Vzdálený přístup k MODBUS zařízením přes SMS a GPRS

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Mnoho moderních průmyslových zařízení v dnešní době disponuje komunikačním rozhraním MODBUS pro výměnu dat s dalšími částmi technologie. Této vlastnosti lze využít pro vzdálené sledování aktuálního stavu či pro obdržení včasné výstrahy v případě nestandardního stavu nebo poruchy technologie.

GSM komunikátory GSM-MODBUS-485 nebo GSM-MODBUS-485MS jsou samostatná zařízení s RS485 linkou a protokolem MODBUS RTU MASTER nebo MODBUS RTU MASTER/SLAVE. Touto linkou lze ze zákaznických technologií data číst nebo zapisovat. Přečtená data mohou být navíc zpracována, převedena na uživatelské jednotky nebo podle nastavených podmínek upozorňovat obsluhu odesíláním SMS či hlasovými hovory. Součástí zařízení je také datalogger, který vede záznam naměřených dat a akcí. Tento datalogger může být buď ve vnitřní paměti zařízení anebo lze využít Google Spreadsheet (Google Tabulky) pro ukládání dat.

Příklady použití:

Chytrý elektroměr

Pro elektroměr s MODBUS výstupem, který je propojen s GSM-MODBUS-485, získáte možnost kdykoliv se SMS zprávou dotázat na informace z elektroměru, například na aktuální výkon nebo na čítač kWh. Měří-li elektroměr aktuální spotřebu, je možné odeslat SMS nebo hlasové volání v případě neočekávaně vysoké spotřeby. Přerušení komunikace s elektroměrem je také událost, na kterou lze obsluhu upozornit.

gsm modul 2019 1

PLC ovládající čerpadlo

Základem je technologie s PLC a čerpadlem, jejímž cílem je zajistit, aby nepřetekla jímka na vodu. Hladinový spínač informuje PLC o vysoké hladině a potřebě čerpat. Pokud se čerpadlo porouchá hrozí při přetečení nádrže škody na majetku. Spojením PLC s GSM-MODBUS-485 je možné informovat pomocí SMS nebo volání osobu zodpovědnou za funkci systému o poruše. Obráceně lze přes SMS zprávu čerpadlo ručně spustit na zadanou dobu.

gsm modul 2019 2

Dohled nad diesel agregátem

Má-li diesel agregát možnost komunikace přes RS485 a MODBUS, tak spojením s GSM-MODBUS-485 získáte možnost dozvědět se o nízké nebo kritické hladině nafty pomocí SMS zprávy. Dále je možné zjistit motohodiny agregátu a další statistické informace přístupné po RS485 sběrnici.

gsm modul 2019 3

Hlavní technické parametry

Napájení zařízení je 8-30 V DC a díky vlastní vnitřní baterii je možné také hlásit výpadky hlavního napájení v místě technologie. Dále je k dispozici jeden slaboproudý digitální vstup a jeden digitální výstup například pro nezávislý restart technologie v případě potíží. Součástí zařízení je i vzdálená správa přes GPRS a komfortní program pro PC pro editaci konfigurace buď místně přes USB nebo vzdáleně přes GPRS. Zařízení vyžaduje SIM kartu libovolného GSM operátora.

SEA spol. s r.o.
Dolnoměcholupská 1537/21, 102 00 Praha 10
Tel.: +420 2727 000 58
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.seapraha.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, leden 2020

Číslo je zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Chytrý Senzor CSS 014 jede digitálně "Plug-in" IO-Link zařízení pro monitorování teploty a vlhkosti.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.