Držte krok s dobou a komunikujte na dálku

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Digitalizace nabírá na obrátkách a přináší spoustu příležitostí, jak optimalizovat průmyslové komunikační procesy. Dálkový přístup ke vzdáleným zařízením i celým závodům je proto čím dál tím důležitější.

Klíčovou konkurenční výhodu v této oblasti může nabídnout inovativní, spolehlivé a bezpečné řešení pro vzdálenou správu, monitorování a komunikaci vašich průmyslových aplikací. Nová modernizovaná technologie Telecontrol a platforma pro centrální správu vzdáleného přístupu SINEMA Remote Connect společnosti Siemens umožní spolehlivé sledování, ovládání a sběr dat a zároveň zajistí zabezpečený a nákladově efektivní přístup ke vzdáleným místům.

Technologie Telecontrol

Správa energií, řízení a monitorování dopravy nebo přeprava a uchování plynu, kapalin nebo ropy. Pro všechny tyto oblasti představuje technologie Telecontrol výkonné řešení pro vzdálené řízení, monitorování a sběr dat z distribuovaných procesních stanic do jednoho nebo několika centrálních systémů. Technologie Telecontrol zahrnuje řešení pro centrální systém i procesní stanice (vzdálené RTU – Remote Terminal Unit), které ke své komunikaci využívají různá přenosová média, od veřejných až po privátní sítě. I pro nejmenší systémy typu Simatic S7-1200 má společnost Siemens vhodné řešení v podobě verze Telecontrol Basic, s vizualizací dat předávané pomocí rozhraní OPC UA. Počet připojitelných RTU stanic je i pro toto Basic řešení škálovatelné od jedné až po pět tisíc stanic. RTU lze pro tento účel sestavit tak, že jeběžné CPU Simatic S7-1200 doplněno o komunikační procesory CP1242-7 (GPRS), CP1243-7 (LTE) nebo ethernetový komunikační procesor CP1243-1. Nízké náklady na komunikaci, jednoduchá konfigurace modulárních a vzdálených jednotek nebo spolehlivě zabezpečený přenos dat, jsou pouze některé z výhod, které Telecontrol Basic nabízí.

RTU 2019 2

Zabezpečený přenos dat v pravý čas

Moderní systémy musí splňovat přísné požadavky na úplnost přenášených dat a spolehlivé zabezpečení jejich přenosu. Technologie Telecontrol zajišťuje přenos procesních dat v závislosti na požadavcích a realizuje jej buď cyklicky nebo na základě definovaných událostí. Pro případ výpadku komunikace uchovávají vzdálené RTU stanice procesní data s příslušnou časovou značkou a následně je přenášejí do centra řízení v chronologicky správném pořadí. Navíc lze konfigurovat alarmová hlášení, která umožňují okamžitou odezvu obsluhy a údržby v okamžiku, kdy jsou například dosaženy limitní hodnoty. Díky moderní formě těchto upozornění (SMS zpráva, e-mail) lze účinně zkrátit dobu potřebnou pro znovuuvedení vzdálené stanice do provozu v případě výpadku.

Napájení za každých podmínek

Produktová rodina vzdálených stanic Simatic RTU3000C je využitelná i v oblastech bez možnosti připojení k běžné napájecí síti. Tyto jednotky mohou být napájeny vysoce výkonnými průmyslovými bateriemi nebo i kombinací baterií se solárním článkem. Uživatelé rovněž mohou připojit stejnosměrný zdroj napájení o napětí 12 až 24 V, pokud je v místě k dispozici. Možnosti napájení lze kombinovat podle požadavku aplikace. Vzdálené stanice této řady je možné provozovat v režimu spánku, aktualizace nebo komunikace, a účinně tak prodlužovat provoz na baterie až na několik let. Samozřejmostí je možnost nasazení zařízení v extrémních provozních podmínkách. Díky doplňkovému rozvaděči lze zajistit ochranu krytím až IP68 a zařízení je tak možné nasadit i v teplotách od -40 do +70 °C nebo oblastech s nebezpečím zaplavení nebo povodní.
Jednotky Simatic RTU3000C lze pohodlně konfigurovat a aktualizovat firmware pomocí běžného webového prohlížeče. Rovněž je lze pomocí softwarového balíčku TeleControl Server Basic propojit s DCS systémem Simatic PCS 7 či SCADA systémem Simatic WinCC. Přímé připojení k systému Simatic PCS 7 / TeleControl či Simatic Win-CC / TeleControl je možné pomocí mezinárodních protokolů pro vzdálené ovládání IEC 60870-5-104 a DNP3. Nově je také k dispozici možnost připojení pomocí Siemens protokolu Sinaut ST7. Díky podpoře celé řady telemetrických protokolů pro vzdálené ovládání nabízí RTU3000C stanice flexibilní možnosti připojení k libovolnému systému SCADA.

RTU 2019 3
Tato řada byla také rozšířena o nový hardware. Modul Simatic RTU3031C s integrovanou funkcí GPS, umožňuje například porovnávat aktuální a nastavenou pozici stanice. Tato funkce je tak optimálním pomocníkem pro stanice, které jsou přirozeně v pohybu, jako jsou navigační bóje nebo vámi monitorované, pohybující se kontejnery. Provozovatelé mohou na dálku monitorovat procesní hodnoty – hladinové snímače, průtokoměry nebo senzory tlaku a teploty. Nový modul RTU3031C nabízí velmi rychlé releové výstupy (DQ). Navíc inovovaná verze firmwaru V3 přináší řadu vylepšení, jako například možnost připojení k redundantním serverům typu IEC 60870, rozšířené možnosti konfigurace přes webové rozhraní nebo nové funkční bloky pro statistické funkce a správu stavu modulu.
Kromě již uvedených stanic typu Simatic S7-1200 a RTU3000C lze k systému Telecontrol Basic nově připojit RTU stanice na bázi ET200SP CPU stanic pomocí telecontrol komunikačního procesoru CP1542-1SP IRC (Industrial Remote Communication) a vhodného síťového komponentu Scalance.
U nově dodávaných komunikačních modulů s ethernetovým rozhraním, jmenovitě CP1243-1 a CP1542-1SP IRC, platí, že kromě Telecontrol Basic podporují procesory vždy i mezinárodní telecontrol protokoly podle norem DNP3 resp. IEC 60870-5-104. Tyto protokoly společně se Sinaut ST7 jsou potom souhrně nazývány Telecontrol Professional. Telecontrol Professional protokoly jsou také podporovány u telecontrol rozhraní pro Simatic S7-1500 díky tak zvanému Telecontrol Interface Modulu TIM1531 IRC.

Spolehlivá platforma pro vzdálený přístup ke strojům

SINEMA Remote Connect je platforma centrální správy pro výkonný a zabezpečený přístup ke strojům a zařízením, a to kdekoliv na světě. Serverová aplikace zjednodušuje použití pro vzdálený přístup ke strojům a zařízením, ale i pro podmíněné monitorování stavu na dálku. Platforma SINEMA Remote Connect spravuje a autorizuje veškerá komunikační připojení. Spolu s průmyslovými routery SCALANCE vytváří chráněný přístup ke vzdálenému stroji pomocí mobilních telefonních sítí (UMTS/LTE), pevné linky (DSL) nebo zavedené privátní sítě (LAN). Propojení se serverem SINEMA Remote Connect je umožněno pouze autorizovaným uživatelům skrze šifrovaný VPN tunel, odkud se dál připojí k příslušnému stroji – nezávisle na tom, ve které síti je stroj zapojený. SINEMA Remote Connect představuje řešení pro univerzální a flexibilní vzdálený přístup – založený na IP, nezávislý na protokolu, místě a času. Základní myšlenkou řešení je odlišení jednotlivých uživatelů za účelem jejich detailního rozlišení na bázi bran Scalance S/M pro zabránění třeba i nechtěných přístupů k zařízením jiných dodavatelů. V nejnovější verzi serveru je tato funkce navíc ještě dále vylepšena díky funkci uživateli přiřazených vnitřních uzlů – tzv. Dedicated Device Access. Lze tak například snadno rozlišit automatizačního specialistu s přístupem k PLC od jiného uživatele s přístupem k HMI nebo IP kameře atp.

RTU 2019 4

Všestranná bezpečnost

Doba digitalizace nepřináší jen nové možnosti, ale i hrozby. Bezpečný a kompletní přenos dat, stejně jako ochrana průmyslových sítí a automatizačních systémů proti neoprávněnému přístupu, jsou při implementaci vzdálených komunikačních řešení klíčové. Díky modulům z produktových řad Scalance S a Scalance M mohou uživatelé konfigurovat své stroje a linky do několika variabilních bezpečnostních zón (VLAN) s individuálními pravidly nastavení firewallu, a tak efektivně a flexibilně chránit průmyslové sítě i automatizační systémy. Všechny moduly Scalance S, Scalance M, stanice Simatic RTU3000C i komunikační procesory CP1243-7 (LTE) a ethernetový komunikační procesor CP1243-1 a CP1542-1SP jsou navíc jednoduše připojitelné k platformě SINEMA Remote Connect.

Pro více informací nás kontaktujte: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl duben 2020

ElektroPrůmysl.cz, květen 2020

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Rittal - The System. Faster – better – everywhere. Celek je vždy více než jen pouhý součet jednotlivých částí.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.