ifm truck na MSV 2019 v Brně budil rozruch

Přivezl budoucnost průmyslové automatizace od senzorové techniky, přes bezpečnostní techniku a IO-link až po řídící systémy a software.

Každý, kdo se pohybuje v segmentu průmyslové automatizace, určitě zná společnost ifm electronic, která je předním světovým výrobcem komponentů pro průmyslovou automatizaci. ifm electronic je nejen průkopníkem v celém segmentu, ale v mnoha oblastech, zejména v polohové a procesní senzorice udává aktuální trendy. A přesně tyto trendy přivezlo ifm electronic ve svém futuristickém designovém ifm trucku, jenž upoutal např. svým rotačním čelním stěračem a prosklenou kabinou, to vše navrženo slavným německým průmyslovým designérem Luigi Colanim na strojírenský veletrh do Brna. Dveře kamionu se doslova "netrhly".

Víme, že ifm electronic vyrábí produkty, které jsou opravdu potřeba a zajímalo nás, co je na poli průmyslové automatizace a řešení Průmyslu 4.0 nového. Proto jsme tedy nastoupili do kamionu a podívali se na aktuální trendy, novinky a inovace blíže.
První, co nás upoutalo, byl samotný interiér návěsu, který byl velmi efektivní, skládal se ze dvou podlaží, s celkovou výstavní plochou více jak 90 metrů čtverečních. V horním patře byla k dispozici plně vybavená školící místnost pro až 15 účastníků a ve spodním patře probíhala prezentace reálných produktů a aplikačních řešení s multimediálním propojením. Součástí byla i velkoformátová obrazovka sloužící jako multimediální knihovna.

Inteligentní řešení

Dominantou celé expozice byly bezesporu IO-Link senzory, kde má ifm electronic jedno z největších portfolií na světě. Jejich největší předností je komunikace a možnost parametrizace senzoru přímo v poli daného zařízení. S využitím IO-Link portů a propojovací techniky ifm electronic je umožněna přes procesní rozhraní (např. Profinet, ModBUS atd.) přímá komunikace s jednotlivými senzory, což přináší možnost kompletního využití všech funkcí, které se nedají nastavit manuálně na senzoru, pokud není senzor vybaven tlačítky s displejem. Nedílnou součástí toho všeho je kompletní diagnostika všech prvků v zařízení. Ze senzoru jsou například generovány další informace pro dosažení maximální efektivity a úspor nákladů. To přispívá k transparentnosti procesů od stroje po ERP, teda k optimalizaci stávající automatizace proces.
Nedílnou součástí montážních a výrobních úloh v automatizační technice jsou kamerové senzory, proto byla část expozice věnována i jim, neboť i zde se má ifm electronic čím pochlubit. Řešení efector dualis totiž překlenuje mezeru mezi skupinami senzorů a sofistikovanými kamerovými systémy. Kamerové senzory efector dualis tak řeší celou řadu kompletnostních a kontrolních aplikací v celém výrobním procesu. Odstraňují dodatečnou údržbu, která je nezbytná pro skupiny senzorů a nabízejí skvělou alternativu ke špičkovým kamerovým systémům a snadnou integraci do výrobního procesu.

Aplikační řešení

V expozici nebyly k vidění jen produkty, ale i ukázky praktických aplikačních řešení, kde nás nejvíce zaujalo monitorování celkových vibrací strojů a sledování jejich stavu. Díky této včasné detekci vznikajícího poškození s velmi krátkou dobou odezvy se vyhnete poškození součástí strojů či nástrojů. To vše je umožněno díky senzorům vibrací, akcelerometrům, diagnostické elektronice a softwaru, který lze napojit k podnikovým systémům řízení (SCADA, MES, ERP).

Budoucnost a trendy

Část expozice nesoucí podtitul „Automation for tomorrow“ pak ve spojení s holografickou projekcí představila aktuální trendy v oboru. Tím prvním byly inovativní senzory O3D. Jedná se o novou generaci 3D senzorů, které zvyšují efektivitu v průmyslové automatizaci. Umožňuje trojrozměrnou detekci a vyhodnocení scény a objektů na první pohled, tj. bezkontaktní měření rozměrů obdélníkových objektů, zjištění a srovnání rozměrů, směru natočení a polohy, dále poskytuje výšku, šířku a délku pro výpočet délky popruhu a objemu objektu.
Další novinkou byl inteligentní senzor ventilu „Smart valve sensor“, který je určen pro nepřetržitou zpětnou vazbu a indikaci polohy ventilů, které jsou nezbytné pro řízení toku médií. Operátoři tak přesně vědí nejen to, zda jsou ventily otevřené nebo uzavřené, ale dokáží díky tomuto senzoru detekovat jakoukoli polohu ventilu s velkou přesností o rozlišené 0,1° pro rozšířenou diafgnostiku ventilu samotného.
Ifm electronic je specialista na automatizační techniku s více jak 50letými zkušenostmi v průmyslové výrobě, a je tak spolehlivým partnerem při zavádění a implementaci digitalizačních řešení šitých na míru na cestě k inteligentní továrně.
A slogan „ifm – close to you!“ můžete vzít opravdu doslova - je totiž slibem, že ifm electronic Vám kdykoli s nadšením pomůže a poradí. Pracují zde totiž lidé se zkušenostmii a vysokým stupněm odbornosti.

ifm electronic, spol. s r.o.
GreenLine Kačerov
Jihlavská 1558/21, 140 00 Praha 4
Tel.: +420 267 990 211
E-mail: info.cz@ifm.com
www.ifm.com/cz/cs

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku