Doba nahrává investicím do robotizace výroby

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zatímco pandemie kolem koronaviru přináší spíše špatné zprávy a některé společnosti propouštějí své zaměstnance, automatizace a robotizace své tempo naopak zrychluje.

Zaměstnanci se však potýkají nejen s hrozícím propouštěním, zejména ve velkých průmyslových provozech, ale společnosti také mnohem častěji investují do automatizace. V této době se významně zvyšuje robotizace rutinních, opakujících se a jednoduchých pracovních úkonů, které lze snadno nahradit. Roboty zavádějí také na nebezpečné činnosti, kde je rizikové a nákladné zaměstnávat lidské operátory. Taková restrukturalizace výroby však pro zaměstnance nemusí být nutně špatnou zprávou, protože namísto propuštění mohou být delegováni na práci, která má vyšší přidanou hodnotu, je méně stereotypní a méně nebezpečná. Obavy z problémů, které by mohly nastat na pracovním trhu při nástupu robotizace, však podle všeho nejsou na místě. Podle Světového ekonomického fóra (WEF) roboty do konce roku 2022 nahradí zhruba 75 milionů pracovních míst globálně. Na druhou stranu tím vygenerují 133 milionů zcela nových pracovních míst, zejména takových, kde je potřeba vyšší kreativita nebo dovednosti, které nelze snadno nahradit - například programování a vývoj programů pro automatizaci, ale také taková zaměstnání, kde je potřeba emoční inteligence či vyšší kvalifikace.

hcr spolupracujici robot 2020 1
Na rozdíl od ekonomické recese je nyní pandemická situace složitější také proto, že nenastal pokles pouze v poptávce, ale je značně nestabilní také plynulost na straně nabídky. Firmy se potýkají s výpadky výroby a dodávkami v dodavatelských řetězcích, protože se firmy globálně potýkaly s lockdownem nebo s pracovní neschopností svých zaměstnanců. To vše nahrává robotizaci a také právě proto se v době pandemie urychlila. Robotizované procesy jsou totiž vysoce efektivní, ale nejsou také náchylné na jakákoliv omezení, která souvisejí s bezpečností a zdravím. Pochopitelně nejsou roboty postižené nemocností, problematikou pracovních úrazů, akutního nedostatku proškolené pracovní síly kvůli hlídání dětí, kterým byly zavřené školy. V případě, že firma nemá práci, robota jednoduše dočasně odstaví. V tu chvíli negeneruje prakticky žádné náklady, pokud je v majetku firmy a již zaplacený. Naopak je možné jej účetně odepisovat. V případě fyzických pracovníků je situace samozřejmě jiná.

hcr spolupracujici robot 2020 2
Druhý důvodem je vysoká produktivita a efektivita automatizovaných pracovních postupů. Opět – pokud bychom srovnali jednoduchou práci s lidským operátorem, odpadají problémy týkající se rozkolísanosti kvality, problematika práce o víkendech a v noci, kouření na pracovišti, poškozování firemního majetku (ať už vědomě či při nehodách), porušování pracovní kázně, fluktuace apod.
1 typický robot zastane nonstop práci, na kterou by v průměru bylo potřeba 4 fyzické pracovníky ve 4 směnném provozu. Navíc může být nasazen 12 měsíců v roce, oproti průměrné době 9,5 měsíců.
Ambice firem zvýšit svou efektivitu a produktivitu jako odpověď na stagnaci ekonomiky často bývají taktéž impulzem k automatizaci.

hcr spolupracujici robot 2020 3
Kromě velkých průmyslových robotů, které často známe například z automobilového průmyslu, jsou pro mnoho aplikací a využití vhodné také flexibilní a univerzální spolupracující roboty. Tyto roboty je bezpečné nainstalovat i přímo vedle dalšího operátora, protože se zastaví ihned, když detekuje vnější kolizi na kterémkoli kloubu. Tam, kde se dříve implementovalo měsíce a programovalo týdny či dny se nyní implementuje řádově ve dnech a programuje v řádu hodin. Spolupracující roboty HCR od společnosti Hanwha navíc mají natolik jednoduché uživatelské prostředí, že naprogramovat tohoto robota na konkrétní výrobní operaci, zabere počítačově běžně zdatnému pracovníkovi skutečně maximálně pár hodin. Koboti – jak se těmto robotům také zkráceně říká - navíc dokáží vykonávat několik specializovaných výrobních úkonů a dovolují tak dané společnosti flexibilně měnit svou výrobní technologii na základě odvolávek svých zákazníků. Touto flexibilitou je dosaženo efektivní a maximální využití spolupracujícího robota a zkracuje se tak podstatně míra návratnosti investice. Aktuálně pracujeme s kalkulacemi, kdy se investice do kobotů HCR, včetně implementace do dané výrobní technologie zcela zaplatí během 12 až 18 kalendářních měsíců. Robotizace zasáhne i do podstatně složitějších výrobních operací, než dosud. Tyto složité výrobní operace mohou vykonávat koboti HCR úspěšně již nyní. Velkým tématem je aktuálně také fenomén Průmysl 4.0, k jehož dosažení vede cesta jedině přes kompletní robotizaci, ve druhém kroku přes kompletní digitalizaci výroby a zajištění autonomní spolupráce mezi jednotlivými roboty mezi sebou (Internet věcí – IoT), pokud možno bez zásahu člověka. Specialisté společnosti HCR CZECH nabízí možnost konzultace ve Vašich výrobách a kancelářích a následně vypracování technických řešení podle konkrétních potřeb.

hcr spolupracujici robot 2020 4
Detailnější informace naleznete na: www.hcr-czech.cz

HCR CZECH s.r.o.
Objízdná 1943, 765 02 Otrokovice
Tel.: +420 775 852 951
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.hcr-czech.cz

bannerOM

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz leden 2021

ElektroPrůmysl.cz, leden 2021

Číslo je zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Řešení pro revizní techniky a rozváděčové skříně Metra Blansko je zakladatelem výroby elektrických měřicích přístrojů. Měření elektrických i neelektrických veličin přístroji Metra jsou přesnými a spolehlivými pro zákazníky již více jako 100 let.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.