Nové tlakové snímače Turck PS+ s IO-Link

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V letošním roce společnost Turck vtrhla na velmi konkurenční trh průmyslových snímačů s velmi inovativním provedením senzoru tlaku procesních kapalin v rozsahu od -1 až do 400 barů pro oblast hydraulických, mazacích a chladicích systémů.

Novinka se jmenuje Turck PS+ a vyznačuje se velmi zajímavými nápady zvyšujícími životnost a usnadňujícími montáž, nastavení i konektivitu.

Výrobce se při konstrukci soustředil na maximalizaci mechanické odolnosti, univerzálnost elektrické konektivity a co nejpřívětivější a nejsnadnější ovládání a proces instalace. Vše je doplněno o digitální datovou obousměrnou komunikaci IO-Link verze 1.1 navíc s implementovanými různými profily procesních dat pro snadnou záměnu senzorů v již existujících řídicích systémech, včetně záměny i za senzory jiných výrobců.
Po mechanické stránce došlo k vývoji kovového pouzdra senzoru vyráběného z jednoho kusu bez svárů (proti běžnějšímu svařovanému provedení), což umožnilo snížit hmotnost a přitom zvýšit stupeň krytí i mechanickou odolnost proti nárazům, změnám teploty i vibracím. Absence svárů na pouzdru totiž eliminuje možnost vniknutí jakéhokoliv prachu nebo vlhkosti i v případě proudem vzduchu unášeného prachu nebo mytí tlakovou vodou (krytí až IP6K9K). Vysoce kvalitní slitina pouzdra je vysoce otěruvzdorná, stejně jako do něj zabudovaná a utěsněná hlavice v podobě informačního a ovládacího displeje s dotykovými kapacitními tlačítky. Použitý společný krycí materiál displeje i indikačních LED je opět otěruvzdorný, takže displej zůstane výborně čitelný i při mnoholetém působení prachu, solných roztoků nebo olejů v uzavřených provozech i ve venkovním prostředí. Použití kapacitních tlačítek, které lze ovládat i s různými druhy rukavic, opět eliminuje možnost ulpívání a vnikání nečistot, zjednodušuje čistění. V porovnání s membránovými tlačítky jsou velmi odolné proti mechanickému poškození a také nemají na dlouhodobou činnost senzoru vliv jakékoliv vibrace přenášené z měřeného systému. Displej lze otočit až o 340° a společně ze změnou natočení zobrazení displeje o 180° je možné najít vhodnou pozici zobrazení při jakémkoliv umístění senzoru. Pohyb v jednoduchém nastavovacím menu třemi dotykovými tlačítky je možné chránit pomocí hesla či podobně jako v moderních telefonech pomocí gesta.

Turck PS s IO Link 2019 1Měřicí část senzoru je podle zvoleného měřicího rozsahu do 1, 10, 40 nebo 400 barů vybavena buď keramickou (typ PS310) či kovovou měřící membránou (typ PS510) s přesností měření od 0,25 % rozsahu. Velkou výhodou je odolnost proti až 7násobnému tlakovému přetížením, které může například v podobě špiček krátkodobě vzniknout v hydraulických systémech

Turck PS s IO Link 2019 3Z pohledu elektrické konektivity pak tlakové senzory PS+ opět vynikají mnoha nečekanými, ale velice užitečnými inovacemi. Jednou z nich je například zcela automatická detekce typů výstupních signálů spínaných tranzistorových i analogových výstupů podle vstupů řídicího systému, na který je senzor napojen. Senzor si při spuštění „očichá“ svými testy elektrické parametry nadřazeného systému a automaticky podle jejich výsledku zvolí NPN nebo PNP režim spínaného výstupu, resp. napěťový či proudový režim (0-10V či 4-20mA režim) v případě analogového výstupu. Již se tedy nelze zmýlit ve výběru výstupu při nákupu senzoru či jeho špatným nastavením.

Turck PS s IO Link 2019 2
Stavy dvou spínaných výstupů jsou každý zvlášť indikovány vlastní z dálky viditelnou LED diodou a navíc lze využít dvoubarevný režim 14segmentového displeje a přiřadit zelenou barvu zobrazení procesní hodnoty například standardnímu stavu ve vyhovujících mezích a červenou barvu zobrazení kriticky vysoké či nízké hodnotě.
Digitální datová komunikace IO-Link 1.1 pak umožňuje napojení senzorů do moderní infrastruktury Průmyslu 4.0 a nejen zasílat průběžnou aktuální naměřenou hodnotu tlaku, ale i do řídicího PLC přenášet minimální a maximální dosaženou hodnotu, kterou senzor monitoruje a pamatuje a stavy/chybová hlášení provozu senzoru vhodné po prediktivní údržbu. Druhým směrem umožňuje z PLC nastavovat hraniční měřicí a spínací hodnoty.

Turck PS s IO Link 2019 6
Společnost Turck v následujících měsících a letech plánuje využít jednotný design napojení i ovládání i pro ostatní procesní fluidní měřidla, v letošním roce půjde o senzory teploty a následně i senzory průtoku. To významně zjednoduší nejen výrobu na straně výrobce, ale i použití a školení obsluhy na straně uživatele. Toto provedení senzorů letos získalo prestižní ocenění iF DESIGN AWARD v kategorii Industry/Tools na veletrhu v Hannoveru 2019.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, září 2020

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.