Decentrální servopohony AMK a systémová integrace firmou Amtek

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost AMTEK spol. s r.o. je tradičním distributorem několika značek pro průmyslovou elektrotechniku a také hliníkových profilů, z nichž pro zákazníky vytváří konstrukce oplocení apod.

Přirozená synergie vyplývající z této nabídky vede k dodávkám sestav jednoúčelových strojů a mechanismů. Nyní k této nabídce přibývá jedinečné řešení s decentrálními servopohony, které vyniká nadstandardní úsporou místa a kompaktností řešení různých polohovacích mechanismů.

Úvod

V nabídce společnosti AMTEK spol. s r.o. je portfolio z oblasti senzoriky, strojní bezpečnosti, pohonů a jejich řízení, strojního vidění a mechanických konstrukcí. Výrobci těchto produktů a systémů jsou ve svých oborech špičkové zahraniční firmy: di-soric, Datalogic, Euchner, Tapeswitch, Fuji Electric, AMK, Lika, Maytec.
Systémová integrace těchto prvků bývá založena na konstrukcích z hliníkových profilů Maytec a jejich doplnění senzorikou di-soric, Datalogic a Lika a pohony Fuji Electric. Pokud se jedná o oplocení pracovišť, přichází ke slovu bezpečnost formou klik a zámků od firmy Euchner nebo spínacích hran či rohoží od firmy Tapeswitch. Zajímavé aplikace jsou též s průmyslovými kamerovými systémy Datalogic, případně di-soric montovanými na robustní a současně flexibilní konstrukce ze systému hliníkových profilů. Jednoduchými, ale velmi žádanými prvky jsou také malé jednoúčelové dopravníčky.
Poslední dobou se pro malé a přesné manipulace osvědčuje použití decentrálních pohonů německé firmy AMK, jejichž předností je, že není potřeba rozvaděče a vše – řídicí systém motion control, napaječ a střídače se servomotory jsou provedeny decentrálně a podle potřeby opět rozmístěny na robustním systému z hliníkových profilů Maytec.
Vše je doplněno osvětlením prostoru strojů a signalizačními světly di-soric ve vysokém krytí, s odolností proti připékání olejové mlhy, s velmi kompaktními rozměry a možností nastavení přes rozhraní IO-Link.

AMK 2022 1

Decentrální servosystémy AMK

Servomotory s integrovaným měničem jsou dávno známým a střídavě se objevujícím a zanikajícím konceptem směřovaným především na malé výkony a s malým napětím (24 VDC, 48 VDC příp. 60 VDC). Společnost AMK (www.amk-motion.com) však má již několik let pro tuto oblast systémy s plnohodnotným napájením 3x 400 VAC a meziobvodem na hladině 600 VDC, což zcela mění možnosti nasazení a posouvá je do plnohodnotných servosystémů pro aplikace motion control.

AMK 2022 2

Decentralizovaný kontrolér iSA

Decentralizovaný kontrolér iSA umožňuje navrhnout celý stroj bez řídicího rozvaděče. Přímo v něm je integrován usměrňovač z 3x 400 VAC na DC-BUS pro napájení všech decentralizovaných pohonů AMK. Současně se jedná o výkonný řídicí systém typu motion control založený na operačním systému Linux, který současně poskytuje decentralizovanou inteligenci PLC. Používá EtherCAT jako master sběrnice pro řízení pohonů a komunikaci s I/O. Kontrolér se dále může chovat jako slave na sběrnicích EtherCAT, Ethernet IP, Profinet, Profibus DP nebo CANopen. To umožňuje uživatelům snadno realizovat funkce brány pro obvyklé typy sběrnic.

Decentralizované servopohony AMKASMART ihXT

Chytré a účinné decentralizované servomotory s integrovaným střídačem napájeným z DC-BUS a komunikující s kontrolérem iSA přes EtherCAT. Jedná se o novou řadu ihXT s výkonovým rozsahem 150 W až 450 W. Pro co nejsnadnější a prostorově úspornou instalaci jsou decentralizované servopohony ihXT vybaveny hybridním kabelem. Kompletní jednotka nabízí pohodlnou možnost řetězového zapojení: DC sběrnice, stejně jako komunikace EtherCAT jsou vedeny hybridním kabel od jednoho pohonu ke druhému. V jedné větvi lze připojit až 40 os.
Klíčovými výhodami tohoto řešení jsou kompaktní rozměry, eliminace drahých konektorů a snížení pracnosti instalace na polovinu pomocí hybridních kabelů, které ušetří až 90% nákladů na kabeláž. Chytré připojení pomocí zásuvných svorkovnic v IP65 dále snižuje náklady na konektory nejméně o dvě třetiny.

AMK 2022 3

Propojení se standardními servosystémy

Aby se nejednalo o uzavřený systém, musí být v nabídce také propojení s „okolním světem“. K tomu jsou v řadě decentrální servoměniče iC, které umožňují nejen připojení nejrůznějších servomotorů (i od jiných výrobců), ale také rozšiřují výkonový rozsah systému.
Další komponenty, které lze k základnímu systému připojit, jsou popsány na webu AMK v sekci decentralizovaných servopohonů. Vše směřuje k tomu, aby na stroji nemusel být centrální rozvaděč, který vždy snižuje modularitu řešení a v mnoha případech jej prodražuje.

AMK 2022 4

Závěr

Systémové integrace ve společnosti Amtek jsou již delší dobu zajímavým doplňkem její nabídky v oblasti distribuce produktů pro průmyslovou automatizaci. Novými příspěvky v této oblasti jsou náročné aplikace na strojové vidění, vybavení strojů precizním osvětlením a signalizací a aktuálně také decentrální servopohony. Jejich energetická účinnost, rychlé uvedení do provozu a nízké instalační náklady jsou efektivně kombinovány s otevřeností pro systémy třetích stran.

Amtek, spol. s r.o.
Vídeňská 125, 629 00, Brno
Tel.: +420 547 125 555
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.amtek.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku