Novinky v regulovaných pohonech

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Produktová skupina frekvenčních měničů Sinamics dokazuje, že ve vývoji nezahálí a neustále inovuje. Příkladem je nový frekvenční měnič pro jednoduché aplikace Sinamics V20 a high-end řídicí jednotka pro stávající typ měniče Sinamics G120. Také v oblasti softwaru přibyl nový konfigurační nástroj Stardrive V12.

Ten integruje pohony do jednotného vývojového prostředí TIA Portal a možnost přistupovat k parametrům některých měničů přes webserver.

Sinamics V20

Jednoduché úlohy s běžnými regulovanými pohony vyžadují pro zachování konkurenceschopnosti použití ekonomicky výhodných komponent. Z tohoto důvodu rozšiřuje společnost Siemens produktovou skupinu Sinamics o jednoosý měnič Sinamics V20.
Je vyráběn ve čtyřech konstrukčních velikostech s rozsahem výkonu od 0,12 do 15 kW při napájecím napětí 1× 230 V a 3× 400 V. Typickými oblastmi použití jsou ventilátory, čerpadla, kompresory, základní typy dopravníků a také jednoduché úlohy v procesním průmyslu. K vlastnímu měniči je možné zakoupit množství příslušenství, jako jsou vstupní a výstupní tlumivky, brzdný odporník (od 7,5 kW je brzdná jednotka integrována uvnitř měniče, jinak je externí), přídavný ovládací panel BOP a slot pro kartu MMC/SD. Varianta s odrušovacím filtrem je samozřejmostí. Pro komunikaci s nadřazeným řídicím systémem je určena sériová linka RS-485 přepínatelná na protokol Modbus. Novinkou je montáž push-through, tedy možnost instalovat měnič v rozvaděči tak, že je chladič vysunut ven za rozvaděč, což snižuje produkci tepla uvnitř.
Sinamics V20 se vyznačuje velmi jednoduchým uvedením do provozu. Sada parametrů je značně zredukována, a stačí tedy zadat pouze štítkové údaje motoru a zvolit jedno z připravených nastavení ovládacích svorek. Kompletní nastavení lze snadno přenášet mezi měniči prostřednictvím karty MMC/SD, a to i bez připojení silového napájení. Paměťovou kartu lze navíc využít i pro upgrade firmwaru. K hladkému provozu na nestabilních sítích přispívá funkce keep running mode, která kompenzuje výkyvy na napájecí síti a autonomně kvituje chybová hlášení. Díky vylepšenému systému chlazení a lakovaným deskám měnič odolává i působení nepříznivého prostředí.
Měnič je vybaven energeticky úsporným režimem řízení (ECO mode), který automaticky optimalizuje magnetický tok uvnitř motoru při neměnícím se pracovním bodu. Další úsporu představuje možnost propojit meziobvody, kdy mohou energii, kterou vrací jeden z pohonů při rekuperaci, spotřebovávat ostatní pohony pracující právě v motorickém režimu. Elektřina se tedy nemusí mařit v brzdných odpornících. Sinamics V20 lze tedy stručně charakterizovat jako skalární měnič pro nízkonákladové (low-cost) úlohy, který je však vybaven příslušenstvím, různými funkcemi a dokáže uspořit čas velmi snadným nastavením přímo prostřednictvím integrovaného ovládacího panelu.

www.siemens.cz/sinamics-v20

v20

High-end řídicí jednotka pro Sinamics G120

Dlouho očekávanou novinkou je nová řídicí jednotka měniče Sinamics G120. Jejím hlavním přínosem je možnost připojení signálu ze zpětnovazebního čidla přímo do měniče, což umožní velmi kvalitní vektorové řízení. Kromě klasických HTL/TTL čidel bude podporovat i resolver, SSI čidla a motory s rozhraním DriveCliq. Jak již napovídá uvedený výčet senzorů, bude měnič Sinamics G120 vybavený touto jednotkou schopen i polohovat, a to jak se standardními asynchronními motory, tak i se servomotory jako je například typ 1FK7. Funkce polohování (EPOS), známá z měniče Sinamics S110, se aktivuje po zakoupení rozšiřující licence. Řídicí jednotka má samozřejmě integrovány základní bezpečnostní funkce (STO, SBC, SS1), které lze rozšířit o další (SLS, SSM, SDI) rovněž prostřednictvím licence. Navíc nabídne razantně více I/O oproti stávajícím jednotkám. Tato komponenta tedy znamená další rozšíření oblasti aplikací, kde je možné měnič nasadit.

http://siemens.cz/sinamics-g120

g120

Software Startdrive V12

Nová verze Sinamics Startdrive V12 je nástroj pro bezproblémovou integraci pohonů do moderního vývojového prostředí TIA Portal, který usnadňuje návrh kompletních automatizačních úloh. Snadněji než kdy dříve a zejména velmi intuitivně lze naprogramovat úlohy např. s čerpadly, ventilátory, kompresory, dopravníky, mixéry, zdvihy apod.
Programátor je při nastavování parametrů pohonu veden grafickými průvodci. Jednotlivé komponenty jsou součástí prostředí TIA Portal a z knihoven se do projektu jednoduše přetahují stylem „drag and drop". Sinamics Startdrive také podporuje konfiguraci bezpečnostních funkcí integrovaných přímo v měničích. Bezpečnostní signály lze díky profilu Profisafe snadno přenášet do řídicích systémů, a pohony tak začlenit do celkového systému řízení stroje či technologického zařízení. Díky novým funkcím trasování je diagnostika při zprovozňování a ladění pohonu rychlá a efektivní.

Snadnější přístup k měniči přes webserver

U pohonů Sinamics S120 s firmware 4.6 umožnilo uvolnění funkce Web serveru rychlejší a pohodlnější komunikaci mezi měničem a uživatelem. Jde o to, že na libovolnou řídící jednotku řady Sinamics S120 (CU310-2, CU320-2) je možné se připojit přes ethernet pomocí běžného webového prohlížeče. V prohlížeči lze pak po přihlášení číst a měnit různé parametry, sledovat historii poruch atd. Zajímavostí je také funkce nahrání projektu či update firmware prostřednictvím tohoto rozhraní. Dále je možné nahrát uživatelská data, jako jsou návody, příručky atd., a tím je má koncový zákazník vždy k dispozici. Web sever také nabízí možnost vytvořit uživatelské webové stránky, kde lze například realizovat jednoduché uživatelské ovládací rozhraní.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2024

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku