Zkraťte dobu vývoje produktu pomocí digitalizace

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Selský rozum nabízí myšlenku, že pokud chceme vytvořit dvakrát tolik zařízení, abychom vydělali dvakrát tolik peněz. V této rovnici však chybí ještě potřeba rovněž dvakrát tolik zkrátit čas vývoje.

Známou neznámou pro správný výsledek v této matematické úloze pak jsou projekční nástroje EPLAN.

Česká firma Trima s. r. o. působí od roku 1991 v oblasti navíjení, převíjení, případně formátování vláken či plochých materiálů technických textilií – ty by se daly rozdělit na dvě základní kategorie. První textilie jsou na bázi skelných vláken, tzn. skelné rohože používané jako výztuže ve stavebnictví (perlinky, geotextilie) či výztuže pro automotive, kanadských asfaltových šindelů, linoleí apod. Druhou oblastí jsou dnes populární technické textilie, kterým sama firma říká multisendvičové, tedy sendvič složený z mnoha typů materiálů. Velmi často jde o kombinaci skla a plastových rohoží, případně nanomateriálů.
V těchto dvou zásadních oblastech působí firma, která se rozhodla zabývat vývojem i výrobou a servisními službami po celý životní cyklus. Právě díky komplexitě své nabídky pochopila, že úspěch a neúspěch může ležet už na samotném počátku, tedy v projekci.

V projekci to začíná

Sama firma Trima uvádí, že při vývoji něčeho přizpůsobeného přímo požadavkům daného zákazníka může být v projekci skryto až 30 % hodnoty výrobku. Trima nedělá žádná standardizovaná řešení, nemá katalogová řešení. Zakládá si na tom, že provádí zákaznicky orientovaná řešení šitá na míru každému zákazníkovi. V každém projektu je jistá míra vývoje a velmi často je to až těch 30 %. „Když to řeknu časově, náš středně velký projekt se rodí jako miminko, tj. 9 měsíců. Z toho se čtyři měsíce vyvíjí, další tři měsíce se nakupuje a vyrábí, poslední dva měsíce se zkouší, balí a expeduje,“ uvádí Ladislav Hovorka, jednatel společnosti Trima.

trima digitalizace 2022 1
Neskrývá přitom, že vývoj k lepším hospodářským výsledkům pro vedení společnosti nasměřoval cestou digitalizace, zejména pak na úrovni projekce. Proto za poslední dobu investovali nemalé prostředky a nemalé úsilí pro automatizaci návrhu – nejen v elektro oddělení, ale i v mechanické konstrukci. Právě tak byli schopni efektivně využít již vyzkoušených řešení a paralelně s tím se podílet na výzkumu a vývoji, který děláme odděleně. Za pomoci těchto nástrojů Pro Panel a Fluid od firmy EPLAN se jim to velmi intenzivně daří.

Propojení mechanické a elektro projekce

Myšlenka potřeby propojení projekce na úrovni elektra a mechaniky byla zřejmá již v době, kdy se pořizoval do firmy nový podnikový systém. Ten sám není jen klasický ERP systém s vazbou na účetnictví nebo sklady. Je zároveň i nadstavbou, které ve firmě říkají PLM či PDM.
Klíčovým atributem při výběru dodavatele bylo, zda umí integrovat EPLAN, a zároveň Inventor. Hlavním cílem bylo svět konstruktérů a elektro projektantů propojit, protože předtím fungovali samostatně; jakékoli předávání či sdílení informací bylo nesmírně náročné časově i technicky. Míra chybovosti tohoto úkonu byla extrémní. Díky tomu, že jsme našli integrátora, který dokázal integrovat nástroje EPLAN Fluid i Inventor, sdílet modely a 3D modely, tak se naše práce výrazně zpřesnila a zrychlila,“ uvádí s radostí z výběru řešení znovu Hovorka.

trima digitalizace 2022 2

Od základních funkcí po využívání šablon

Samo projekční oddělení společnosti přišlo s tím, že EPLAN je vhodným nástrojem. „Když to řeknu poněkud pejorativně, na počátku používali tento nástroj jako krumpáč. Nevyužívali zdaleka veškerých funkcionalit, který EPLAN umožňuje,“ vysvětluje Hovorka, že i jejich digitální cesta je postupná.
Firma nyní vyzdvihuje především používání šablon, které i nadále používají u externích firem na to, aby pomohly s projektováním. Projekty bývají často rozsáhlé a nárazové, takže když jejich malé projekční oddělení nestíhá nával práce, využívá klidně i služeb externích dodavatelů.
Vytvořili jsme použitelné šablony, které nezávisí na tom, kdo je kreslí. To je obrovská výhoda. Využíváme také knihovních prvků, které umíme stahovat od našich dodavatelů. Zároveň používáme i 3D modely, které jsou pak posléze použity pro Inventor i EPLAN. Knihovna použitelných prvků pro oba systémy je tak sjednocená,“ těší jednatele firmy.
Znovu však nejvíce oceňuje sdílení změn v projektech a jejich integraci do PLM systému: „Když si představíte, že stáhnu model nějakého pneumatického prvku, projektanti jej elektricky zapojí a mechaničtí inženýři použijí do zařízení 3D model, pak bez sdílení informací přes platformu PLM by bylo jednoduché opomenout, např. potřebná čidla. Použití jednotné databáze prvků je klíčová výhoda. Elektro oddělení nestojí samostatně, ale používá prvky, které využívají i kolegové z mechanické části,“ vysvětluje detailněji Hovorka.

Cesta k digitálnímu osvícení lemovaná velkou dávkou dodavatelské podpory

Nástroje firmy EPLAN jsou silné, mocné a sofistikované. Je to skutečně rozsáhlý systém, nicméně pro běžné používání naprosto intuitivní. Obsahuje ale řadu pokročilých funkcí, které vyžadují kompetentní znalosti a zkušenosti.

trima digitalizace 2022 3
Co se týče uživatelské přívětivosti a ovládání, lze bez nadsázky říct, že je to krásný nástroj. „Já jsem zrovna dnes ráno ptal jednoho našeho projektanta, jak složité bylo osvojit si všechny funkce EPLAN a ten odpověděl, že záleží na tom, co od softwaru člověk očekává. Pokud chce projektant využívat většinu pokročilých funkcionalit, které urychlují práci, neobejde se bez školení, které otevře projektantovi úplně nové obzory.“
Velmi si proto považují, že i přes veškerá kovidová utrpení byli v posledních dvou letech schopni absolvovat dva kurzy. První byl v roce 2018, druhý v roce 2020.
První školení projektanty naučilo zacházet s nástrojem lépe než s „krumpáčem“, od té doby mohou lépe využívat potenciálu při tvorbě šablon. Druhé školení bylo zaměřeno na makra, pneumatické prvky jako knihovní prvky atd.
Teď ochutnáváme sladké ovoce práce, platformu máme připravenou a jsme už schopni jen skládat. Projekt se o 20 až 30 % zrychlil. Došlo tak k výrazné úspoře času,“ zakončuje Hovorka, který si je vědom i toho, že jsou sami i těmi, kteří se snaží ovlivňovat vlastní zákazníky, vysvětlovat jim přínos nástrojů digitalizace. Třeba tím, že jsou jim schopni zajistit seznam náhradních dílů v nativní podobě. EPLAN je totiž snadné nainstalovat i prohlížet.

EPLAN Software & Service
www.eplan.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku