Nové tlakové snímače Turck PS+ s IO-Link

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V letošním roce společnost Turck vtrhla na velmi konkurenční trh průmyslových snímačů s velmi inovativním provedením senzoru tlaku procesních kapalin v rozsahu od -1 až do 400 barů pro oblast hydraulických, mazacích a chladicích systémů.

Novinka se jmenuje Turck PS+ a vyznačuje se velmi zajímavými nápady zvyšujícími životnost a usnadňujícími montáž, nastavení i konektivitu.

Výrobce se při konstrukci soustředil na maximalizaci mechanické odolnosti, univerzálnost elektrické konektivity a co nejpřívětivější a nejsnadnější ovládání a proces instalace. Vše je doplněno o digitální datovou obousměrnou komunikaci IO-Link verze 1.1 navíc s implementovanými různými profily procesních dat pro snadnou záměnu senzorů v již existujících řídicích systémech, včetně záměny i za senzory jiných výrobců.
Po mechanické stránce došlo k vývoji kovového pouzdra senzoru vyráběného z jednoho kusu bez svárů (proti běžnějšímu svařovanému provedení), což umožnilo snížit hmotnost a přitom zvýšit stupeň krytí i mechanickou odolnost proti nárazům, změnám teploty i vibracím. Absence svárů na pouzdru totiž eliminuje možnost vniknutí jakéhokoliv prachu nebo vlhkosti i v případě proudem vzduchu unášeného prachu nebo mytí tlakovou vodou (krytí až IP6K9K). Vysoce kvalitní slitina pouzdra je vysoce otěruvzdorná, stejně jako do něj zabudovaná a utěsněná hlavice v podobě informačního a ovládacího displeje s dotykovými kapacitními tlačítky. Použitý společný krycí materiál displeje i indikačních LED je opět otěruvzdorný, takže displej zůstane výborně čitelný i při mnoholetém působení prachu, solných roztoků nebo olejů v uzavřených provozech i ve venkovním prostředí. Použití kapacitních tlačítek, které lze ovládat i s různými druhy rukavic, opět eliminuje možnost ulpívání a vnikání nečistot, zjednodušuje čistění. V porovnání s membránovými tlačítky jsou velmi odolné proti mechanickému poškození a také nemají na dlouhodobou činnost senzoru vliv jakékoliv vibrace přenášené z měřeného systému. Displej lze otočit až o 340° a společně ze změnou natočení zobrazení displeje o 180° je možné najít vhodnou pozici zobrazení při jakémkoliv umístění senzoru. Pohyb v jednoduchém nastavovacím menu třemi dotykovými tlačítky je možné chránit pomocí hesla či podobně jako v moderních telefonech pomocí gesta.

Turck PS s IO Link 2019 1Měřicí část senzoru je podle zvoleného měřicího rozsahu do 1, 10, 40 nebo 400 barů vybavena buď keramickou (typ PS310) či kovovou měřící membránou (typ PS510) s přesností měření od 0,25 % rozsahu. Velkou výhodou je odolnost proti až 7násobnému tlakovému přetížením, které může například v podobě špiček krátkodobě vzniknout v hydraulických systémech

Turck PS s IO Link 2019 3Z pohledu elektrické konektivity pak tlakové senzory PS+ opět vynikají mnoha nečekanými, ale velice užitečnými inovacemi. Jednou z nich je například zcela automatická detekce typů výstupních signálů spínaných tranzistorových i analogových výstupů podle vstupů řídicího systému, na který je senzor napojen. Senzor si při spuštění „očichá“ svými testy elektrické parametry nadřazeného systému a automaticky podle jejich výsledku zvolí NPN nebo PNP režim spínaného výstupu, resp. napěťový či proudový režim (0-10V či 4-20mA režim) v případě analogového výstupu. Již se tedy nelze zmýlit ve výběru výstupu při nákupu senzoru či jeho špatným nastavením.

Turck PS s IO Link 2019 2
Stavy dvou spínaných výstupů jsou každý zvlášť indikovány vlastní z dálky viditelnou LED diodou a navíc lze využít dvoubarevný režim 14segmentového displeje a přiřadit zelenou barvu zobrazení procesní hodnoty například standardnímu stavu ve vyhovujících mezích a červenou barvu zobrazení kriticky vysoké či nízké hodnotě.
Digitální datová komunikace IO-Link 1.1 pak umožňuje napojení senzorů do moderní infrastruktury Průmyslu 4.0 a nejen zasílat průběžnou aktuální naměřenou hodnotu tlaku, ale i do řídicího PLC přenášet minimální a maximální dosaženou hodnotu, kterou senzor monitoruje a pamatuje a stavy/chybová hlášení provozu senzoru vhodné po prediktivní údržbu. Druhým směrem umožňuje z PLC nastavovat hraniční měřicí a spínací hodnoty.

Turck PS s IO Link 2019 6
Společnost Turck v následujících měsících a letech plánuje využít jednotný design napojení i ovládání i pro ostatní procesní fluidní měřidla, v letošním roce půjde o senzory teploty a následně i senzory průtoku. To významně zjednoduší nejen výrobu na straně výrobce, ale i použití a školení obsluhy na straně uživatele. Toto provedení senzorů letos získalo prestižní ocenění iF DESIGN AWARD v kategorii Industry/Tools na veletrhu v Hannoveru 2019.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2023

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory.

Nadcházející webináře

Zajímavé odkazy

Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Špičkové nástroje pro odvíjení, prothování a tažení kabelů Maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře.

Najdete nás na Facebooku