Když se nejvšestrannější frekvenční měnič stává ještě lepším

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Japonská firma Fuji Electric, kdysi tvůrce prvních frekvenčních měničů, uvedla na trh následníka své nejvýkonnější řady měničů pro všeobecné použití FRENIC-MEGA ve verzi G2.

Již u předchozí verze platilo, že kdo chtěl mít jistotu, že měnič umí „všechno“, nasazoval FRENIC-MEGA G1. Nyní ve verzi G2 přibývají další příjemné vlastnosti ve smyslu efektivity uvedení do provozu a další funkce, které posílí univerzálnost použití. Vše tradičně podporuje vlastními zkušenostmi český distributor, firma AMTEK, spol. s r.o.

Firma Fuji Electric je v Evropě známa především frekvenčními měniči pro aplikace na osobních výtazích, nicméně v nabídce je celá paleta řad měničů pro všeobecné průmyslové použití, dále řady pro ventilátory a čerpadla, řada pro velkosériové aplikace a na opačné straně spektra řada pro víceosé aplikace s možností řešení se střídači pro jednotlivé fáze, na různé napěťové úrovně apod.
Součástí nabídky frekvenčních měničů pro všeobecné průmyslové použití je dlouhodobě nejvyšší řada s nejširším spektrem řízených motorů, několika pokročilými způsoby řízení, nabídkou komunikačních funkcí, vestavěné logiky apod. V první dekádě 21. století šlo o velmi známou řadu G11S, která dosud v mnoha firmách v Česku i na Slovensku funguje tak, že o těchto měničích prostě uživatelé nevědí. Ve druhé dekádě podobné aplikace vybavovala firma Amtek měniči FRENIC-MEGA G1 a opět si tyto měniče našly původní i nová uplatnění v náročných průmyslech, ale i tam, kde si uživatel chce být jist top provedením měničů.

FRENIC MEGA vz62 2023 1
V nedávné době nastaly jisté problémy v dodávkách řady G1, a proto byla na trh poměrně spěšně uvedena řada FRENIC-MEGA G2 . Přináší shodné rozměry v jednotlivých výkonech s řadou G1, stejnou strukturu parametrů a všechny dřívější funkce jsou zachovány, tedy plná zpětná kompatibilita. Nová je však celá vývojová platforma, na níž je měnič postaven a která nabízí dostatečný výpočetní výkon pro všechny již aplikované novinky a jeho rezervu pro případná další rozšíření.
Všechno je díky větší výpočetní síle zase rychlejší:

 • ve všech způsobech řízení je nejvyšší výstupní frekvence až 599 Hz => aplikace na obráběcích strojích
 • rychlejší regulační odezva a tím eliminace zvlnění točivého momentu a nepravidelností otáček => drátotahy, tváření kovů, tiskařské stroje
 • k dosavadním způsobům řízení U/f, vektoru s a bez zpětné otáčkové vazby a dynamickému řízení momentu přibývá plnohodnotné servořízení
 • vestavěné „PLC“ nazvané customizable logic s až 200 výkonnými kroky

FRENIC MEGA vz62 2023 2

Z hlediska nových vlastností a komfortu se lze těšit na:

 • vestavěnou brzdnou jednotku až do 75 kW při 3x 400 VAC napájení
 • řídicí sběrnice se 44 dostatečně velkými svorkami pro snadné drátování
 • nové ovládací panely – jak základní TP-E2 s USB rozhraním, tak multifunkční TP-A2SW také s USB s podporou mnoha jazyků včetně češtiny, vestavěnými hodinami reálného času, slotem pro SD kartu a navíc vestavěnou komunikací Bluetooth pro mobilní vývojové prostředí FRENIC Mobile Loader
 • rozšíření zobrazení historie alarmů a zobrazení stavů měniče
 • všechny kritické komponenty jako kondenzátory a ventilátory jsou navrženy na 10-letý provoz
 • lepší odolnost (měděné šíny plátované Sn a Ni, okolní teplota až +55 °C, ještě silnější lakování plošných spojů, od 30 kW IP55 hlavního chlazení zezadu – vše detailně v katalogu a instrukční příručce

FRENIC MEGA vz62 2023 3

Jedním z nových přínosů měniče je, jak již bylo zmíněno, komunikace multifunkčního panelu přes Bluetooth s mobilním provedením vývojového software FRENIC Mobile Loader . Na standardně uvolněnou verzi a hardwarové rozhraní pro tento software pro Android se čekalo delší dobu, zato však si uživatelé jeho provedení chválí dokonce více než základní software FRENIC Loader pro PC, přestože kdo jej zná a rutinně používá, cení si funkcí, které jsou u mnohé konkurence jen v placených vývojových prostředích. U Fuji Electric je mobilní provedení i software pro PC s rozsáhlými funkcemi včetně osciloskopického zobrazení průběhů veličin zdarma.

FRENIC MEGA vz62 2023 4
Obchodně techničtí zástupci i servisní technici firmy Amtek věří, že na základě výše uvedených vylepšení již tak velmi oblíbeného měniče budou spokojeni jak početní stávající uživatelé řady FRENIC-MEGA, tak že si měnič najde i nové aplikace a zákazníky. Firma Fuji Electric je známa tím, že na novinkách dlouho pracuje, neprovádí překotná uvedení na trh, ale když něco nového k prodeji uvolní, bývá to trefa do potřeb zákazníků po celém světě. Proč ne i v Česku a na Slovensku, kde zákazníkům rádi pomohou pracovníci firmy Amtek.

AMTEK, spol. s r. o.
Vídeňská 125, 619 00 Brno
Tel.: +420 547 125 555
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.amtek.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku