Na konstrukci ručních svítidel platí ustanovení oddílu 4 IEC 598-1 spolu s následujícími požadavky. Plášť a rukojeť ručního svítidla musí být z izolačního materiálu. Svítidlo musí být chráněné proti náhodnému poškození ochrannou mřížkou, průhledným krytem nebo podobným zařízením.
Toto zařízení musí být pevně připevněné k ručnímu svítidlu. U ručních svítidel se žárovkami se ochranné zařízení nesmí dát odstranit rukou a žárovka se musí dát vyměnit bez odstranění ochranného zařízení ze svítidla.
Jestliže je zařízení z kovu, musí být umístěno tak, aby náhodný dotyk s ním při držení rukojeti nebyl možný. Vzdálenost mezi sklem a žárovkou nebo trubicovou zářivkou a rovinou procházející vně dvou sousedních tyčí ochranné mřížky musí být nejméně 3 mm. Závěsné háky, pokud jsou, musí být bezpečně připevněné ke svítidlu.
U ručních svítidel se nesmí používat odporové předřadníky nebo odporové kabely k omezení proudu výbojek.
Objímky žárovek musí být zajištěny proti otáčení nejméně dvěma na sobě nezávislými prostředky, ze kterých jedním je možné manipulovat pouze pomocí nástroje. Prostředky k zajištění se nesmí použít pro připevnění jiné části.
Předřadníky nebo transformátory, připojené ohebným kabelem nebo šňůrou, musí být umístěny ve vzdálenosti nejvýše 1 m od vidlice přívodu a musí být vybavené závěsným hákem.
Mechanická pevnost ručních svítidel se musí kontrolovat zkouškou a) jestliže je možné ji použít, a zkouškami popsanými v b).
- a) Na mřížku nebo zábranu chránicí světelný zdroj proti poškození se působí tahovou silou 250 N podél osy ručního svítidla po dobu 1 min. Ochranná mřížka nebo zábrana musí zůstat v původní poloze.
- b) Ruční svítidlo vybavené ohebným přívodním kabelem nebo šňůrou se vystaví dvěma zkouškám nárazem, při kterých se nechá kývnout proti ocelové tyči, která je upevněná na zdi z cihel, kamene, betonu nebo podobného materiálu.
Tyč má pravoúhlý průřez 40 mm x 40 mm x 5 mm se zaoblenou hranou o poloměru 5 mm. Tyč je upevněna v místě dotyku se stěnou nebo je-li potřeba v dotyku s ocelovou podložkou, která se stěny dotýká.
Ruční svítidlo bez světelného zdroje se zavěsí na svém ohebném kabelu nebo šňůře tak, že místo přívodu kabelu do svítidla je umístěné proti hraně tyče a bod zavěšení je 400 mm nad tyčí. Potom se odtáhne od tyče v kolmé rovině na stěnu tak, aby kabel nebo šňůra byly ve vodorovné poloze.
Vzorek se nechá narazit proti tyči takto třikrát. Potom se vzorek zavěsí tak, aby narazil do místa rozhraní rukojeť - svítilna a nechá se podobně narazit třikrát a potom následují tři nárazy proti místu svítilny.
Po této první zkoušce nesmí být na vzorku patrné takové poškození, které by nepříznivě ovlivnilo bezpečnost vzorku nebo jeho další použití. Celá uvedená zkouška se potom zopakuje s bodem zavěšení 1 m nad tyčí.
Po této druhé zkoušce se nesmí objevit na vzorku takové poškození, které by nepříznivě ovlivnilo jeho bezpečnost nebo jeho další použití. Prostředky, které chrání světelný zdroj proti poškození, se nesmí uvolnit, i když se zdeformovaly. Rozbití ochranného skla nebo průsvitného krytu se nebere v úvahu, jestliže to není jediný prostředek ochrany světelného zdroje proti poškození.