Benning, jistota přesného měření

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dnes Vám představíme několik dalších praktických měřicích přístrojů tradičního německého výrobce Benning, které se staly součástí našeho každodenního života.

Vzpomínáte si ještě na měření velkých proudů pomocí měřicích transformátorů? Mladší generace možná už ne. Můžete tuto zkušenost starších kolegů klidně zapomenout. Dnes se proudy do 400 A měří drobným klešťovým přístrojem Benning CM P1 nebo Benning CM P2, vybaveným voltsenzorem k bezkontaktnímu rozpoznání fázového napětí a LCD diplejem s podsvícením. Proudy do 3 kA pak pohodlně změříme přístrojem Benning CFlex 2 s pružnou proudovou smyčkou o průměru 160 mm, kterou lze libovolně tvarovat a měřit proudy i na těch nejnepřístupnějších místech, případně lze pohodlně měřit velké průřezy kabelů nebo jejich svazky. A co je nejdůležitější, tyto přístroje měří u střídavého proudu vždy pravou efektivní hodnotu, tedy TRUE RMS.

TRUE RMS

Co to vlastně znamená měřit pravou efektivní hodnotu napětí nebo proudu?
U běžných levných přístrojů se měřené střídavé napětí nebo proud nejdříve usměrní, změří se střední hodnota a pomocí koeficientu se pak tato hodnota přepočítá na efektivní hodnotu. U čistě sinusových průběhů napětí nebo proudu je tento koeficient přibližně 1,11. V posledních desetiletích se ale v elektrických sítích stále více objevují nejrůznější polovodičová zařízení jako například frekvenční měniče nebo tyristorové regulace výkonu pecí, které zdaleka neodebírají ze sítě sinusové proudy, právě naopak. Tato zařízení pak mají zpětně vliv i na samotné napětí v síti, které díky nim není sinusové. U nesinusových elektrických veličin už poměr mezi efektivní a střední hodnotou není 1,11, ale liší se podle tvaru tohoto zkreslení. U běžných levných přístrojů pak při měření nesinusových veličin dochází ke značné chybě měření. Přístroje Benning s funkcí TRUE RMS měří vždy přesně.

multimetry benning 2020 2
Na závěr bychom vám rádi představili přístroj Benning CM 12, který měří opravdu všechno – činný výkon (střídavý i stejnosměrný), účiník (cos φ), spouštěcí proudy či točivé pole. Má voltsenzor k bezdotykovému zkoušení kabelů, funkci datalogeru, Bluetooth, bezplatnou aplikaci pro chytrý telefon, automatickou volbu rozsahu a mnoho dalšího. Přístroj Benning CM 12 patří do nejvyšší měřici kategorie CAT IV 600 V pro maximalni bezpečnost.

multimetry benning 2020 3

Kde najít podrobné informace?

Podrobné informace o produktech najdete v hlavním katalogu Benning, případně na stránkách www.est-praha.cz.

Víte, že…

Benning je výrobcem originální zkoušečky napětí DUSPOL. První kus vyrobil před více než 70 lety. Více informací najdete v našem článku v Elektroprůmyslu a v přehledu produktů v tomto čísle.

multimetry benning 2020 4

Kde lze produkty koupit?

Produkty můžete zakoupit v síti velkoobchodů elektro, vybrané produkty můžete zakoupit v e-shopu EST, případně kontaktujte naše obchodní oddělení.

Měřicí přístroje Benning, stejně jako další renomované výrobce v oblasti elektrotechniky, komunikačních a řídicích systémů, vzduchotechniky a kabelů na český a slovenský trh dodává společnost:

Elektro-System-Technik s.r.o.
Pod Pekárnami 338/12, Praha 9
Tel.: +420 266 090 711
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.est-praha.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2021

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2021

Číslo je zaměřené na spínací techniku, bezpečnost strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Zajímavé odkazy

Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Řešení pro revizní techniky a rozváděčové skříně Metra Blansko je zakladatelem výroby elektrických měřicích přístrojů. Měření elektrických i neelektrických veličin přístroji Metra jsou přesnými a spolehlivými pro zákazníky již více jako 100 let.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.

Najdete nás na Facebooku