Snadné sledování stavu

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Odstředivá čerpadla se používají v široké škále aplikací: systémy vody a odpadních vod, chladicí okruhy nebo zásobování mazivy. Sledování stavu čerpadel umožňuje údržbu na vyžádání a zaručuje vysokou dostupnost.

Porucha odstředivého čerpadla je pro mnoho odpovědných osob ve výrobě hororovým scénářem. Přerušení dodávky chladicího média, například v průmyslových aplikacích, může například vést k rozsáhlému odstavení zařízení a v nejhorším případě k následnému poškození. Související výrobní ztráty obvykle způsobují vysoké náklady. Pravidelná údržba čerpadel byla v minulosti standardní metodou, jak se těmto poruchám vyhnout. V éře Industry 4.0 jsou však možná i jiná řešení, která jsou bezpečnější a nákladově efektivnější.

On-line průběžná diagnostika

Komunikace dat z výroby do systémů vyšší úrovně je jedním ze základních požadavků na aplikace v kontextu Industry 4.0. Senzory, které zaznamenávají relevantní naměřené hodnoty přímo u strojů a zařízení, jsou zvláště důležité. Měřenými hodnotami při monitorování stavu odstředivých čerpadel jsou například teploty vinutí motoru, rychlost čerpadla a vibrace. Signály ze senzorů, které zaznamenávají tyto hodnoty, však uživateli příliš nepomáhají. Spíše jde o generování cenných informací z těchto dat. Toto je opět klíčový požadavek pro aplikace Industry 4.0: Data se musí stát informacemi. Protože pouze smysluplné informace umožňují činit smysluplná rozhodnutí.

sledovani stavu 2019 1
Například v případě odstředivého čerpadla musí být ložisko vyměněno, pokud vibrace naznačují opotřebení ložiska. V ideálním případě k tomu dojde před selháním čerpadla v důsledku poškození ložiska. Taková údržba založená na sledování stavu snižuje náklady na údržbu a zvyšuje dostupnost zařízení. Velmi uživatelsky přívětivou metodu pro generování informací pro stavově orientovanou údržbu z naměřených hodnot poskytuje aplikační řešení od ifm. Zákazník zde obdrží kompletní řešení díky senzorům, diagnostické elektronice a průmyslovému PC, na kterém je již nainstalován potřebný software. Součástí balení je také napájecí zdroj a potřebné kabely.

Snadná instalace kompletního balíčku

Aplikační řešení od ifm pro monitorování čerpadel se velmi snadno instaluje a uvádí do provozu. Uživatel nemusí mít žádné know-how v oblasti analýzy vibrací. Senzory jsou jednoduše namontovány na čerpadlo a zapojeny do vyhodnocovací jednotky. Pro monitorování čerpadla je k dispozici teplotní senzor, který monitoruje teplotu ve vinutí motoru, jakož i indukční senzor pro měření otáček. Kromě toho je možno připojit až čtyři vibrační senzory, které jsou k čerpadlu připevněny buď pomocí šroubového spoje, nebo lepením.
Po zapnutí průmyslového PC se aplikace spustí přímo ve vizualizaci, na které je čerpadlo uloženo jako obrázek. Nejsou tedy potřebné žádné IT dovednosti. Po spuštění programu může uživatel parametrizovat systém. Pro výběr vhodné sady parametrů pro čerpadlo stačí jen několik kliknutí myší. Stačí zadat číslo čerpadla a systém pak může pracovat se správnými parametry. Software je založen na LR Smartobserveru pro monitorování stavu strojů a zařízení.
S online vizualizací HMI má uživatel vždy čerpadlo pod kontrolou. Systém také zahrnuje správu alarmů, která může v závislosti na stavu čerpadla vyvolat různé alarmy podle potřeby.

sledovani stavu 2019 2

Sledování poškození

Monitorování odstředivého čerpadla probíhá plně automaticky při vyhodnocování, které může být namontováno na DIN lištu, například v ovládací skříni systému. Signály vibračních senzorů jsou vyhodnoceny Fourrierovou analýzou. Spolu s otáčkami čerpadla to může okamžitě odhalit možné poškození čerpadla. Kromě poškození ložisek a nesouososti hřídele to také zahrnuje monitorování kavitace, která může poškodit odstředivé čerpadlo nebo v nejhorším případě zničit. Systém také detekuje nevyvážené oscilace, běh na sucho a opotřebení. Snímač teploty také detekuje možné poškození motoru v rané fázi. Protože jsou otáčky neustále sledovány, systém také zaznamenává skutečné provozní hodiny čerpadla - to vylučuje potřebu samostatného počítadla hodin.
Obzvláště důležité v kontextu Industry 4.0: Application Solution je škálovatelné řešení. V nejmenší konfiguraci s průmyslovým PC, vyhodnocovací elektronikou a příslušnými senzory lze sledovat odstředivé čerpadlo. S dalšími senzory a vhodnou vyhodnocovací elektronikou lze systém snadno rozšířit až na osm čerpadel. Software pak ve vizualizaci přehledně uvádí různá čerpadla v systému a pro všechna čerpadla lze také nastavit monitorování a varování. Pro ještě větší zařízení, kde je třeba monitorovat velké množství čerpadel, je LR Smartobserver nainstalován na server s větším výpočtovým výkonem. Systém lze poté podle potřeby rozšířit - také o další aplikační řešení od ifm, která například monitorují ventilátory, systémy stlačeného vzduchu, hydraulické agregáty nebo chladicí okruhy.

sledovani stavu 2019 3

Škálovatelný systém pro všechna průmyslová odvětví

Aplikační řešení pro monitorování čerpadel je vhodné pro všechny sektory, ve kterých se používají odstředivá čerpadla. Spektrum sahá od potravinářského a nápojového průmyslu, přes farmaceutický a zpracovatelský průmysl, až po dodávky vody a sanitární systémy. Snadno instalovatelný kompletní balíček mohou také snadno nainstalovat a uvést do provozu uživatelé, kteří nemají zkušenosti s monitorováním vibrací a IT know-how. Díky škálovatelnosti lze systém rozšířit také později, což vede k úplné aplikaci Industry 4.0 pro monitorování a údržbu založenou na stavu. Ve srovnání s koncepty údržby s pevnými intervaly prohlídek lze náklady výrazně snížit. Ifm nabízí rozsáhlé možnosti pro speciální aplikace, pro které není k dispozici žádné aplikační řešení. Od instalace a uvedení do provozu až po připojení k ERP systémům. Připojení k systému SAP může být například realizováno softwarovou komponentou „Shop Floor Integration“ GIB, která také patří do skupiny společností ifm. Tímto způsobem mohou být události a informace týkající se procesu z Aplikačního řešení předzpracovány a předány do systému SAP na základě pravidel. Tam se pak automaticky spustí úlohy údržby, například v modulu SAP “Plant Maintenance”.

ifm electronic, spol. s r. o.
Jihlavská 1558/21, 140 00 Praha 4
Tel.: +420 267 990 211
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ifm.com/cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, únor 2020

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku a software

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Turck na veletrhu Amper 2020 Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti. Přijďte se přesvědčit ve dnech 17.-20.3.2020. Hala V, stánek 2.06.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.