nezávisle na společnosti. S GenICam jako základem nabízí trh zpracování obrazu nejlepší rozhraní pro každou aplikaci, ať už s GigE Vision nebo USB3 Vision.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, leden 2023

Číslo je zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě.

Zajímavé odkazy

Již 30 let měříte s námi - Blue Panther Dodávky měřicích přístrojů, multimetry, osciloskopy, termokamery, revizní přístroje, zkoušečky, analyzátory a jiné od výrobců Fluke, Kyoritsu, Chauvin Arnoux, Teledyne LeCroy, Schleich, Elspec, Extech a dalších.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku