Platforma PLCnext Technology

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Když se uživatel rozhoduje pro novou technologii nebo nové zařízení, mělo by být snadno použitelné a orientované na budoucnost. A přesně tím vyniká platforma PLCnext Technology.

Vývojáři mohou pokračovat v programování v jimi preferovaných jazycích, zatímco je také synchronně v reálném čase zpracováván kód vyššího programovacího jazyka. Tato technologie tím nekončí – nabízí také mnoho dalších výhod.

Vedle klasických jazyků podle normy IEC 61131-3 – tj. funkční modulový diagram (FBD), příčkový diagram (LD), sekvenční funkční diagram (SFC) a strukturovaný text (ST) – budou programovatelné řídicí jednotky (PLC) v budoucnu programovány stále častěji ve vyšších programovacích jazycích jako je C++ a C#. Kromě toho se zejména pro aplikace řídicích technologií používá programování založené na modelu – například Matlab Simulink. Automatizační inženýři však nemusí zohledňovat pouze tyto jazyky, které jsou pro ně často nové. Díky Průmyslu 4.0 a Internetu věcí (IoT) musí také vzít v úvahu dodatečné požadavky v oblasti konektivity. Tento vývoj je doprovázen skutečností, že se bezpečnost dat stává stále důležitější. Aby bylo možné obsáhnout tyto podmínky měnícího se rámce, vyvinula společnost Phoenix Contact platformu PLCnext Technology, na základě které vzniká nová generace řídicích jednotek. První zařízení, Axiocontrol PLC AXC F 2152, bylo představeno na veletrhu SPS IPC Drives 2017 v Norimberku (obr. 1).

PLCnext Technology 2018 1

Provedení smíšeného kódu v reálném čase

PC Worx Engineer je nové technické prostředí vhodné pro ty programátory, kteří by chtěli pokračovat v psaní řídicího kódu podle normy IEC 61131-3. Tento nástroj umožňuje pohodlné programování v klasických jazycích PLC a konfiguraci řídicí jednotky a připojených aplikačních sběrnic. Kromě toho lze vytvořit vizualizační systém, který je spuštěn v řídicí jednotce a lze jej zobrazit na příslušném obslužném terminálu prostřednictvím webového prohlížeče (obr. 2).

PLCnext Technology 2018 2
Pro programovací aspekt vyššího programovacího jazyka (C++ nebo C#) vytvořila společnost Phoenix Contact skvělé nástroje, které se již mezi uživateli osvědčily. Moduly plug-in pro Eclipse a Visual Studio budou pro tyto nástroje k dispozici zdarma. Programátoři vyššího programovacího jazyka proto mohou i nadále používat své preferované technické prostředí. Kód, který vytvářejí, bude buď integrován do knihovny v PC Worx Engineer, nebo odeslán přímo do řídicí jednotky z příslušných nástrojů. Skládá se z programů podle normy IEC 61131-3 a vyššího programovacího jazyka, oběma je přiřazen stejný stav. Instance programů jsou vytvořeny prostřednictvím PC Worx Engineer nebo pomocí jednoduchých souborů XML. Stejně tak snadné je formulovat úlohy, které jsou poté přiřazeny instancím programu ke zpracování. Správce provádění a synchronizace (Execution and Synchronization Manager – ESM) poté provede kód v reálném čase. Platforma PLCnext Technology dokonce umožňuje, aby se programy různých domén sloučily v jedné úloze (obr. 3).

PLCnext Technology 2018 3
Více informací najdete na stránkách: www.phoenixcontact.cz/plcnext.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.
Dornych 47, 617 00 Brno
Tel.: +420 542 213 401
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.phoenixcontact.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku