Společnost BONEGA, spol. s r.o. pro Vás připravila několik instruktážních videí k přepěťovým ochranám BONEGA. Zvláště v období letních bouřek Vám mohou přepěťové ochrany ušetřit spoustu starostí. Výhodou nových přepěťových ochran BONEGA je možnost dodatečné instalace dálkové signalizace a to i přímo v rozváděči.
Jak potlačit nežádoucí vybavení proudových chráničů
Jako všechny prvky sloužící pro automatické vypínání, vnáší i proudové chrániče jisté riziko nežádoucího vybavení a tím případné omezení provozní spolehlivosti dané instalace. Nicméně i v případě proudových chráničů se dají nežádoucí vybavení dramatickým způsobem potlačit.
Fámy a pověry týkající se proudových chráničů
Když je obvod vybaven proudovým chráničem a dotknu se fáze, nedostanu ránu. Z čeho vyplývá tento předpoklad, lze jen těžko říci. Zřejmě plyne z nepochopení funkce proudového chrániče i fyzikálního principu kauzality. Proudový chránič v sobě neobsahuje věšteckou kouli.
Novinky v přepěťových ochranách
Jako tradičně i v letošním roce se sortiment přepěťových ochran OEZ rozšířil o další, technicky vyspělejší provedení. Pokud mluvíme o ochraně proti přepětí způsobeném úderem blesku, mluvíme většinou o třístupňové koordinované ochraně (T1, T2 a T3). Každý ze stupňů zajišťuje vyrovnání potenciálů v konkrétním místě instalace a tak eliminuje nežádoucí přepětí.
Svodiče přepětí: trendem jsou kombinovaná řešení
Schneider Electric patří k trojici největších dodavatelů svodičů přepětí na světě. V rámci severoamerického teritoria a výrobků spadajících do standardů NEMA je pak dokonce absolutní jedničkou. Jeho příspěvkem k rozvoji této oblasti jsou „trendy“ kombinované svodiče PRF 1/PRD1 a Quick PRD.
První 6 kA proudový chránič s nadproudovou ochranou (RCBO) ve velikosti standardního jističe na světě
Jistě se všichni odborníci z oboru elektro shodnou na tom, že není ideálnější řešení ochrany elektrických obvodů, než aby byl každý okruh chráněn samostatným jističem a proudovým chráničem. Takové řešení již existují ve dvoumodulovém provedení. Jde o tzv. RCBO někdy nazývaných také jako chráničojistič či jističochránič.
Ochrana proudovými chrániči s ohledem na soustavu napájecí sítě
Proudové chrániče nalézají uplatnění ve všech třech základních soustavách TN, TT a IT. Nicméně jejich použití v každé z nich má svá specifika. Základní požadavky jsou uvedeny v ČSN 33 2000-4-41 ed. 2. Podstatnou skupinou ochran jsou ochrany automatickým (dříve samočinným) odpojením od zdroje.
Princip proudového chrániče – 2. díl
Přinášíme vám druhý díl, který vás seznamuje s funkcí proudových chráničů. Princip proudového chrániče je založen na vyhodnocení rozdílu proudů, které tečou do spo-třebiče a které se vracejí zpátky do uzlu zdroje. Je-li rozdíl větší než nastavená mez, dojde k vybavení proudového chrániče.
Princip proudového chrániče - 1. díl
Princip proudového chrániče je založen na vyhodnocení rozdílu proudů, které tečou do spotřebiče a které se vracejí zpátky do uzlu zdroje. Je-li rozdíl větší než nastavená mez, dojde k vybavení proudového chrániče. To znamená, že projde-li část proudu mimo chránič, například porušenou izolací nebo částí těla, proudový chránič toto vyhodnotí jako poruchu a obvod rozepne.