Moderní a efektivní koncepty automatizace od společnosti EATON

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Modulární PLC XC300 od společnosti Eaton umožňuje konstruktérům strojů a systémů realizovat moderní a efektivní koncepty automatizace – obzvláště při kombinaci s I/O systémem XN300 a dotykovými panely XV300.

Díky vysokému výkonu a vynikajícím komunikačním funkcím umožňují rychlé cykly modulární řídicí jednotky vyšší produktivitu strojů. Různé možnosti rozhraní řídicí jednotky poskytují univerzální a flexibilní datový uzel pro širokou škálu aplikací. Integrovaný OPC server realizuje standardizovaný přenos dat při M2M komunikaci, zajišťuje bezproblémovou integraci do architektury automatizace, a tvoří tak jednoduchou cestu směrem ke 4. průmyslové revoluci.

Systém založený na Linuxu využívá programování pomocí softwaru CODESYS 3 a podporuje mnoho běžně používaných rozhraní a protokolů sběrnic od CANopen, easyNet a Modbus RTU přes EtherCAT, Modbus TCP, Ethernet/IP až po OPC UA/Scada. XC300 demonstruje své výhody prostřednictvím vysoké flexibility především v modulárních strojích, inteligentních výrobních závodech a výrobních konceptech. Řídicí jednotka umožňuje provoz tří různých ethernetových sítí založených na odlišných síťových adresách. Jednotlivé sítě lze nastavit například pro mobilní, M2M a SCADA komunikaci. Tímto způsobem je možné optimálně přizpůsobit aspekty zabezpečení a výkonu sítě. Řídicí jednotka má také vlastní rozvod napájení přes čtyři I/O kanály.

eaton automatizace 2019 1

Integrované webové servery podporují vizualizaci a správu zařízení CODESYS 3 spolu s HTML5 pro zobrazení na chytrých telefonech a tabletech. Zavedené programy a knihovny jsou k dispozici u všech XC a XV zařízení, čímž se šetří čas a náklady spojené s opětovným vývojem. Lze je snadno a rychle zkopírovat na další zařízení sériové výroby pomocí micro SD karty nebo USB flash disku.
Pro ochranu zařízení a systémů před neoprávněným přístupem používá společnost Eaton stávající komunikační a bezpečnostní standardy. XC300 podporuje jak kryptografické ověřovací mechanismy (TLS/IPSec), tak i autorizaci založenou na certifikátech.
Stejně jako u I/O systému XN300 se řídicí jednotka XC300 instaluje zacvaknutím na přístrojovou lištu DIN. Jedna jednotka XC300 může ovládat až 32 rozšiřujících modulů XN300. Koncept praktické instalace a úrovně plug-in zapojení umožňují snadnou instalaci s minimálním nárokem na montážní prostor.
Dotykové panely XV300 s velkoplošnými kapacitními displeji, robustní konstrukcí, intuitivním ovládáním a konkurenceschopným poměrem výkon/cena poskytují konstruktérům systémů a výrobcům strojů atraktivní nové možnosti. Pomocí nich mohou vyvíjet jednodušší, kompaktnější a cenově dostupnější řešení. Nové panely řady XV300 mají navíc přitažlivý moderní vzhled, jehož důležitost v průmyslových oborech rychle roste.

eaton automatizace 2019 2
Technologie multi-touch, použitá v řadě XV300 a vysoká přesnost dotykových funkcí umožňuje a usnadňuje intuitivní gestikulační dotykové ovládání a rychlejší zaučení. Výsledkem je efektivnější interakce na rozhraní člověk-stroj.
Vysoké parametry systému a výkonný grafický procesor dovolují implementovat uživatelské rozhraní splňující a překračující očekávání dnešních koncových uživatelů. K dispozici jsou funkce jako rychlé přepisování obrazovek a integrované multimediální prvky např. video, PDF soubory i obsah webových stránek. Do řady XV300 je možné přímo zavést operace, které jsou považovány za běžné při použití smartphonů a tabletů. To je důležitá výhoda nejen pro konstruktéry zařízení a systémů, ale i pro koncové uživatel.

eaton automatizace 2019 3
Produktová řada HMI/PLC Eaton XV300 je nabízena s displeji s úhlopříčkou 7“, 10,1“ a 15“. Lesklé bezpečnostní sklo použité na displeji se vyznačuje speciálním, snadno udržovatelným designem, dovolujícím důkladné čištění i za použití silných čistících prostředků. Zařízení XV300 jsou proto vhodná pro použití v prakticky jakémkoli průmyslovém prostředí, včetně potravinářské výroby.
K dispozici je volitelné upevnění za zadní část, takže zařízení je možné montovat v rovině s ovládacími konzolemi. Všechny modely mohou být instalovány v orientaci na výšku, nebo na šířku.
Produkty XV300 jsou vhodné pro použití jako samostatné operátorské panely HMI ale i jako HMI/PLC jednotky s integrovanými funkcemi PLC. Jako doplněk Eaton nabízí svoje nové projektové vývojové prostředí Galileo 10, podporující veškeré funkce produktů řady XV300. Software Galileo 10 obsahuje širokou škálu komunikačních protokolů a je rovněž kompatibilní s téměř všemi dnes dostupnými řídicími systémy.

eaton automatizace 2019 4
Programování PLC vychází z vývojového systému Codesys, který plně vyhovuje mezinárodnímu standardu IEC 61131. Eaton nabízí tento SW jak ve verzi 2, nebo ve verzi 3, takže uživatelé mohou ochránit své stávající softwarové investice, a přitom vyvíjet nové projekty podle nejnovějších standardů.
Ke zjednodušení síťové komunikace a integrace nabízejí jednotky XV300 širokou škálu komunikačních rozhraní, které standardně zahrnují Ethernet, USB (host a periferie), RS232, RS485 a CAN. K dispozici jsou volitelně připojení na systémy Profibus DP/MPI/PPI a rovněž moderní komunikační systém SmartWire-DT, založený na Eaton filozofii „Lean Solution“. Zařízení XV300 rovněž mají, z důvodu snazšího zavedení bezpečnostních úrovní ovládání a úrovní polí pro konkrétní funkce, zabudováno sekundární nezávislé Ethernetové rozhraní.
Pro rozšíření interní paměti, nebo pro snadnou aktualizaci systému lze použít standardní SD karty. Z SD karty lze rovněž spustit a provozovat celý systém.

EATON Elektrotechnika, s.r.o.
Tel.: +420 465 519 632
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.eaton.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.

Najdete nás na Facebooku