Jak ochránit dodávku energie ve firmě

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pokud vaše firma má více jak – dejme tomu – pětadvacet zaměstnanců a více, pak jste se ocitli v oblasti velkých firem. Zde pak začínáte dělit zaměstnance na výrobní a na servisní, kteří vaše podnikání zajišťují.

Sem patří především účtárna, vedení firmy, datový sklad a další pro firmu nezbytná oddělení.
V tomto případě se nevyhnete nasazení několika UPS, které se instalují v provozech sloužících pro zajištění chodu firmy. Zajištění chodu výroby, pokud jsou zde nasazeny automaty a roboty, necháváme k samostatnému řešení, protože bývají už součástí návrhu a realizace robotických automatizovaných pracovišť, kde nouzové napájení pro zajištění chování robota během a po výpadku bývá řešeno jako součást takového pracoviště.
Pro vás je tedy důležité navrhnout umístění UPS a připojení techniky k nim tak, aby – pokud vypadne napájení – nebyl ohrožen provoz firmy. To znamená, že musíte mít čas v účtárně uzavřít všechny programy, zajistit vytištění úloh, které jsou rozpracovány, pokrýt napojení k internetu a jeho distribuci na všechna místa, kam to je zapotřebí pro zajištění chodu firemního intranetu. Dalším úkolem je pak vypnutí síťových datových serverů tak, aby nedošlo k poškození neuložených dat. Také je možné zařídit i automatické ukončení běžících úloh v kritických místech (například účtárna, serverovna) a postupné vypínání jednotlivých UPS na pracovištích, kde všechny úlohy byly bezpečně ukončeny a počítače a další zařízení bezpečně vypnuty. V některých případech je pak nutné (u větších firem) zajistit náběh záložního zdroje, motor generátoru, který zajistí po čas výpadku energie nouzové napájení.

OR600ELCDRM1U 1

V každém případě je u velké firmy nutná úzká součinnost s dodavatelem řešení už při návrhu a vytvoření takové infrastruktury, která bezpečné vypnutí všech zařízení nebo vyřeší vše včetně zapnutí náhradního zdroje. To je ostatně u velké výrobní firmy požadavkem, protože ta si nemůže dovolit nechat vypnuté napájení po dobu několika hodin, ale musí výrobu převést na napájení z náhradního zdroje. Takový výpadek by měl pro firmu dalekosáhlý ekonomický negativní dopad.

UPS pro kancelář i pro serverovnu

Jako příklad jednoho z mnoha řešení jsme vybrali a otestovali UPS CyberPower OR600ELCDRM1U. Jde o UPS s line interactive topologií, zdroj záložního napájení, který dodává simulované sinusové výstupní napětí pro kancelářské systémy včetně PC, pracovních stanic, síťových zařízení a periferií a také monitorovacích center. Tento model je určen k montáži do racku, kde zabírá jednu pozici, 1U.
Nasazuje se typicky v provozním zázemí, serverovnách a datových centrech pro zajištění spolehlivého záložního napájení při výpadku dodávky elektřiny. Konstrukce pro montáž do racku/věže zvyšuje flexibilitu pro instalaci a provoz v téměř každém prostředí.
UPS má velký multifunkční LCD displej, který zobrazuje informace v reálném čase, včetně hodnoty vstupního/výstupního napětí, stupně zatížení, nabití baterie ve tvaru sloupcového grafu, doby provozu na baterii, varování při přetížení a indikace tichého režimu. Síťové porty na UPS chrání síťová zařízení před působením náhlých napěťových rázů, vyvolaných například úderem blesku, a zabraňují tak potenciálnímu poškození připojeného systému. UPS podporuje výměnu baterie za provozu (hot-swap), což umožňuje provádět údržbu baterie bez narušení chodu systému.
Tato UPS je velmi vhodná do prostředí, kde dochází ke kolísání napětí, protože dokáže tento jen velmi účinně korigovat díky automatické regulaci napětí (AVR). V případě výpadku proudu trvá typicky 4 ms, než „najede“ generátor sinusového signálu, kterým jsou pak zásobována připojená zařízení. Na její zadní straně najdeme šest zásuvek, čtyři jsou chráněny baterií, zbylé dvě jen převádějí vstupní napájení na výstup (tzv. nedůležité zásuvky). Chráněné zásuvky si dokážou poradit s napájecím napětím v rozmezí od 160 do 263 V. UPS je dimenzována na 600 VA příkonu připojených zařízení (max. 360 W). Při překročení jmenovitého výkonu po delší dobu nebo při zkratu odpojí jistič napájení a je pak nutné jej znovu „natáhnout“. Pokud na vstup UPS přijde napěťový ráz nad 405 Joulů, dojde rovněž k vypnutí jističe. Tím jsou připojená zařízení chráněna před zničením. UPS chrání i telefonní linku a počítačovou síť před rázy a přepětím pomocí zásuvek RJ11/RJ45.

OR600ELCDRM1U 2

Pro správce datacenter pak je výhodná možnost výměny baterie za chodu, takzvaný režim hot-swap batteries, takže při výměně baterie není nutné UPS vypínat. Stejně tak je zajímavý i režim úspory energie, kdy monitorováním vstupních parametrů dodávané elektrické energie díky vnitřní logice může přejít do stavu bypass, to v případě, že nedochází k velkému kolísání napětí a frekvence na vstupu je rovněž dlouhodobě stabilní. Pak účinnost vzroste až na 95 %. V případě problémů s přepětím nebo podpětím při překročení mezních hodnot přejde UPS na chod na baterii se simulovaných sinusovým signálem. To už víte, ale je nutné upozornit na to, že náběh trvá typicky až 4 ms a sinusovka nemusí navazovat na průběh signálu. Proto je tato UPS cenově výhodnější než modely online dvojité konverze. Připojená zařízení, která jsou citlivá na změnu fáze, pak mohou v okamžiku přepnutí na záložní napájení reagovat na tuto změnu neobvyklým způsobem.
Co je ale na přístrojích CyberPower pozoruhodné, je dodávaný software. Při prvním zapnutí UPS doporučujeme stáhnout si software, které určí, jaká verze firmwaru je v UPS uložena a v případě, že po dobu, po kterou UPS putovala k vám a byla uskladněna, došlo k inovaci firmwaru, vám doporučí instalaci jeho inovované verze, aby přístroj byl neustále na parametrech. Nadále se pak tento program stará o hlídání dostupnosti nových verzí.
Dále přichází CyberPower s velmi šikovným řešením PowerPanel a to slouží pro správu napájení. Počítač můžete s UPS propojit pomocí kabelu RS-232C nebo pomocí USB kabelu. Pak z tohoto počítače můžete UPSku spravovat, nastavovat i řídit, přičemž neustále máte dostupné všechny důležité údaje, které poskytuje a zobrazuje je i na čelním panelu. V případě tohoto propojení s počítačem můžete přes počítač propojený s UPS ovládat zdroj nepřerušitelného napájení. Tohle řešení je ale v racku tak trochu podivné či nesmyslné. Proto druhou možností je přikoupení modulu, přes který je možné ze sítě UPS ovládat. V případě tohoto řešení pak stačí jen jeden počítač s obslužným softwarem k tomu, aby ovládl všechny UPS, zapojené do místní sítě.
Software PowerPanel Business Edition existuje ve spoustě variant. Kromě většiny i starších verzí Windows počínaje xp, přes Windows Servery, různé verze Linuxu, MacOS, až po pro virtuální stroje typu VMware ESXi, Microsoft Hyper-V a Citrix Xen Server. Tento software dokáže obsloužit nejen UPSky, ale vypnout počítače při výpadku napájení, aby uživatelé nepřišli o svou práci.

OR600ELCDRM1U 3

Lze říci, že PowerPanel teprve z obyčejné UPSky dělá UPSku chytrou. To proto, že vše máte stále pod dohledem a informace o dění v UPS na dosah ruky. Nemusíte nikam běhat a na spoustě obrazovek – v případě výpadku – uzavírat běžící úlohy. Všechny údaje, které UPS je schopná dodat, máte vždy na jedné obrazovce před sebou.
Tím ale ještě nejme hotovi. Třetím výrazným prvkem CyberPower je podpora výrobků. A ta je na velmi dobré úrovni. Webové stránky s vámi komunikují česky, stejně jako většina dokumentace. Na webu najdete i praktické informace, s pomocí průvodce si můžete vybrat tu správnou UPS pro váš projekt nebo její plánované využití. Zobrazují se i doplňky, související s výrobkem. Líbí se nám i průvodní dokumentace, především pak dostupnost grafů závislosti délky běhu UPS v závislosti na zatížení, o to více, že poskytují velmi podobné hodnoty, které jsme zjistili při simulovaných výpadcích.
Tato ekonomicky výhodná UPS se stane vaší oporou pro případ výpadku energetické sítě a umožní vám vždy včas uzavřít běžící úlohy na počítači nebo na připojených zařízeních. Pokud by vám ale dodávaný výkon 600 VA nestačil, CyberPower dodává variantu tohoto modelu s výkonem až 1500 VA.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, červen 2020

Číslo je zaměřené na identifikační systémy, trafostanice, transformátory a zabezpečovací techniku.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.