Svodiče přepětí NOARK

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Noark Electric nabízí širokou škálu svodičů přepětí, které slouží jako ochrana před atmosferickým přepětím. Zařízení na ochranu proti atmosférickému přepětí mají odvrátit škody na majetku způsobené zásahem blesku do budov, případně proti přepětí ze sítě.

Noark nabízí všechny stupně přepěťových ochran 1, 1+2, 3 včetně DC ochran.

Svodiče přepětí Ex9UE1

Výrobková řada Ex9UE1 35 (obr. 1) jsou svodiče přepětí třídy I. Jsou zamýšleny jako ochrana před bleskovými proudy velké intenzity nebo pro instalace s častým výskytem úderu blesku. V obvyklé třífázové síti TN-C poskytují ochranu nad úroveň LPL I definovanou v ČSN EN 62305 s celkovým bleskovým proudem zavlečeným do elektroinstalace přesahujícím 100 kA a celkovým bleskovým proudem 210 či 280 kA.
Provedení Ex9UE1 35 je založeno na využití výkonných jiskřišť. Přínosem je jednak velký výkon a dlouhá životnost a jednak úplné elektrické oddělení v době bez výskytu přepětí. Tyto svodiče tak mohou být použity před elektroměry. Lze je také využívat pro soustavy IT.
Díky vysoké hodnotě parametru Iimp jsou tyto svodiče rovněž vhodné pro jednofázové vývody vedené mimo zóny LPZ 0-1, jež mohou být zasaženy přímým úderem blesku. Jelikož je použit pouze jednofázový kabel, celkový zavlečený bleskový proud se dělí jen do tří vodičů, a intenzita bleskového proudu v jednotlivých vodičích je tudíž větší než v případě použití třífázového přívodního kabelu.

svodic prepeti 1

Svodiče přepětí Ex9UE1+2; 25 kA

Ve výrobkové řadě Ex9UE1+2 25 (obr. 2) jsou svodiče přepětí třídy I+II. Jsou zamýšleny jako ochrana před bleskovými proudy střední intenzity. V běžných třífázových soustavách TN-C poskytují ochranu až do úrovní LPL I, II podle ČSN EN 62305 s celkovým proudem zavlečeným do elektroinstalace 75 kA a celkovým bleskovým proudem 150 či 200 kA.
Svodiče Ex9UE1+2 25 jsou založeny na hybridním provedení kombinujícím výkonové varistory s oddělujícím jiskřištěm. Předností této kombinace v porovnání s konstrukcí založenou čistě na jiskřišti je kratší doba odezvy díky rychlým varistorům a nízkonapěťovému jiskřišti. Sériové zapojení varistoru poskytuje omezení následných proudů jiskřiště, zároveň se tato sériová kombinace vyznačuje úplným elektrickým oddělením.
Modulární design s výměnnými moduly umožňuje jednoduchou a rychlou náhradu funkčních prvků.

svodic prepeti 2

Svodiče přepětí Ex9UE3

Výrobková řada Ex9UE3 (obr. 3) zahrnuje svodiče přepětí třídy III. Jsou určeny jako jemná ochrana před účinky přechodových přepětí, jež se umísťují za svodiče třídy II. Aplikační oblastí Ex9UE3 je ochrana citlivé elektroniky použité uvnitř nebo blízko rozváděče, typicky domovní automatizace, IT zařízení apod.
Svodiče třídy III by měly být instalovány ve vzdálenosti maximálně 5 m od chráněného zařízení či spotřebiče. Koordinace se svodiči třídy II řady Ex9UE2 je definována i pro blízkou instalaci. Pro dosažení optimálních ochranných parametrů se doporučuje instalovat svodiče obou tříd ve vzdálenosti dané propojovacím kabelem délky 5 m.
Řada Ex9UE3 je založena na řešení využívajícím varistory. Díky takovému provedení je doba odezvy velmi krátká. Modulární design s výměnnými moduly umožňuje jednoduchou a rychlou náhradu funkčních prvků.

svodic prepeti 3

DC svodiče přepětí Ex9UEP

Stejnosměrné svodiče přepětí Ex9UEP (obr. 4) jsou vhodné pro fotovoltaické aplikace. Tyto svodiče přepětí jsou navrženy a testovány podle zkušební třídy PV T2 normy ČSN EN 50539-11. Indikační okénko na čelní straně a volitelný signalizační kontakt pomáhají uživateli zjistit stav zařízení. Provedení s výměnnými moduly usnadňuje výměnu opotřebeného modulu bez odpojování celého zařízení.

svodic prepeti 4

NOARK Electric Europe s.r.o.
Sezemická 2757/2, 193 00 Praha
Tel.: +420 226 203 121
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.noark-electric.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku