V roce 2017 uvedla společnost ABB na trh třípólové stykače pro bezpečnostní aplikace řady AFS pro rozsah 9 až 96 A (AC-3). Letos na jaře byla řada doplněna i o stykače nad 100 A a nyní tak dokážeme pokrýt spínání motorů od 9 do 750 A.
Proudové chrániče a nepřerušované napájení v elektrické instalaci
Při volbě proudových chráničů ve střídavých sítích musí být, je-li to relevantní, brány v úvahu mimo jiné i požadavky na nepřerušované napájení. Jedním proudovým chráničem může být chráněno více obvodů než jeden.
ABB SACE TMAX XT – to není jen jistič
Se stoupajícími nároky na kvalitu dodávek energií stoupají i požadavky uživatelů a provozovatelů energetických sítí na kvalitu a funkcionalitu nízkonapěťových jistících prvků. Tento trend je zvláště patrný u výkonových jističů.
GEWISS ReStart - zařízení pro automatickou obnovu funkce
Elektro-System-Technik, s. r. o., výhradní dodavatel značky GEWISS v ČR a SR, představuje zařízení pro automatickou obnovu funkce GEWISS ReStart.
AFDD+ jako další krok ve vývoji ochrany před elektrickou poruchou
Věděli jste, že přibližně 25 % požárů v domácnostech je způsobeno elektrickou poruchou? Inovativní přístroj pro detekci poruchových oblouků 3 v 1 AFDD+ společnosti Eaton se zabudovaným proudovým chráničem s nadproudovou ochranou chrání lidi, věci a majetek před nebezpečím požáru způsobeným obloukovou poruchou.
Mohou si elektroinstalatéři dovolit ignorovat ochranu elektrických obvodů pomocí přístroje „vše v jednom“?
Tento článek vysvětluje, jak mohou projektanti a elektrikáři díky instalaci ochrany „vše v jednom“ (all-in-one) zabudovat ochranu proti všem elektrickým poruchám, včetně zkratů, přetížení, reziduálních proudů a skrytých poruchových oblouků při současném dodržení nejnovějších evropských právních předpisů.
Pravidelné testování proudových chráničů TEST tlačítkem
Každý proudový chránič musí být vybaven přístupným a zřetelně označeným testovacím tlačítkem TEST. Ověřování funkčnosti pomocí tlačítka TEST se má provádět v pravidelných intervalech podle doporučení výrobce, obvykle 1 měsíc.
Přístroje pro požární bezpečnost – od proudových chráničů (RCD) k obloukovým ochranám (AFDD)
Podle statistik Hasičského záchranného sboru České republiky zaujímají požáry zapříčiněné elektrickou energií velký podíl z celkového počtu požárů. V roce 2013 to bylo z celkového počtu 17105 požárů 2213 způsobených technickou závadou.
Monitorovací relé elektrického oblouku
Záblesk elektrického oblouku může způsobit nebezpečný žár, silné ultrafialové záření a tlakový ráz s ohlušující zvukovou vlnou. Vzduch se ohřeje, stane se vodivým, dojde k uvolnění velkého množství tepelné energie a následkem může být požár a s tím spojené materiální škody.
Citlivost proudových chráničů na různé druhy reziduálních proudů
Podle citlivosti na různé druhy reziduálních proudů se běžně uvádí členění proudových chráničů na typy AC, A a B. S rostoucími požadavky praxe se tato škála postupně rozšiřuje a typy A a B mají ještě několik dalších variant.