Měniče kmitočtu Yaskawa A1000 pro navíječkové aplikace:

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Navíjení a odvíjení materiálů, jako jsou dráty nebo tkaniny kladou vysoké požadavky na řízení a vybavení pohonu, protože musí být dokonale vzájemně sladěny odlišné parametry, jako je rychlost, průměr návinu a tah. To je důležité zejména pro materiály, které jsou náchylné k přetržení, jako je papír, tenké dráty nebo fólie.

Z tohoto důvodu Yaskawa rozšířila svou řadu měničů kmitočtu A1000 o nový software, který je určen pro navíječkové aplikace.
Navíječky se používají v celé řadě průmyslových odvětví. Bez ohledu na to, zda probíhá navíjení nebo odvíjení určité délky materiálu, musí řízení a pohon stroje vykonávat souhrn úkolů. Například otáčky motoru a kroutící moment musí být koordinovány s neustále se měnícím průměrem cívky tak, aby byl udržován konstantní tah v materiálu. S ohledem na širokou škálu aplikací, jako jsou dráty, tkaniny, balicí fólie nebo papír, je zřejmá potřeba vzít v úvahu specifické materiálové rozdíly. Funkcionalita tohoto nového software byla ušita na míru těmto požadavkům. Toto řešení zaručuje nejen vysokou kvalitu regulace, ale také maximální provozní bezpečnost, flexibilitu a snadnost použití.

A1000 1

Způsoby řízení

Tento software podporuje tři rozdílné způsoby řízení, tudíž nabízí vhodné řešení pro úkoly v různé míře složitosti: Nejjednodušší způsob je regulace kroutícího momentu navíječky ve standardním rychlostním řízení měniče. Výstup regulátoru momentu je přičítán k žádané frekvenci navíječky tak, aby zajišťoval požadované momentové řízení. Jako zpětná vazba momentu je využíván vnitřní monitorovací parametr momentu. Výhodou této varianty je, že není třeba brát v úvahu žádné jiné parametry. Z téhož důvodu je však tento způsob řízení vhodný pouze pro jednodušší aplikace, jako je navíjení do značné míry necitlivých materiálů, jako jsou silné dráty, plechy, atd..
Pro složitější úlohy měnič využívá standardní momentové řízení, přičemž může regulovat otáčky navíječky vzhledem k rychlosti linky a průměru cívky. To například umožňuje přizpůsobit tah v materiálu rostoucímu průměru, a tak zabránit tomu, aby se materiál zařezal do vnitřních vrstev návinu.
Třetí způsob je určen pro zvlášť citlivé materiály, jako je například papír, které jsou náchylné k přetržení: řízení rychlosti je založené na nepřetržitém měření tahu. Nový software pro A1000 podporuje měření tahu použitím snímače tahu nebo rolny tanečníku.

A1000 2

Kalkulátor průměru a detekce přetržení

Kromě vytváření tahu, který je vyvíjen na určité délce materiálu, hraje rozhodující roli průměr, jako důležitý procesní parametr. Bez ohledu na to, který ze tří způsobů řízení se používá, A1000 nevyžaduje žádný specifický snímač pro monitorování průměru. Tyto údaje se odvozují z jiných parametrů. Ve srovnání s konvenčními řešeními to znamená dokonce vyšší spolehlivost a nižší náklady.
Při zpracovávání dat průměru je možné pro zvýšení stability upravovat filtrační konstanty nebo zvyšovat/snižovat interval odchylek. Jak roste průměr, je možno zvolit např. větší časové konstanty. Další funkce podporují přednastavení, obnovení nebo zmrazení výpočtu průměru a mohou významně usnadnit každodenní provoz.
Díky integrované detekci přetržení, software zajišťuje vysokou bezpečnost provozu. Pro tento účel může software individuálně zaznamenávat rychlost navíječky a linky, stejně jako kroutící moment a tah. Kombinační matice umožňuje kombinovat zaznamenané hodnoty podle logických a pro daný produkt specifických kritérií. Navíc vnější monitorovací data, pocházející například od externích optických snímačů, mohou být volitelně integrovány do procesu zajišťování kvality.
Další softwarové funkce zahrnují drobné detaily procesu navíjení, např. pro změnu směru navíjení nebo pro kompenzaci hmotnosti, statického a dynamického tření. Zvláštní pozornost je kladena na fázi rozběhu:
Riziko nadměrného tahu, který by mohl poškodit navíjený materiál je zvláště vysoké právě v průběhu fáze rozběhu. Funkce určené pro rozběh zajišťují optimální hodnoty pro tah a rychlost. Nový navíječkový software umožňuje realizovat linky s jmenovitou rychlostí až do 1500 m/min.

Shrnutí

Navíječkové aplikace kladou zvláštní požadavky na ovládání a vybavení pohonu, a to jak z hlediska technologického procesu, tak z hlediska přizpůsobení se navíjenému materiálu. Yaskawa proto rozšířila svoji řadu měničů kmitočtu A1000 o nový software, který splňuje tyto speciální požadavky. Základem jsou léty prověřená softwarová řešení Yaskawy, které zajišťují vysokou vhodnost pro každodenní použití. Na rozdíl od tradičních řešení, provoz bez snímače průměru nabízí dokonce vyšší spolehlivost a zároveň představuje nižší náklady. A co víc, vyžaduje to jen zpětnovazební doplňkovou kartu místo externí řídící jednotky. Stručně řečeno, toto nové vybavení zajišťuje maximální bezpečnost, flexibilitu a snadnost použití.
Více informací získáte od firmy ELEKTROPOHONY spol. s r.o., která je partnerem Yaskawy pro Českou a Slovenskou republiku.

A1000 logo

ELEKTROPOHONY spol. s r.o.
Závodí 234
74401 Frenštát p.R.
Tel.: +420 556 880 611
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.epo.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.

Najdete nás na Facebooku