Každý proudový chránič musí být vybaven přístupným a zřetelně označeným testovacím tlačítkem TEST. Ověřování funkčnosti pomocí tlačítka TEST se má provádět v pravidelných intervalech podle doporučení výrobce, obvykle 1 měsíc.
Přístroje pro požární bezpečnost – od proudových chráničů (RCD) k obloukovým ochranám (AFDD)
Podle statistik Hasičského záchranného sboru České republiky zaujímají požáry zapříčiněné elektrickou energií velký podíl z celkového počtu požárů. V roce 2013 to bylo z celkového počtu 17105 požárů 2213 způsobených technickou závadou.
Monitorovací relé elektrického oblouku
Záblesk elektrického oblouku může způsobit nebezpečný žár, silné ultrafialové záření a tlakový ráz s ohlušující zvukovou vlnou. Vzduch se ohřeje, stane se vodivým, dojde k uvolnění velkého množství tepelné energie a následkem může být požár a s tím spojené materiální škody.
Citlivost proudových chráničů na různé druhy reziduálních proudů
Podle citlivosti na různé druhy reziduálních proudů se běžně uvádí členění proudových chráničů na typy AC, A a B. S rostoucími požadavky praxe se tato škála postupně rozšiřuje a typy A a B mají ještě několik dalších variant.
Hranice použitelnosti proudových chráničů
Použitelnost proudového chrániče má určitá omezení, která vyplývají z principu funkce. V následujících odstavcích jsou uvedeny nejčastější případy, kdy není možné počítat s použitím proudového chrániče a ochrana musí být řešena jiným způsobem.
Selektivita mezi proudovými chrániči
V elektrických instalacích, kde jsou proudové chrániče instalovány za sebou, je nutné vyžadovat jejich selektivní vypínání, aby byla odpojena pouze ta část instalace, na které vznikla porucha. Selektivita mezi sériově řazenými přístroji může být buď plná, nebo částečná.
Ušetřete až 60% místa v rozváděči
Ve Phoenix Contact se snažíme posouvat obor průmyslové elektroniky neustále kupředu. Jako světový leader v této oblasti vynakládáme nemalé prostředky na výzkum a vývoj, každý rok představujeme mnoho novinek, určujeme nové trendy a postupy. Ne jinak tomu je i u spínací techniky.
Lokalizace poruch izolace v navzájem propojených napájecích soustavách
Díky inovované řadě hlídačů izolace ISOMETER® iso685-D-P nabízí firma Bender zařízení pro monitorování izolace, které odpovídají nejmodernější technologii z hlediska spolehlivosti, měřicích metod, použitelnosti a designu.
Širší ochrana před požáry způsobenými závadou na elektroinstalaci
Kouř, požár a plameny způsobují rozsáhlé škody na obytných budovách a představují významné riziko zranění či usmrcení. V Evropě v důsledku požárů každý rok umírá přibližně 4 000 lidí, což znamená průměrně 11 úmrtí každý den.
Koordinace elektrických zařízení v případě zkratového proudu
Článek se zaměřuje na koordinace elektrických zařízení pro ochranu, odpojování, spínání a řízení v případě podmínek zkratu a také bere v úvahu hlediska normy ČSN 33 2000-1 ed. 2.