Spolehlivé měření velkých vzdáleností

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Snímače s dosahem až 70 m využívající metodu měření doby šíření pulzního světelného paprsku (Time-of-flight). Rodina snímačů SensoPart F 55 byla rozšířena o nový přírůstek: kompaktní snímač FR 55, využívající princip měření doby šíření pulzního světelného paprsku.

Snímač nabízí měřicí dosah až do 70 m – což jej spolu s vysokou mírou opakovatelnosti a jediným požadavkem na instalaci standardního odražeče řadí na nejlepší místo ve své výkonnostní třídě. Díky vybavení dvěma spínacími výstupy, případně doplňkovým analogovým výstupem, se pro tyto snímače nabízí rozsáhlé aplikační možnosti, například jako antikolizní ochrana pro pojezdové vozíky a přesuvny nebo využití při polohování regálových zakladačů ve výškových skladech.

mereni vzdalenosti 1

Nové snímače vzdálenosti jsou k dispozici ve dvou různých verzích: typ FR 55-RLP je vybaven dvěma spínacími výstupy s funkcí nastavitelného okna, typ FR 55-RLAP má přídavný analogový výstup. Lze definovat až čtyři spínací body, jejichž funkčnost může být rozšířena pomocí vhodné mapovací funkce nebo logických funkcí pro samostatné řízení a lokalizaci automaticky naváděného vozíku nebo vozidla (AGV – Automated Guided Vehicle) podél trati na elektronické mapě obsluhovaného prostoru. Například na požadované pojezdové dráze lze nastavit různé rozsahy (stupně) řízení rychlosti AGV.

Analogová výstupní charakteristika snímače FR 55-RLAP je škálovatelná tak, že každá část měřicího dosahu může být zvolena v rozsahu 0,3 až 70 m. Vynikající opakovatelnost nastaveného spínacího bodu 10 mm může být dosažena v rámci měřicího rozsahu do 20 m. Velikost slepé zóny (oblast mezi snímačem a začátkem snímacího dosahu) je pouze 300 mm, což je minimální hodnota pro snímač s takovým velkým snímacím dosahem.

I přes to, že se jedná o snímače pro měření velkých vzdáleností, se snímače řady FR 55 vyznačují velmi kompaktní konstrukcí pouzdra s mnohem menší velikostí, než je běžné u většiny snímačů vzdálenosti stejné kategorie (rozměry pouzdra 50 x 50 x 23 mm), v provozu pak vyžadují pouze doplnění standardním odražečem (reflektorem). Snímače využívají laser bezpečnostní třídy 1 bez škodlivých účinků na lidský zrak, což umožňuje snadnou integraci do stávajícího strojního zařízení.

mereni vzdalenosti 2

Měření doby šíření pulzního světelného paprsku:

Spolehlivá detekce dlouhých vzdáleností snímače typu FR 55 využívají principu měření doby šíření světla (světelného paprsku) k přesnému stanovení delších vzdáleností tak, že snímač emituje pulzní laserový paprsek, který se odráží od cílového objektu. Vzdálenost od čela snímače k měřenému objektu je pak úměrná časovému rozdílu mezi okamžiky vyslání světelného pulzu snímačem a přijetí odrazu od reflektoru (při známé rychlosti šíření světla). Tato metoda zaručuje docílení extrémně spolehlivé detekce na dlouhých měřicích dosazích. Typické aplikace laserových reflexních snímačů pro měření velkých vzdáleností, využívajících principu měření doby šíření pulzního světelného paprsku, jsou např. polohování regálových zakladačů ve výškových skladech nebo antikolizní ochrana pojezdových vozíků a přesuven a automaticky naváděných vozíků a vozidel.

Difuzní fotoelektrické snímače se snímacími dosahy do 5 m (typ FT 55) jsou také dostupné v téže řadě a velikosti pouzdra jako snímače využívající metody měření doby šíření pulzního světelného paprsku s odražečem. Všechny snímače SensoPart řady F 55 jsou charakterizovány hermeticky těsným plastovým pouzdrem (krytí IP67 a IP69K) a standardní výbavou obslužnou funkcí Teach-in.

Výhradní zastoupení SensoPart pro ČR:

axima logo

AXIMA, spol. s r. o.
Roman Krejčí
mob. 725 939 275
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.axima.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl duben 2020

ElektroPrůmysl.cz, květen 2020

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

ifm electronic - Světová jednička v oblasti průmyslové senzoriky a automatizace Pomáháme průmyslu vstoupit do digitální sféry INDUSTRY 4.0
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.