Zásady činnosti a typické druhy blokovacích zařízení spojených s ochrannými kryty

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Blokovací technika zahrnuje široké spektrum technologických hledisek. Blokovací zařízení mohou být klasifikována použitím velice různých kritérií, např. pomocí druhu spojení mezi ochranným krytem a výstupním systémem, nebo pomocí technologického typu výstupního systému (elektromechanický, pneumatický, elektrický, atd.).

Blokovací zařízení mají monitorovací funkci polohy ochranného krytu, která ověřuje, je-li ochranný kryt uzavřen, nebo není uzavřen a v případě, že ochranný kryt není v uzavřené poloze, generují povel zastavení. Blokovací zařízení může být také použito při ovládání jiných funkcí, např. v aplikaci brzdění a zastavení nebezpečných funkcí dříve, než je umožněn přístup. Některá blokovací zařízení mají také funkci jištění ochranného krytu pro udržení ochranného krytu v zajištěné poloze tak dlouho, dokud probíhají nebezpečné funkce stroje. Stav jistícího zařízení ochranného krytu monitoruje monitorovací funkce, která ověřuje, je-li jisticí zařízení zasunuté, nebo uvolněné a produkuje příslušný výstupní signál.
Jisticí zařízení ochranného krytu může být nedílnou částí blokovacího zařízení, nebo oddělenou jednotkou.
Další informace o ochranných krytech naleznete v ČSN EN ISO 12100 čl. 6.3.3,1, kde tabulka 1 ukazuje ovládací principy a ovládače pro definované typy blokovacích zařízení.
Čtyři typy blokovacích zařízení nejsou uváděny v hierarchickém pořádku. Správná aplikace každého typu blokovacího zařízení bude záviset na posouzení rizika, které má být provedeno pro každý specifický stroj.
V některých výjimečných případech může být snímač polohy instalován na pohyblivý ochranný kryt a ovládač na nepohyblivou část stroje. V těchto případech je „1" nepohyblivá část stroje.

blokovaci zarizeni 068 2

Principy blokování ochranným krytem bez jištění ochranného krytu

Je-li použita funkce blokování ochranným krytem bez jištění ochranného krytu, může být ochranný kryt otevřen kdykoliv bez ohledu na funkci stroje.
Není-li ochranný kryt uzavřen, musí blokovací zařízení generovat povel zastavení. Doba přístupu musí být delší, než celková doba zastavení systému.
Funkční schéma blokovacích zařízení bez jištění ochranného krytu je uvedeno na obr. 2.

blokovaci zarizeni 068 3

Principy blokování ochranným krytem s jištěním ochranného krytu

Je-li použito blokování s jištěním ochranného krytu, musí být jisticím zařízením ochranného krytu zabráněno otevření ochranného krytu do té doby, než nebezpečné funkce stroje „chráněné" tímto krytem zmizí.
Existují dvě alternativy pro konstrukci jištění ochranného krytu (viz obr. 3).

  • a) Odjištění ochranného krytu může být kdykoliv iniciováno obsluhou. Je-li odjištění spuštěno, zařízení pro blokování ochranným krytem vydá povel zastavení. To se nazývá nepodmíněné odjištění. Doba nutná pro odjištění ochranného krytu musí být delší než doba nutná pro zastavení nebezpečných funkcí stroje.
  • b) Odjištění ochranného krytu je možné pouze tehdy, když nebezpečné funkce stroje zmizely. To se nazývá podmíněné odjištění.

U podmíněného jištění může nastat změna ze stavu 2 na stav 3, nebo ze stavu 3 na stav 2 bez časové prodlevy.

Blokovací zařízení s mechanicky pracujícím jištěním ochranného krytu
Mechanická část (např. čep), která zajištuje ochranný kryt s blokováním, může být:

  • aplikována i uvolněna ručně;
  • aplikována pomocí pružiny (nebo podobně) a uvolněna působením síly;
  • aplikována působením síly a uvolněna pružinou (nebo podobně);
  • aplikována pomocí síly a uvolněna také pomocí síly.

Mechanicky pracující jištění ochranného krytu musí použít princip přímého mechanického blokování tvarem. Na tření nebo samotnou sílu se nesmí spolehnout.

Blokovací zařízení s elektromagneticky pracujícím jištěním ochranného krytu
Ochranný kryt je držen v uzavřené poloze (zajištěn) bez jakýchkoliv mechanických jistících prostředků elektromagnetickou silou. Elektromagnetické jištění ochranného krytu pracuje na principu aplikování působící síly pro jištění a uvolnění síly pro uvolnění jištění.

blokovaci zarizeni 068 4

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku