Wire Terminal WT – automat pro zpracování vodičů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zpracování vodičů je jednou z nejnáročnějších výrobních fází při stavbě rozváděčů. Pro podporu automatizace těchto činností nabízí společnost Rittal automat pro zpracování vodičů – Wire Terminal WT.

Jedná se o kompaktní automat pro konfekcionování vodičů, který byl poprvé představen v listopadu 2018 na veletrhu SPS IPC Drives v Norimberku. Tento automat urychluje činnosti spojené se zpracováním vodičů při stavbě rozváděčů až 8x.

V procesu zpracování vodičů při stavbě rozváděče, je třeba provést několik úkonů: zkrácení vodiče na danou délku, odizolování obou konců, osazení dutinkami, označení a nakonec zapojení hotových vodičů. Přibližně 50% celkového času stavby rozváděče představují tyto činnosti. Existuje zde velký potenciál pro zvýšení efektivity, který lze využít při automatizovaných procesech – to nabízí Wire Terminal.

Až 36 různých vodičů

Nový, plně automatický stroj pro konfekcionování vodičů Wire Terminal - dostupný ve dvou variantách WT24 a WT36 – výrazně zefektivňuje práci s vodiči a činí ji ekonomičtější. Bez jakéhokoliv přenastavení lze plně automaticky zpracovávat až 24 nebo 36 různých vodičů o průřezech od 0,5 mm² do 6 mm². V závislosti na počtu vodičů na vstupu do stroje, je třeba zvolit odpovídající počty regálových zásobníků vodičů.

Wire Terminal WT 2021 1
V nabídce je centrální modul, pravý a levý modul, každý pojme 12 zásobníků (cívek). Jsou uloženy ve dvou patrech po šesti zásobnících. Součástí modulů jsou systémy vedení vodičů, které zajišťují správné odvíjení z cívek a přivádění vodičů do Wire Terminalu. Na vstupu WT je pohonná jednotka pro 24 / 36 vodičů, která zajišťuje jejich přísun. Je horizontálně nastavitelná a ovládaná servomotorem. Upnutí vodiče se provádí pomocí pružinové upínky, která se během posuvu vodiče uvolňuje pneumaticky.
Po vstupu do stroje jsou vodiče kráceny na danou délku, odizolovány a osazeny dutinkami. Integrovaná tiskárna (volitelně) provádí potisk vodičů, černou nebo bílou barvou. Tím se vodiče stanou přesně identifikovatelnými. Takto upravené vodiče jsou dále distribuovány do lištových zásobníků vodičů, stroj nabízí 13 pozic pro tyto zásobníky. Třídění probíhá podle právě běžícího programu. K dispozici je 7 typů lištových zásobníků vodičů, dle průřezu vodiče: 0,5; 1,0; 1,5; 2,0; 2,5; 4 a 6 mm². Všechny tyto pracovní kroky jsou prováděny bez jakéhokoliv zásahu obsluhy.
Stroj zpracovává až 7 různých průřezů vodičů od 0,5 mm² do 6 mm², což je varianta s krimpovacími automaty RC (0,5 – 2,5 mm²) + LD (4 a 6 mm²), které jsou umístěny na zdviži. Ta zajišťuje rychlou změnu procesu zpracování na jiný průřez vodiče.

Wire Terminal WT 2021 2

Přídavný modul Wire Printer

Novinkou je přídavné zařízení vně Wire Terminal, kdy je na plášti stroje umístěný přídavný modul s tiskovou hlavou. Je možno tak provést potisk všech ostatních kabelů, které nelze zpracovat ve Wire Terminalu a také např. měděných přípojnic. Tímto způsobem dosáhneme vysoce kvalitního a jednotného popisu všech vodičů a propojení v celém rozváděči.
Jednoduchý a bezproblémový tok dat Pro maximální efektivitu automatizovaných procesů ve výrobě je důležitým základem integrovaná správa dat. Wire Terminal WT má odpovídající rozhraní. Ideální volbou je návrh 3D modelu celého rozváděče v programu EPLAN ProPanel. Data lze poté bez problémů importovat do Wire Terminalu, který vyrobí kompletní kabeláž pro rozváděč. Alternativně lze data také zadávat ručně přímo na stroji.

Wire Terminal WT 2021 3

Smart Wiring

Vyrobené, označené vodiče jsou tedy roztříděny do lištových zásobníků a dále je možno s nimi pracovat pomocí programu Smart Wiring od společnosti EPLAN. Tento program umožňuje vizualizaci celého zapojení, které bylo již vytvořeno jako model v ProPanel. Operátor postupně zapojuje jednotlivé vodiče, přesně dle instrukcí software a tyto provedené úkony potvrzuje na monitoru. EPLAN Smart Wiring značně zjednodušuje proces zapojení rozváděče a minimalizuje chybovost.

Wire Terminal WT 2021 4

Rychlejší a kvalitnější výrobní proces

Wire Terminal WT může urychlit zpracování vodičů při stavbě rozváděčů až 8 krát. Plně automatická výroba zároveň zaručuje trvale vysokou kvalitu konfekcionování vodičů. Počínaje výrobním objemem - 300 rozváděčů za rok - je možná rychlá amortizace investice.

Více informací naleznete na www.rittal.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku