Maticový měnič Yaskawa U1000

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V České a Slovenské republice značku Yaskawa již více než 30 let reprezentuje, jako autorizovaný obchodní partner, společnost ELEKTROPOHONY spol. s r.o., která produkty YASKAWA nejen prodává a podporuje, ale i s úspěchem nasazuje technická řešení zákaznických aplikací, založená na frekvenčních měničích a servopohonech.

Portfolio frekvenčních měničů YASKAWA, dodávaných společností ELEKTROPOHONY, zahrnuje úspěšné průmyslové měniče frekvence v řadách GA500 a GA700, využívající standardní koncepci se vstupním usměrňovačem, stejnosměrným meziobvodem a výstupním střídačem.

Pro vybrané aplikace je v nabídce také inovativní maticový měnič YASKAWA U1000, který ke své činnosti nepotřebuje stejnosměrný meziobvod.

Jak fungují maticové měniče?

Konstrukce maticového měniče odstraňuje stejnosměrný meziobvod pomocí devíti obousměrných IGBT v maticovém uspořádání pro generování střídavého výstupu s proměnnou frekvencí přímo ze střídavého vstupu. To dramaticky snižuje harmonické zkreslení výstupního signálu, který je hladší a čistší.

Yaskawa U1000 2023 1
U maticového měniče tedy může být jakákoliv vstupní fáze kdykoli připojena přímo k jakékoli výstupní fázi a naopak. Z principu funkce maticového měniče vychází je jeho schopnost spínat jednotlivé vstupní fáze na výstup v přesně definovaném čase. Tím se na výstupu generuje výstupní napětí s úrovní a frekvencí požadovanou pro provoz motoru.
Všechny měniče, tedy i maticové, využívají ke generování napětí PWM (pulsně šířková modulace). Maticové měniče však spínají na výstup napětí ze vstupních fází. Nepotřebují tedy stejnosměrný meziobvod a výstupní napětí se moduluje nejen šířkou pulsu, ale i velikostí spínaného napětí, což má příznivý vliv na harmonický průběh výstupního napětí. Průběžné používání vstupního napětí znamená rovnoměrný odběr proudu z napájecí sítě. Díky tomu maticový měnič nedeformuje harmonické napájení. Místo toho přirozeně odebírá vstupní proud s méně než 5 % zkreslením vstupního harmonického signálu (iTHD - input total harmonic distorsion = celkové zkreslení vstupního harmonického signálu).

Yaskawa U1000 2023 2

Rekuperace s maticovými měniči frekvence

Kromě nízkých harmonických frekvencí a vysokého účiníku nabízí konstrukce maticového měniče U1000 také úspory nákladů na elektřinu díky rekuperaci přebytečné energie. Když je motor poháněn zátěží, funguje jako generátor a posílá přebytečnou energii do měniče. Tato regenerativní energie je pak maticovým měničem posílána zpět do napájecí sítě. Toho lze s úspěchem využít např. v aplikacích s pohony zdvihů, setrvačníků nebo u malých vodních elektráren.

Yaskawa U1000 2023 3
Maticový měnič Yaskawa U1000 má vše potřebné pro rekuperaci standardně integrované ze samotného principu funkce, kdy devět obousměrných IGBT měniče umožňuje posílat přebytečnou energii jak do zátěže, tak i zpět do sítě. Není tedy potřeba instalovat externí střídač pro dodávky energie do sítě. Díky tomu řešení s maticovým měničem U1000 šetří také potřebné místo v rozváděči.
Více informací i technickou pomoc s aplikací maticového frekvenčního měniče i dalších produktů YASKAWA vám poskytne tým zkušených techniků společnosti ELEKTROPOHONY.

ELEKTROPOHONY spol. s r.o.
Závodí 234, 744 01 Frenštát pod Radhoštěm
Tel. : +420 556 880 611
E-mail : Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.epo.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku