Vhodná volba proudových chráničů podle typu spotřebičů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V září a v prosinci jsme se na stránkách Elektroprůmyslu věnovali přehledu a použití proudových chráničů a upozornili jsme na nejčastější chyby zapojení. Téma proudových chráničů nyní uzavřeme kapitolou, ve které se dozvíte více o jednotlivých typech proudových chráničů.

Jak správně použít proudové chrániče a které proudové chrániče jsou vhodné pro jednotlivé skupiny spotřebičů?

Škála spotřebičů je rozmanitá, navíc mohou spotřebiče tvořit „společnou skupinu spotřebičů“ (například na vývodech pro zásuvky v kuchyni). Je sice technicky možné vybavit každý vývod chráničem typu B, protože můžeme předpokládat, že ve všech obvodech se může objevit nebezpečí stejnosměrných unikajících proudů, v takovém případě by ovšem cena instalace byla enormně vysoká.

Jak vybrat nejvhodnější proudový chránič?

Proudový chránič typu AC reaguje pouze na střídavou složku unikajících proudů. Podle zkušeností má minimální odolnost vůči stejnosměrným unikajícím proudům a nedokáže je vyhodnotit. Tento typ chrániče je nejrozšířenějším provedením u nás, hodí se především pro běžné spotřebiče typu odporové zátěže (rychlovarné konvice, klasická žárovková svítidla, běžné kuchyňské spotřebiče).

vhodna volba proudovy chranic 2020 1

Proudový chránič typu A je vhodné použít u spotřebičů, které mají elektronickou regulaci malého výkonu, řádově do 100 W. Klasickými spotřebiči v této kategorii jsou například fény (regulace pomocí sériového zařazení diody), veškerá elektronika jako počítače a domácí spotřebiče s větším podílem elektroniky – myčky, sušičky, pračky apod.

vhodna volba proudovy chranic 2020 2

Proudový chránič typu F volíme v případě, že se v domácnosti používají tepelná čerpadla vybavené plynulou regulací a obsahují frekvenční měniče. Podobně je to v průmyslových provozech, kde se využívají frekvenční měniče k regulaci otáček motorů, případně k regulaci výkonu. Proudový chránič typu F lze též instalovat v prostorách občanské vybavenosti.Příkladem mohou být prádelny.

vhodna volba proudovy chranic 2020 3

Proudový chránič typu B, B+ přichází v úvahu u spotřebičů, které mohou způsobit nebo produkují velký stejnosměrný unikající proud. Týká se to především průmyslu, zdravotnictví nebo občanské výstavby, tepelných čerpadel s větším příkonem (řádově 10 kW) nebo rychlonabíjecích stejnosměrných stanic pro automobily.

vhodna volba proudovy chranic 2020 4

Nabídka společnosti OEZ

Podrobnou nabídku všech tyů proudových chráničů najdete v novém katalogu OEZ Modulární přístroje. Tento katalog je možné stáhnout z našich webových stránek www.oez.cz nebo bezplatně objednat jeho tištěnou verzi na webové adrese po kliknutí na odkaz níže.

OEZ s.r.o.
Šedivská 339, 561 51 Letohrad
Tel.: +420 465 672 111
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.oez.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku