Průmysl 4.0 pro efektivní výrobu a služby

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost Turck sleduje nejnovější trendy a podporuje vás na cestě za Průmyslem 4.0 inovativními řešeními pro získání, úpravu a přenos relevantních výrobních dat, včetně všech s tím spojených potřebných technologií RFID, IO-Link, OPC-UA nebo Ethernet.

Co je Průmysl 4.0?

Výraz „Průmysl 4.0” nebo též „Industry 4.0” popisuje čtvrtou průmyslovou revoluci. Prakticky se jedná více o evoluci než revoluci. Byznys a procesy vytvářející hodnoty začínají mít čím dál užší spojení a zvyšují svoji automatizaci. Aby bylo možné stále více uspokojovat zákaznické požadavky, musejí být propojeny komerční, logistické a výrobní procesy. Přestože je Průmysl 4.0 často zobrazován jako plán pro továrny budoucnosti, tak inteligentní aplikace, které umožňují přizpůsobitelnou vysoce flexibilní výrobu, jsou již dávno skutečností.

Senzory a cloudové monitorování

S oblastí průmyslové senzoriky dnes neodmyslitelně souvisí i technologie průmyslového internetu věcí - IIoT. Jejím cílem je totiž bezproblémová datová komunikace mezi senzorem a cloudem, následně využití získaných dat k efektivnímu monitorování strojů a výroby a optimalizaci údržby.
Moderní senzory využívající technologie jako IO-Link, RFID a Ethernet mnohonásobně zvyšují množství dat přenášených z prostředí stroje do cloudové služby umožňující mobilní přístup k těmto datům po celémsvětě. Jak ale extrahovat informace, které jsou skutečně důležité a jen ty přenášet na vzdálené cloudové servery bez přetížení sítí nebo odhalení chráněného obsahu? S decentralizovanou automatizací.
Tzv. „Big Data“ generovaná senzory v každém stroji jsou filtrována na provozně důležitá „Smart Data“ prostřednictvím decentralizovaného předzpracování v lokálních PLC a Edge kontrolérech přímo v místě senzorů. Tímto způsobem můžete cíleným a bezpečným způsobem používat parametry, hodnoty procesu nebo stavové zprávy pro účely vaší aplikace, například pro monitorování stavu. Navíc decentralizované předzpracování umožňuje rychlé reakce na události bez latence.

efektivni vyroba 2022 1
Síť end-to-end senzorů s vyššími IT systémy, jako jsou cloudy, však otevírá i možnosti vzdálených přístupů k zařízením, což je užitečné pro nasazení, jako je globální servis. Vysoká dostupnost dat navíc připravuje cestu pro zcela nové procesy ve výrobě, logistice a řízení dodavatelského řetězce.
V oblasti senzoriky nabízí společnost Turck senzory s přímo vestavěnou IO-Link komunikací, případně i dalšími sběrnicemi (Modbus či CAN), ať již jde o senzory detekující tekutiny, měřící dráhy a vzdálenosti nebo detekující širokou škálu objektů. Pro diagnostické účely jsou pak ideální senzory vibrací, teploty a vlhkosti. Jejich výstupní tok naměřených hodnot lze zpracovat v kompaktních Edge kontrolérech Turck TBEN-L-PLC s krytím IP67 nebo případně Edge bránách Turck TX700. Díky technologii CODESYS je u nich možné naprogramovat lokální vyhodnocení a předzpracování dat v reálném čase. Edge computing tak snižuje tok dat do cloudu tím, že např. odesílá informace do cloudu pouze v případě, že zařízení detekovalo definovanou anomálii a ponechává ostatní citlivá data v síti OT. Protokol Kolibri zaručuje šifrovanou a štíhlou komunikaci a integrovaný firewall a bezpečnostní funkce chrání před nežádoucí manipulací ze strany IT sítí.
Cloudové řešení Turck, optimalizované pro průmyslové použití, pak nabízí služby specifické pro aplikace pro strojní a systémové inženýry. Alternativně lze data přenést do jiných cloudů, jako je MS Azure, Alibaba, AWS nebo hostované na místě vašeho webu.

efektivni vyroba 2022 2

Decentralizovaná bezpečnost i řízení

Decentralizované řízení a inteligentní I/O technologie umožňují agilní koncepty výroby, modulární stroje, a i offline testování, což přináší zákaznické výhody. Díky flexibilní konstrukci stroje je možné dosáhnout kratších dob uvedení do provozu a se škálovatelnou výrobou je možné lépe zvládnout kolísání objednávek. Navíc tento koncept vytváří konstruktérům podmínky pro zkrácení doby cyklů a vytvářet stroje, které se snadněji rozšiřují.
Decentralizované bezpečnostní systémy pak navíc umožňují umístit osobní ochranu pracovníků přímo do blízkosti nebezpečných míst, a tak zaručují osobní ochranu přímo na modulu stroje. Bezpečnostní I/O moduly Turck TBPN a TBIP přebírají kontrolu nad aplikací jak v testovacím, tak i v ostrém provozu. To výrazně zkracuje dobu uvedení do provozu. Bezpečnostní stavy jsou pak přenášeny do bezpečnostního PLC bezpečnostními ethernetovými protokoly Profisafe (Profinet) nebo CIP Safety (Ethernet) propojující vzájemně všechny jednotky. Distribucí bezpečnostní logiky v procesu zůstávají neovlivněné aplikace produktivní i během nouzového zastavení sousedních procesů. Kromě bezpečnostních komponent lze k těmto I/O modulům prostřednictvím portů IO-Link připojit standardní senzory / akční členy.

efektivni vyroba 2022 3

Modulární intralogistika

Koncept decentralizované bezpečnosti a řízení s použitím kompaktních PLC/Edge kontrolérů s technologií CODESYS nebo I/O modulů Turck TBEN s logickým řízením AGREE umožňuje realizovat provozně i ekonomicky výhodný koncept decentralizovaného řízení procesů logistického závodu s modulární koncepcí přepravních linek a skladů. Jednotlivé části jako samostatné „stavební bloky“ poskládané do požadovaného celku se propojí s hlavním řídicím systémem použitím multiprotokolového Ethernetu podporujícího Profinet, Ethernet / IP a Modbus TCP.
Takovými částmi mohou být nejen zakladače či manipulátory, ale i jednotlivé dopravníkové segmenty, ať již jde o složitější funkce směrovačů, přesunů, štosovačů nebo „jen“ přímé segmenty dopravníků. Do lokální I/O jednotky na každém dopravníku lze připojit všechny potřebné senzory či akční řídicí prvky daného dopravníkového segmentu, jako například senzory optické detekce produktů, RFID čtecí/zapisovací jednotky či různé elektrické či pneumatické ventily, a ty optimálně řídit a synchronizovat. Například na válečkovém dopravníku lze řídit vazby mezi optickým snímačem a pohybem válečků, aby se zabránilo poškození přepravovaných materiálů silnými nárazy.

efektivni vyroba 2022 4

Digital Innovation Park plný novinek a rad

Pro snadnou rychlou orientaci v nejnovějších technologiích nahlédněte do interaktivního webového portálu „Digital Innovation Park“. Ten přináší vždy rychle a přehledně informace o aktuálních inovacích z oblasti průmyslové automatizace, Průmyslu 4.0 a IIoT. Zde je možné i zhlédnout různá ukázková videa, záznamy webinářů či stáhnout různé PDF dokumenty blíže popisující praktickou i teoretickou stránku aktuálních technologií i s příklady jejich využití.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2024

Číslo je zaměřené na spínací techniku, bezpečnost strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.

Najdete nás na Facebooku