Sledovací a databázový RFID systém Vilant

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Železnice a RFID systémy? Že to není obvyklá kombinace? Opak je pravdou. RFID monitorování společně se softwarovým systémem Turck Vilant poskytuje nové přístupy a řešení i mnoha aplikací v oblasti železniční dopravy.

Tlaky na rychlou a flexibilní produkci a současně nízké výrobní náklady postupně rostou napříč celým průmyslem nezávisle na tom, jakým konkrétním odvětvím se firma zabývá. Technologie RFID pak pomáhá zajistit spolehlivé sledování všech složek výroby, skladování, naskladňování i expedice, a to nejen v rámci výrobního areálu, ale i v oblasti těžké nákladní dopravy, a to včetně železniční.

RFID databázový systém

Specializovaný databázový server Vilant dokáže provádět nepřetržitý příjem dat z různých RFID jednotek a jejich uložení v databázi. Obdržená data je možné dle nastavených parametrů na základě místa, času přečtení či typů kódů roztřídit. Následně výsledky poskytuje nadřazenému systému buď pro statistické vyhodnocení pro manažerské účely, ERP podnikové informační systémy, MES výrobní informační systémy či WMS skladová hospodářství, nebo pro přímé automatické / robotické řízení chodu skladu či logistiky prostřednictvím průmyslových počítačů či PLC. Podporována je komunikace TCP/IP, HTTP/XML, OPC, SQL a REST. Jednou ze standardních softwarových funkcí je i Vilant Visibility Manager. Ten umožňuje nepřetržité sledování pohybu materiálů a komponent výrobním procesem nebo řízení příjmu, výdeje a přepravy výrobků nebo různých vratných obalů či dílů, tedy prakticky jakýchkoliv objektů. Samozřejmostí je možnost vzdálené správy i nastavení RFID jednotek a možnost vestavby speciálních funkcí na přání každého zákazníka a provozu.

rfid cargo 2023 1

RFID snímání

Systém Vilant však nezajišťuje jen softwarovou oblast sledování, ale i kompletní dodání různých typů RFID čtecích a zobrazovacích zařízení, včetně služby odborného výběru typů pro dané konkrétní návrhy vhodného umístění i následné instalace. V nabídce jsou nejen mobilní ruční čtecí zařízení s displejem pro okamžité vyhodnocení, ale i jednotky pro fixní instalaci na dopravní cesty nebo celé kompletní průchozí brány. To umožňuje automatické zachycení a přečtení všech procházejících produktů v jednotlivém i hromadném balení v krabicích, bednách, ať již jsou přesouvány či přepravovány ručně, na paletových vozících či přepravovány vysokozdvižnými prostředky, nebo třeba i kontejnery nebo vagóny. Možná je i detekce směru pohybu a tím rozlišení zavážení a vyvážení výrobků či materiálu. Data jsou pak prostřednictvím kabelové LAN nebo bezdrátové WiFi, GPRS, 4G/5G komunikace předávána do centrálního serveru Vilant.

rfid cargo 2023 2

Sledování vagonů, nákladu a operací údržby

Pro zajištění efektivnější správy železniční dopravy, vagónů a jejich údržby, oprav a splnění dopravní a bezpečnostní potřeby nabízí Turck RFID systém Vilant. Konkrétně lze použití rozdělit do několika konkrétních oblastí:

  • Sledování polohy vozidel v reálném čase
  • Monitorování kolejových tratí
  • Řízení životního cyklu vozidel
  • Sledování CARGO nákladu

RFID monitorování kolejových vozidel v reálném čase umožňuje i přesné sledování a identifikaci provozu (všech vagónů a lokomotiv) prostřednictvím sítě RFID detektorů instalovaných podél kolejí na trati i v depu. Mnozí jej proto používají pro automatizaci správy vozového parku, sledování nákladu a řízení operací údržby, například na seřazovacích nádražích. Databáze a sdílení dat s provozovateli, kteří vlaky vlastní, také umožňuje účinnější správu a využití vozů nebo pomáhá přiřazení různých údržbářských a servisních úkonů.
I zde Vilant řešení zahrnuje dodávku od jednotlivých RFID čipů až po software s napojením na ERP systém uživatele či majitele. V této oblasti se osvědčila technologie UHF RFID a robustní jednotky Vilant Railroad.

rfid cargo 2023 3
Například finské železnice Finnish Railways již od roku 2010 opatřují všechny své vagóny RFID štítky, aby poté mohly být registrovány v systému Vilant pro sledování nákladu a bezpečnosti přepravy. Dnes má Finsko železniční síť celé země (5,919 km) pokrytou nejen HABD a WILD detektory, ale také RFID čtecími stanicemi, které pomáhají identifikovat jednotlivé vagóny. I v drsných severských podmínkách je celý systém tohoto sledování železničních vozů velmi trvanlivý. Vzhledem k tomu, že pro práci nevyžaduje žádnou přímou viditelnost, není problém s vysokou rychlostí. UHF RFID štítky jsou nákladově efektivní a nevyžadují žádnou údržbu (jako je výměna baterie). Plné využití zaznamenaných dat umožňuje preventivní údržbu pro zvýšení bezpečnosti železničního provozu a také sledování nákladu a přeposílání jeho dat cílovým zákazníkům. Systém RFID sleduje ujeté kilometry každého vozu a pomáhá identifikovat, kdy je potřeba servis. Navíc mycí linky používají RFID k identifikaci vagónů a automaticky vyberou správný mycí program.

rfid cargo 2023 4

RFID Vilant systém i pro metro

Po úspěšném používání na železnici se pak rozhodlo podobný RFID systém implementovat i metro města Helsinky (HKL) pro detekci příjezdu. Společnost Turck Vilant Systems pomohla společnosti HKL instalovat štítky RFID na pražce trati metra. Každý vůz metra pak nese speciálně vyrobenou RFID čtečku, která čte RFID tagy na trase a systém odesílá data na speciální server pro sledování pozic vozů metra. Systém také hlásí složení soupravy a směr vlaku metra, denní a celkový počet najetých kilometrů. Tato data pak využívají i různé další společnosti, například ve svých aplikacích pro plánování cest.

rfid cargo 2023 5

Celosvětový provoz

Turck Vilant Systems je jedním z předních evropských dodavatelů řešení RFID na klíč pro logistiku, sledování majetku a řízení zásob. Stejná řešení i monitorují a řídí údržbu na železnici, jako je řízení cyklu mytí vagónů, provozní bezpečnost a provozní monitorování (HABD / WILD detekce), či sledování nákladu.
Systémy Turck Vilant již využívá více než 1000 firem z 30 zemí světa, včetně velkých nadnárodních společností, a nabízí až 15 let zkušeností.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku