V letošním roce spustil Phoenix Contact Česká republika unikátní projekt, který má za cíl přispět k popularitě elektrotechniky na veřejnosti. Základem myšlenky je vysokými školami avízovaný nedostatečný zájem o studium elektrotechniky. Není se čemu divit, když v televizi vidíme v seriálech pouze doktory, právníky, policisty, či tajné agenty.
Právě proto ve spolupráci s mladým filmařským týmem začali psát a točit seriál Phoenix Contest. Téma seriálu je aktuální elektrotechnická otázka „Blackout", kterou tvůrci zasadili do příběhové nadsázky a sci-fi rámce. Na základě prvních ohlasů jsme zjistili, že se seriál líbí převážně lidem v rozmezí 18 – 34 let, tedy takzvaně „trefit cílovku" se nám podařilo a jsme rádi, že i elektrotechnika v dnešním světě může být pro mladé lidi lákavým tématem.
V této chvíli spatřil světlo světa již 2. díl seriálu, který si může každý prohlédnout zdarma on-line na internetu.
„Věříme, že elektrotechnika nejsou jen výpočty, tlačítka, složité experimenty a vysoká odpovědnost, ale v tomto oboru jsme potkali mnoho lidí, kteří do své práce dávají obrovský kus srdce," hovoří tvůrci seriálu. „Elektrotechnici toho potřebují hodně. Kromě toho také popularizaci svého oboru, jako to bylo kdysi" uvedl v jedné z diskusí Mirek Minařík, šéfredaktor Elektrika TV, který v seriálu také ztvárnil sám sebe.
Seriál však nemá být jen zajímavý příběh, ale také by měl ukázat prostory, kam se běžný smrtelník nedostane. Jedna z lokací, kde se seriál natáčel, je i cvičný velín jaderné elektrárny Dukovany.
„Jsme velmi rádi, když mají elektrotechnici zájem podílet se na tvorbě seriálu, ať již jako herci, nebo přispívat ke scénáři svými nápady," hovoří režisér seriálu Martin Mišík. „Celý projekt je o hledání spolupráce a porozumění mezi elektrotechniky a umělci. Právě toto je na té práci zajímavé. Například, když jsme natáčeli v Dukovanech, potřebovali jsme vytvořit situaci napětí. Scénář hovořil o tom, že se přihodilo něco divného, někde byl obrovský odběr energie a nastal výkyv v rozvodné síti. Samozřejmě nikdo z nás nevěděl, jak taková situace ve velíně vypadá, které kontrolky mají svítit, co by měli vedoucí směny říkat, jak konat.
S panem Spilkou, tiskovým mluvčím Dukovan a dalšími odborníky, jsme celou hodinu hledali tu nejsprávnější situaci, která by byla opravdu reálná. Nechali jsme si podrobně vysvětlit, jak v takovém případě elektrárna reaguje, jaké jsou jednotlivé módy ohrožení, a přímo na místě jsme sepsali dialog dvou vedoucích směny. Jen takto jsme se nakonec dostali k termínu „ostrovního módu". Tento druh práce při filmování není běžný, většinou štáb dojde na místo natáčení už s hotovým scénářem, my se však musíme umět velmi rychle domluvit s odborníky a dialog i scénu vymyslet během jedné hodiny."
Setkávání s elektrotechnickými odborníky je na celé práci to nejzajímavější. Vzniká tím něco nového a věříme, že také celospolečensky prospěšného.
Zaujal-li Vás seriál, rádi byste přispěli myšlenkou, máte zajímavé přístroje, prostory, které by se na plátně měly objevit, chcete také šířit povědomí o elektrotechnice v České republice – neváhejte nás kontaktovat.
Kontakt: Martin Mišík – režisér
tel.: 776 776 022, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.