Jistě se všichni odborníci z oboru elektro shodnou na tom, že není ideálnější řešení ochrany elektrických obvodů, než aby byl každý okruh chráněn samostatným jističem a proudovým chráničem. Takové řešení již existují ve dvoumodulovém provedení. Jde o tzv. RCBO někdy nazývaných také jako chráničojistič či jističochránič.
Ochrana proudovými chrániči s ohledem na soustavu napájecí sítě
Proudové chrániče nalézají uplatnění ve všech třech základních soustavách TN, TT a IT. Nicméně jejich použití v každé z nich má svá specifika. Základní požadavky jsou uvedeny v ČSN 33 2000-4-41 ed. 2. Podstatnou skupinou ochran jsou ochrany automatickým (dříve samočinným) odpojením od zdroje.
Princip proudového chrániče – 2. díl
Přinášíme vám druhý díl, který vás seznamuje s funkcí proudových chráničů. Princip proudového chrániče je založen na vyhodnocení rozdílu proudů, které tečou do spo-třebiče a které se vracejí zpátky do uzlu zdroje. Je-li rozdíl větší než nastavená mez, dojde k vybavení proudového chrániče.
Princip proudového chrániče - 1. díl
Princip proudového chrániče je založen na vyhodnocení rozdílu proudů, které tečou do spotřebiče a které se vracejí zpátky do uzlu zdroje. Je-li rozdíl větší než nastavená mez, dojde k vybavení proudového chrániče. To znamená, že projde-li část proudu mimo chránič, například porušenou izolací nebo částí těla, proudový chránič toto vyhodnotí jako poruchu a obvod rozepne.