Smart Engineering and Production, neboli výroba rozváděčů EFEKTIVNĚ

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V měsíci říjnu proběhla ve třech českých městech společná akce tří firem. Jednalo se roadshow, jejíž tématem bylo „Chytrý inženýring a výroba“. Eplan, Rittal a Phoenix Contact, jakožto největší hráči ve svých oborech, zde představili koncept výroby s použitím nejmodernějších nástrojů a postupů.

Jelikož jsem se podílel na tvorbě této akce spíše organizačně, mým hlavním oborem je průmyslové elektronika, překvapil mě posun v digitalizaci a provázanosti při výrobě rozváděčových skříní za posledních 10let. O „pro mě“ nejzajímavější myšlenky bych se s vámi rád podělil.

1)

Myslel jsem si, že digitalizace je „pouze“ o lepší práci s dokumenty. Výkresová dokumentace v digitální formě se dá lépe sdílet, zpracovávat, zaznamenávat změny… to je samozřejmě pravda. Dozvěděl jsem se, že má představa je poněkud zjednodušená. Výše zmíněné samozřejmě platí, ale dnešní digitální data obsahují veškeré potřebné údaje pro návrh, výrobu a certifikaci. Při inženýringu tudíž vývojáři pracují s „digitálním dvojčetem“ daného zařízení. A tím není myšlen pouze 3D model. Digitálně jsou popsána všechna použitá zařízení, dají se tedy automatizovat procesy tvorby kabelových tras, rozmístění komponent dle nejlepšího tepelného návrhu, výběr příslušenství vč. drobností jako jsou popisky přístrojů. Tyto data se sdílejí v otevřených formátech např. XML, AutomationML, tudíž vývojáři dalších aplikací mají volné ruce.

vyroba rozvadecu efektivne 2022 1

2)

Automatizace ve výrobě se netýká jen velkých firem. Menší a střední firmy většinou nemohou investovat do automatických výrobních strojů. Proč tedy mít digitální data, když si dělám vše sám? Z diskuzí, které jsme na roadshow vedli se zákazníky, vyplynuly problémy dnešních výrobců. Nedostatek lidí, nedostatek materiálu, čím dál dražší práce, tlak na cenu ze strany odběratelů, požadavek na kratší termíny dodání, kusová variabilita…
Co tedy chytrá výroba může nabídnout těmto menším firmám s přihlédnutím na věci, které je trápí?

  • Kompletní návrh a otestování ještě před výrobou. „Bohužel“ čeští mistři na dílnách jsou velice šikovní, často si z mnoha věcmi poradí i bez dobrého návrhu. To ovšem sebou nese časové zdržení, může být špatně dodán materiál… a ve výsledku horší kvalita, protože tak, či onak je to zbastlené.
  • Možnost nechat si vyrobit věci externě, jinde. Pokud nemám lidi nebo adekvátní vybavení, mohu část výroby zadat jinam. S digitálním dvojčetem je to otázka pár mailů.

3)

Naskladňování komponent. Toto téma bylo též velmi zajímavé. Nikdo nechce ve skladech utopené velké peníze. Vzhledem k požadavkům zákazníku na různorodost komponent by sklady byly obrovské. Proto firmy přešly ke zrušení skladů a objednávají materiál v režimu deliver on time. Bohužel se ukázalo, že tento systém je velice zranitelný. Proto diskuze se zákazníky o naskladňování a standardizace komponent může nabízet výhodná řešení pro obě strany. Dnes totiž často není otázka, co mi dodáte, ale kdy to dodáte.

vyroba rozvadecu efektivne 2022 2

Pokud jste dočetli až sem, jsem rád, že jsem se mohl podělit o své postřehy z konané akce. Pokud byste chtěli nebo pokud řešíte podobné otázky, můžete zhlédnout záznam, na který najdete odkaz na adrese: www.smartengineeringandproduction.cz, nebo nás můžete kontaktovat – Přemysl Brož, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. +420 725 825 957.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.
Dornych 47, 617 00 Brno
Tel.: +420 542 213 401
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.phoenixcontact.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz listopad 2021

ElektroPrůmysl.cz, leden 2022

Číslo je zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě a sběrnice.

Zajímavé odkazy

Ušetřete 30% nákladů se systémovou technikou! Zbavte se tlaku na náklady jednou pro vždy. Díky decentrální instalaci ušetříte až 30%. Je to tak jednoduché! Vše, co musíte udělat, je: Prostě jít do toho.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.

Najdete nás na Facebooku