Spolehlivé měření velkých vzdáleností

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Snímače s dosahem až 70 m využívající metodu měření doby šíření pulzního světelného paprsku (Time-of-flight). Rodina snímačů SensoPart F 55 byla rozšířena o nový přírůstek: kompaktní snímač FR 55, využívající princip měření doby šíření pulzního světelného paprsku.

Snímač nabízí měřicí dosah až do 70 m – což jej spolu s vysokou mírou opakovatelnosti a jediným požadavkem na instalaci standardního odražeče řadí na nejlepší místo ve své výkonnostní třídě. Díky vybavení dvěma spínacími výstupy, případně doplňkovým analogovým výstupem, se pro tyto snímače nabízí rozsáhlé aplikační možnosti, například jako antikolizní ochrana pro pojezdové vozíky a přesuvny nebo využití při polohování regálových zakladačů ve výškových skladech.

mereni vzdalenosti 1

Nové snímače vzdálenosti jsou k dispozici ve dvou různých verzích: typ FR 55-RLP je vybaven dvěma spínacími výstupy s funkcí nastavitelného okna, typ FR 55-RLAP má přídavný analogový výstup. Lze definovat až čtyři spínací body, jejichž funkčnost může být rozšířena pomocí vhodné mapovací funkce nebo logických funkcí pro samostatné řízení a lokalizaci automaticky naváděného vozíku nebo vozidla (AGV – Automated Guided Vehicle) podél trati na elektronické mapě obsluhovaného prostoru. Například na požadované pojezdové dráze lze nastavit různé rozsahy (stupně) řízení rychlosti AGV.

Analogová výstupní charakteristika snímače FR 55-RLAP je škálovatelná tak, že každá část měřicího dosahu může být zvolena v rozsahu 0,3 až 70 m. Vynikající opakovatelnost nastaveného spínacího bodu 10 mm může být dosažena v rámci měřicího rozsahu do 20 m. Velikost slepé zóny (oblast mezi snímačem a začátkem snímacího dosahu) je pouze 300 mm, což je minimální hodnota pro snímač s takovým velkým snímacím dosahem.

I přes to, že se jedná o snímače pro měření velkých vzdáleností, se snímače řady FR 55 vyznačují velmi kompaktní konstrukcí pouzdra s mnohem menší velikostí, než je běžné u většiny snímačů vzdálenosti stejné kategorie (rozměry pouzdra 50 x 50 x 23 mm), v provozu pak vyžadují pouze doplnění standardním odražečem (reflektorem). Snímače využívají laser bezpečnostní třídy 1 bez škodlivých účinků na lidský zrak, což umožňuje snadnou integraci do stávajícího strojního zařízení.

mereni vzdalenosti 2

Měření doby šíření pulzního světelného paprsku:

Spolehlivá detekce dlouhých vzdáleností snímače typu FR 55 využívají principu měření doby šíření světla (světelného paprsku) k přesnému stanovení delších vzdáleností tak, že snímač emituje pulzní laserový paprsek, který se odráží od cílového objektu. Vzdálenost od čela snímače k měřenému objektu je pak úměrná časovému rozdílu mezi okamžiky vyslání světelného pulzu snímačem a přijetí odrazu od reflektoru (při známé rychlosti šíření světla). Tato metoda zaručuje docílení extrémně spolehlivé detekce na dlouhých měřicích dosazích. Typické aplikace laserových reflexních snímačů pro měření velkých vzdáleností, využívajících principu měření doby šíření pulzního světelného paprsku, jsou např. polohování regálových zakladačů ve výškových skladech nebo antikolizní ochrana pojezdových vozíků a přesuven a automaticky naváděných vozíků a vozidel.

Difuzní fotoelektrické snímače se snímacími dosahy do 5 m (typ FT 55) jsou také dostupné v téže řadě a velikosti pouzdra jako snímače využívající metody měření doby šíření pulzního světelného paprsku s odražečem. Všechny snímače SensoPart řady F 55 jsou charakterizovány hermeticky těsným plastovým pouzdrem (krytí IP67 a IP69K) a standardní výbavou obslužnou funkcí Teach-in.

Výhradní zastoupení SensoPart pro ČR:

axima logo

AXIMA, spol. s r. o.
Roman Krejčí
mob. 725 939 275
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.axima.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.

Najdete nás na Facebooku