Měřicí senzory společnosti Turck, s.r.o.

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Automatizace v průmyslovém prostředí mnohdy vyžaduje více než jen detekovat přítomnost materiálu. Se vzrůstající mírou automatizace a kvalitou vyráběných dílů je dnes velmi často vyžadováno díly měřit a přímo senzorem vyhodnocovat.

Společnost Turck, s.r.o. díky svému významnému partnerství se společností Banner Engineering nabízí několik typů senzorů od jednodušších, ale vysoce výkonných řad Q4X, Q5X pro detekci dílu v nastavené vzdálenosti až po řady přesných měřicích senzorů s vysokou rozlišovací schopností LM, LE, LTF. Pro nejnáročnější měřicí úlohy společnost Turck doplňuje své portfolio produktů také o přesné 2D/3D měřicí senzory Gocator od kanadské společnosti LMI Technologies, u které má výhradní zastoupení pro český trh.

Robustní distanční senzor Q4X

Senzory řady Q4X se vyznačují vysokým výkonem a schopností detekovat změny vzdálenosti až na úrovni desetin milimetru. Dle typu jsou nabízeny s měřicím rozsahem od 25 mm až do 610 mm. Dostupnými výstupy senzoru je diskrétní, analogový (0…10 V / 4…20 mA) signál nebo IO-Link rozhraní. Robustní nerezové pouzdro má stupeň krytí až IP69K a splňuje FDA. Unikátním měřicím režimem je takzvaný duální mód, který porovnává nejen naučenou vzdálenost, ale také intenzitu. Uživatel tak může tento senzor použít pro kontrolu vzdálenosti i kontrastu nebo pro detekci čirých materiálů bez potřeby odrazky. Dobře čitelný displej, jasné výstupní LED a tlačítka usnadňují nastavení senzoru.

merici senzory turck 2019 1

Distanční senzor Q5X na střední vzdálenost

Triangulační laserový senzor řady Q5X se vyznačuje měřicím rozsahem 9,5 cm až 2 m. Vysoký zisk senzoru umožňuje detekovat objekty i s reflektivitou menší než 6 % a vyznačuje se spolehlivou detekcí i na černých objektech vůči černému pozadí, lesklém kovu, čirých objektů a obecně předmětů jakékoliv barvy. Stejně jako řada Q4X nabízí i tento senzor velice užitečný duální režim pro nejnáročnější aplikace. Stupeň krytí IP67 a otočný konektor M12 se přizpůsobí Vašim montážním podmínkám. Senzor nabízí jeden PNP/NPN výstup a IO-Link rozhraní. V případě nepotřeby IO-Link rozhraní, lze tento kanál využít jako druhý diskrétní výstup. Nastavení senzoru usnadňuje displej a integrovaná tlačítka. V případě, že je senzor umístěn v hůře dostupném místě, lze pro nastavení a monitorování vyžít externí jednotku RSD.

merici senzory turck 2019 2

Přesný měřicí senzor LM

Tato řada senzorů se vyznačuje nejlepším výkonem a stabilitou signálu ve své třídě. Kompaktní provedení senzoru umožňuje přesné měření s rozlišením 2 nebo 4 mikrometry. Senzor je nabízen ve dvou měřicích rozsazích 40…80 mm a 50…150 mm. Tato řada se perfektně hodí do aplikací průmyslu 4.0/IIoT díky IO-Link rozhraní, diskrétnímu signálu a analogovému výstupu (4…20 mA) v jediném modelu. Volitelně lze pro nastavení a monitorování využít externí programovací jednotku RSD. Jednotka umožňuje uložit až 6 unikátních konfigurací senzoru a tím usnadňuje rychlejší změnu výroby. Pouzdro senzoru má stupeň krytí IP67 a je vyrobené z nerezové oceli třídy 316, díky které je chemicky odolné. Díky duálnímu režimu lze senzorem řešit také aplikace správné orientace a zarovnání dílů.

merici senzory turck 2019 3

Měřicí senzory řady LE

Senzory řady LE jsou dostupné ve dvou provedeních pro měření vzdálenosti až do hodnoty 400 mm (LE250) nebo 1 m (LE550). Standardně jsou senzory dodávány s laserem třídy 2, ale dostupná jsou i provedení v třídě 1 pro citlivější aplikace. Velmi malý bod 1,2 x 0,9 mm (@ 400 mm) zajišťuje detekci malých vlastností a nejlepší výkon na objektech různých barev a odrazivostí. Rozlišovací schopnosti této řady začínají od 0,02 mm. Typ LE550 se vyznačuje rozlišením desetin milimetru po celém měřicím rozsahu až 1000 mm. Dvouřádkový osmimístný displej, tlačítka a jasné stavové LED usnadňují uvedení senzoru do provozu. Z pohledu výstupu jsou senzory dostupné ve variantách diskrétní a analogový (U/I) výstup, duální diskrétní výstup nebo s IO-Link rozhraním.

merici senzory turck 2019 4

Měřicí senzor LTF

Řada měřicích senzorů LTF na principu doby letu, se vyznačuje měřicím rozsahem až 24 m. Analogové a diskrétní nebo duální diskrétní výstupy lze využít pro měřicí i detekční aplikace. Senzor je svou kombinací rozsahu, opakovatelností a přesností nejlepší ve své třídě pro spolehlivou detekci objektů. Dvouřádkový osmimístný displej a tlačítka usnadňují nastavení a zrychlují uvedení senzoru do provozu. Rozšířené možnosti nastavení umožňují například nastavení časovače zpoždění, režimy spouštění měření a algoritmy pro eliminaci přeslechů. Pro stísněné aplikace lze pro nastavení a monitorování využít externí jednotku RSD nebo IO-Link rozhraní.

merici senzory turck 2019 5

Gocator 1300

Senzory řady Gocator 1300 jsou jednobodové triangulační profilometry. Tyto senzory se vyznačují zejména vysokou rychlostí skenování až 32 kHz. Rozlišovací schopnost senzorů je dle typu od 0,4 mikrometru. I varianta s největším měřicím rozsahem 2000 mm se vyznačuje výbornou rozlišovací schopností 25 mikrometrů. Senzor oproti konvenčním měřicím zařízením umožňuje také profilové měření v dynamických aplikacích pro vícenásobnou rozměrovou kontrolu. Pohyb lze senzoru definovat homogenní rychlostí nebo přímým připojením enkodéru. Senzory jsou škálovatelné a umožňují zapojení více senzorů do jedné multisenzorové sítě. Taková zapojení pak usnadňují například aplikace pro měření tloušťky materiálu.

merici senzory turck 2019 6

Gocator 2000

Gocatory řady 2000 jsou nejčastěji využívanými senzory pro profilové i dynamické 3D měření. Senzory využívají triangulačního principu a laserového červeného nebo modrého světla. Dle typu senzoru jsou dostupné pro měření šířky profilu 10 mm až 1,26 m. Za pohybu pak generují 3D data a umožňují prostorová i objemová měření. Snímkovací frekvence je až 10 kHz. Dle požadovaného rozměru se senzory vyznačují rozlišovací schopností na úrovni jednotek mikrometrů. Profilometry mají 640, 1280 nebo až 1920 bodů na šíři profilu. Synchronizace a škálování více snímačů umožňuje měření velkých dílů, tvarově složitých dílů nebo současné skenování vrchní a spodní strany dílu. Zákazník se systémem více senzorů pracuje shodně, jako kdyby použil pouze senzor jediný. Veškeré spojení dat se provádí automaticky v senzorech. Nejčastějšími aplikacemi je nasazení nad dopravníkový pás a kontrola kvality výlisků za lisem, kontrola nekonečných pryžových materiálů, robotické pick-and-place aplikace a mnoho dalších.

merici senzory turck 2019 7

Gocator 3000

Gocatory řady 3000 jsou ve svém segmentu unikátními snímači. Nazývají se Snapshotem a pracují na stereometrickém principu se strukturovaným modrým LED světlem. Na jeden spouštěcí signál generují prostorový 3D snímek, tzv. mračno bodů. 3D data tedy získávají staticky, bez pohybu, a podobně jako profilometry umožňují prostorová i objemová měření. Nejtypičtějšími aplikacemi jsou robotické a montážní pracoviště, kde se dříve využívaly konvenční kamery nebo velké množství laserových bodových senzorů. Snapshoty oproti kamerám nejsou náchylné na stabilitu okolního osvětlení, a navíc mají informaci o výšce každého bodu. Díky inteligentním nástrojům je měření stabilnější, v jednom snímku lze měřit stovky bodů a nástrojové oblasti lze také dynamicky posouvat. Snapshot senzory jsou dostupné pro zorné pole 12 x 13 mm až 100 x 150 mm s opakovatelností od 0,2 µm, dle typu. Pro snadnější integraci v robotických aplikacích mají Snapshoty certifikace UR+ Solutions.

merici senzory turck 2019 8

Všechny senzory produktové řady Gocator se vyznačují integrovaným webovým rozhraním, díky kterému zákazníkovi nevznikají další náklady na licence software. Rozhraní je grafické a velice intuitivní. Nastavení senzoru je tedy otázkou velmi krátké doby. Díky integrovaným algoritmům pro snímání, zpracování i vyhodnocení dat jsou senzoru plně v souladu s moderními aplikacemi průmyslu 4.0. Pro výstup dat lze využít ethernetové/sériové rozhraní a analogový i dva binární výstupní signály.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku