Špičkové laserové řezací stroje fiber

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Vláknové - fiber lasery jsou nejnovějším typem laserů, které se začaly aplikovat do strojů na řezání materiálů, značení a gravírování. Za svůj název vděčí optickému vláknu. Vlákno je aktivním prostředím a zároveň tvoří vlastní laser. Celkově se jedná o nastupující, velmi pokrokovou a moderní technologii, která se začala v posledních letech stále intenzivněji prosazovat.

Tyto lasery nahradí - díky svým vlastnostem - stávající technologie CO2 laserů a stanou se tak velmi atraktivním artiklem v nabídce laserových technologií.

hiwin fiber 1

Velmi rozšířený CO2 laser má dnes již každá kovozpracující firma. Fiber laser přináší celou řadu výhod. Velkým plus je především možnost zvýšení řezné rychlosti. Má několikanásobně menší spotřebu energie a je nenáročný na údržbu.
Celosvětový výrobce komponent lineární techniky, společnost HIWIN, navázala strategické partnerství s českou firmou BT Bear Tronic v oblasti tuzemské výroby řezacích fiber laserů Fila. K této spolupráci vedla obě společnosti narůstající poptávka po kvalitních, avšak cenově dostupných řezacích laserových strojích Ze spolupráce vzešly fiber laserové řezací stroje Fila 3015, Fila 4020 a Fila 6020. Pohon všech tří typů je zajištěn třífázovými lineárními motory HIWIN s maximální rychlostí 3500 mm/s a maximálním zrychlením 2,5 G na obou osách. Díky lineárním motorům tak stroj dosahuje vyšší dynamiky a přesnosti, než při klasickém řešení ozubenými hřebeny. Současně odpadá opotřebení počtu mechanických částí a tím se eliminuje počet potenciálních servisních zásahů. Díky tomu je dosaženo výrazného zvýšení produktivity stroje. Motory jsou chlazené vzduchem a jsou vybaveny čidlem teploty. 4-řadé lineární vedení může být na přání zákazníka vybaveno také automatickým mazáním a magnetická dráha lineárního motoru je osazena permanentními magnety. Stroji nechybí ani lineární encoder zpětné vazby pohonu (optický, magnetický, na přání absolutní).
Dále je v konstrukci využit energetický řetěz pro vedení kabelů uzpůsobený pro vysoké rychlosti. Ten zajišťuje vedení kabelu motoru, encoderu a čidla teploty. Bezpečnostní automatická brzda stroje je otevíraná tlakem 6 bar a ovládaná elektroventilem z PLC.

hiwin fiber 2

Princip technologie Fiber laseru

Fiber laser vyniká v materiálech označovaných jako barevné kovy - hliník, měď, mosaz a měl by zvládnout i titan. Samozřejmě, že spolehlivě pálí i plechy ocelové a nerezové. Zvláště v tenkých materiálech předvádí fiber laser nepopsatelné představení, kde oproti CO2 laseru předvádí několikanásobně vyšší rychlosti. Proto se v tenkém hliníku můžeme dostat až na úchvatnou hranici 100 m/ 1 min. A to vše doprovázeno přejezdovou rychlostí 180 m/ 1 min při zrychlení až 3 G.
Vlákno slouží nejen jako aktivní prostředí (zesilovač), ale zároveň tvoří i vlastní rezonátor (zrcadla - Braggovy mřížky jsou součástí vlákna). Energie je do vlákna čerpána opticky pomocí sady (někdy se označuje jako pole) polovodičových diod. Diody typicky pracují na vlnových délkách v okolí 960 nm a jsou přímo navázány na optická vlákna. Tato vlákna jsou pomocí vláknového slučovače napojena do aktivního prostředí - ytterbiového vlákna.
Vláknové lasery se vyznačují vysokou účinností, proto mají nízký příkon a běžně se chladí pouze vzduchem. Výkon vláknových laserů pro řezání materiálů se pohybuje od 100 W výš. Nejvíce v rozmezí 500 - 3000 W. Dále jsou typické vysokou kvalitou svazku umožňující jeho soustředění (fokusaci) do velmi malého průměru. Tenká stopa a vysoká hustota energie následně umožňují dosahovat velmi efektivního řezání, popisu a gravírování.
Další nezpochybnitelnou výhodou fiber laseru je jeho nízká spotřeba energií (až 2x nižší oproti CO2 laseru), odpadnutí optické cesty pomocí zrcátek (paprsek vede optický kabel) a skutečně vynikající doba naběhnutí resonatoru - takřka okamžitě po spuštění stroje.

hiwin fiber 3

Technologie přímého pohonu – Lineární motor

Oproti klasickému řešení ozubenými hřebeny stroj dosahuje vyšší dynamiky a přesnosti. Současně odpadá opotřebení počtu mechanických částí a tím se eliminuje počet potenciálních servisních zásahů. Vlivem toho je dosahována výrazného zvýšení produktivity stroje.

O společnosti Hiwin

HIWIN (název vznikl složením z výrazů HI-tech a Winner - volně přeloženo jako vítěz v Hi-Tech technologiích), je dnes v mnoha zemích světa synonymem pro vysoce kvalitní komponenty lineární techniky.
V případě zájmu o více informací, nebo o ukázku na předváděcím stroji v našich prostorách nás neváhejte kontaktovat.

hiwin fiber 4

hiwin logo web

HIWIN s.r.o.
Medkova 888/11
627 00 Brno, Česká Republika
Tel.: +420 724 704 948
Fax.: +420 548 220 223
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.hiwin.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, září 2019

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
ProfCom, s.r.o. (Professional Component Services) Autorizované zastoupení a distribuce produktů průmyslové automatizace značky Delta pro ČR a SR.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.