Požadavky na bezpečnost před úrazem elektrickým proudem v distribučních a přenosových soustavách

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rozvodná elektrická zařízení musí být trvale vybavena prostředky ochrany před úrazem elektrickým proudem při respektování nepříznivého působení předpokládaných vnějších vlivů při jejich provozu dle ustanovení této normy.

Technická řešení prostředků ochrany před úrazem elektrickým proudem jiným způsobem než stanovuje norma PNE 33 0000-1 ed.5 jsou přípustná jen za podmínky, že prokazatelně dosahují minimálně stejné úrovně bezpečnosti.
Prostředky ochrany před úrazem elektrickým proudem u rozvodných elektrických zařízení musí splňovat některou z těchto podmínek:

  • trvale zamezit přístup k živým i neživým částem při provozu elektrického zařízení s napětím vyšším než je mezní hodnota bezpečného napětí
  • omezit proud protékající lidským tělem při dotyku s neživými částmi elektrických zařízení na úroveň, která není nebezpečná
  • omezit dobu, po kterou při dotyku s neživými částmi elektrických zařízení protéká proud lidským tělem tak, aby nenastaly nebezpečné patofyziologické účinky u zasažených osob.

Pro odběrná elektrická zařízení připojená na rozvodná elektrická zařízení jsou podmínky ochrany před úrazem elektrickým proudem stanoveny ČSN 33 2000-4-41 ed. 2.

bezpecnost distribuce

Prostory z hlediska úrazu elektrickým proudem

Způsob a rozsah provedení prostředků ochrany před úrazem elektrickým proudem je přímo podmíněn prostorem, ve kterém je elektrické zařízení provozováno, s přihlédnutím na nepříznivé působení předpokládaných vnějších vlivů.

Základní členění prostor
Pro stanovení úrovně ochrany se prostory člení:
a) Prostory normální - prostory, ve kterých je provozování elektrického zařízení považováno za bezpečné (protože působením vnějších vlivů nedochází ke zvýšení nebezpečí úrazu elektrickým proudem, pokud elektrická zařízení odpovídají ustanovením, která se jich týkají a jsou provozována obvyklým stanoveným způsobem);
b) Prostory nebezpečné - prostory, kde působením vnějších vlivů je buď přechodné nebo stálé nebezpečí úrazu elektrickým proudem;
c) Prostory zvlášť nebezpečné - prostory, ve kterých působením zvláštních okolností vnějších vlivů (případně jejich kombinací) dochází ke zvýšení nebezpečí úrazu elektrickým proudem.

Prostory se z hlediska nebezpečí úrazu elektrickým proudem posuzují podle nejnebezpečnějšího vnějšího vlivu nebo podle kombinace vnějších vlivů zvyšujících riziko úrazu.

Rozdělení napětí z hlediska nebezpečí úrazu elektrickým proudem
Pro účely stanovení úrovně prostředků ochrany před úrazem elektrickým proudem je určující hodnota napětí provozovaných elektrických zařízení. Napětí se z těchto důvodů člení:

  • napětí nebezpečná;
  • napětí bezpečná (napětí, která v daném prostoru neohrožují bezpečnost osob, hospodářských zvířat a volně žijící zvěř).

Meze bezpečných napětí dle prostor

Prostory Při dotyku částí (při obsluze) Bezpečná napětí (V)
Normální Živých 25
Neživých 50
Nebezpečné Živých 25
Neživých 50
Zvlášť nebezpečné Živých -
Neživých 12


Uvedené hodnoty bezpečných napětí neživých částí pro dané prostory jsou zároveň mezními hodnotami dovoleného dotykového napětí elektrických zařízení do 1 000 V.
Stanovení prostorů provozovaných elektrických rozvodných zařízení z hlediska určení způsobu a rozsahu provedení prostředků ochrany před úrazem elektrickým proudem je vyhodnocováno na základě předpokládaných vnějších vlivů podle platných norem a upřesněno PNE 33 0000-2.
Rozvodná elektrická zařízení v prostorách přístupných jen pracovníkům s odbornou elektrotechnickou způsobilostí mají určeny i další prostředky ochrany příslušnými bezpečnostními a provozními předpisy.
Rozvodná elektrická zařízení v prostorách přístupným laikům (viz ČSN EN 50110-1) musí obsahovat prostředky ochrany zamezující přiblížení k živým částem a odpovídající ochranu neživých částí, na kterých se při poruše může vyskytnout napětí.

Úraz elektrickým proudem

Velikost rizika vzniku úrazu elektrickým proudem je závislá na provozních podmínkách (napětí, proud, kmitočet atd.) a působení vnějších vlivů v prostoru provozovaných rozvodných elektrických zařízení.
Lidé, hospodářská zvířata a volně žijící zvěř musí být chráněni proti nebezpečnému dotyku nebo přiblížení:

  • a) k živým částem s napětím proti zemi;
  • b) k živým částem různé polarity nebo rozdílných potenciálů;
  • c) k neživým částem, které při poruše mohou být pod napětím proti zemi.

Při přímém dotyku s živými částmi elektrického zařízení pod napětím může protékat postiženým tělem elektrický proud, který způsobuje patofyziologické účinky.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku