Monitorování teploty bez použití baterie v převodovkách větrných turbín

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kde není možné nainstalovat kabely, přichází na řadu RFID technologie. Ty využíváme k přenosu informací o teplotě na rotujících částech převodovek. Jestliže jsou indukční generátory nebo motory vystaveny silným vibracím nebo nadměrným teplotám, jejich materiál a magnetické vlastnosti se mohou permanentně změnit.

monitorovani teploty 2016 1
Aby bylo možné tomuto nežádoucímu chování předejít, jak s ohledem na přirozené stárnutí techniky, tak s ohledem na zvýšení efektivity údržby, výrobci větrných turbín potřebují mít možnost měřit teplotu na rotujících částech uvnitř převodovek. Každý rychle pochopí, že v této oblasti aplikací nelze použít senzory propojené pomocí kabelu. V současné době probíhají testy nových konektorů, ty se však prozatím ukázaly jako příliš náročné na údržbu.
Kontrolní systém Ha-VIS RFID ETB nabízí výrobcům převodovek dosud nepoznané možnosti. Na okraji převodovky jsou v intervalu 120° umístěny tři ETB systémy, které zajištují, že načtené hodnoty jsou bez problému přenášeny i při plném zatížení. Každý ETB je vybaven dvěma teplotními přepínači. Jejich uspořádání je znázorněno na obrázku 2.

monitorovani teploty 2016 2
Jakmile teplota překročí maximální povolenou hodnotu 90 °C, všechny ETB se okamžitě aktivují. Jakmile dojde k překročení prvotních mezních hodnot, sleduje se teplota v kratších intervalech. ETB1 aktivuje první mezní hodnotu při teplotě 55 °C. Jak bude teplota dále stoupat, ETB2 aktivuje další mezní hodnotu při teplotě 65 °C, zatímco senzor č. 1 na ETB3 se aktivuje při teplotě 75 °C. Díky tomu muže zákazník využívat bezdrátové monitorování teploty v bodech 55 °C -> 65 °C -> 75 °C ->90 °C, přičemž hodnota 90 °C představuje absolutní limit, a proto je monitorována všemi ETB.
Zásluhou využití RFID transpondéru je zajištěna nejen identifikace, ale také přenos dat ze senzoru. Největší výhodou UHF systému je to, že jsou pasivní – tzn. že nevyžadují napájení z baterie. Napájení zajišťuje server RFID čtečky, který se nachází vně znázorněného systému. Inteligentní čtečka je nakonfigurována tak, aby dokázala povolit a zakázat přímé vstupy a výstupy. Díky tomu nemusí programátor PLC při ovládání čtečky používat speciální příkazy. Výhodou tohoto přístupu je, že nadřazené PLC si může zachovat maximální flexibilitu. Vstupy a výstupy tak lze integrovat zcela nezávisle na typu a výrobci konkrétního PLC.

monitorovani teploty 2016 3
S ohledem na tuto skutečnost nabízí čtečka HARTING Ha-VIS RF R500 významnou výhodu, neboť řídicí systém Ha-VIS RFID ETB lze bez pracné integrace využít na další vyšší úrovni. Společnost HARTING tímto nabízí zbrusu nové řešení pro bezkabelové a bezbateriové monitorování teplotních limitů na rotujících součástech. To výrobcům převodovek a generátorů v energetickém sektoru nabízí obrovský potenciál.

Harting web logo

HARTING s.r.o.
Mlýnská 2, 160 00 Praha 6
Tel: +420 220 380 460
Fax: +420 220 380 461
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.harting.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, září 2019

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
ProfCom, s.r.o. (Professional Component Services) Autorizované zastoupení a distribuce produktů průmyslové automatizace značky Delta pro ČR a SR.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.