Průmyslové modulární automaty HITACHI

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Firma Hitachi Industrial Automation Systems Ltd., je jedním z předních výrobců průmyslové a automatizační techniky na světě. Jednou z komodit dodávaných firmou Hitachi jsou i programovatelné automaty (PLC).

Tak jako ostatní výrobci má fy Hitachi v nabídce jak kompaktní PLC označená obecně názvem MICRO-EH, tak i modulární jednotky souhrnně značení jako série EH-150, na které se zaměříme v našem článku.

Jak již z přívlastku „modulární“ vyplývá, je možné si aktuálně potřebnou sestavu PLC vytvořit individuálně dle požadavků aplikace.
Modulární řada EH-150 zahrnuje především bohatou škálu řídících jednotek (CPU), rozlišených jak dle výkonu a paměti, tak dle vyžadovaného programovacího prostředku.
Standardní řada procesorů EH-150 má 4 představitele rozlišené kapacitou pamětí programu od 4 do 48 kroků a jako programovací prostředek využívá speciální software ProH. CPU jednotky jsou vybaveny dvěma porty, jedním obecně použitelným (RS232, 422, 485) a RS232 určeným pro programování.
Dalším inovačním krokem jsou CPU EHV vybavené rychlejším procesorem (20 ns na základní povel, paměť 16 až 128k kroků) a využívající opět speciální software Control Editor. Jednotky CPU EHV jsou osazeny třemi porty – USB pro programování a zálohování, obecným sériovým a Ethernetovým.
Následují jednotky EHV+ určené pro programování v univerzálním prostředí CoDeSys V3.5. CPU jsou odlišeny výrazně větší pamětí (512 a 2048kkroků). Osazení komunikačními porty je shodné s EHV.

PLC Hitashi 2018 1
Nejnovějším zástupcem CPU jsou jednotky HX představující novou kvalitu v oblasti PLC řízení.
V posledních letech ve zpracovatelském průmyslu vyvstávají nové požadavky, vyvolávající revoluci ve výrobě a technické podpoře použitím technologie IoT (Internet of Things). Vyvstává tlak na optimalizaci ovládacích a řídících struktur, které byly dříve přestavovány dvěma úrovněmi řízení, a to PLC na základní úrovni řízení technologie a IPC (industrial PC) na úrovni řízení produkce. Díky technologie IoT se posouvá možnost přímého řízení a sběru dat k jednotlivým komponentům výrobních zařízení komunikujícím se systémem PAC (Programable Automation Controller) spojujícím v sobě funkce jak PLC, tak i IPC. Představiteli generace procesorových jednotek PAC jsou jednotky HX série.
Nové procesory HX série jsou k dispozici ve čtyřech variantách. „Standard“ obsahuje pouze LAN konektor a dva konektory USB. První USB mini je určeno pro programování, druhé USB je určeno k připojení Flash paměti pro zálohu či sběr dat. Procesor je vybaven komunikačními protokoly Modbus – TCP, EterCAT Master.
Verze High Performance obsahuje navíc proti verzi Standart již 3 konektory typu LAN dále konektor pro sériovou komunikaci RS485, a čtečku SD karet. Varianta Motion je vybavena obdobně a jsou v ní implementovány funkce víceosé polohové regulace. Poslední varianta s názvem Redundant je vzhledově opět podobná verzi High Performance ale obsahuje další rozšiřující funkce.
Jednotky série HX jsou určeny pro programovací prostředí CoDeSys stejně jako její předchůdce. Procesor je možno programovat přes USB konektor nebo komfortněji pomocí LAN portu. Rychlost zpracování instrukcí a velikost paměti je řádově větší ve srovnání s předchozími verzemi procesorů (programová paměť 8 a 16 MB). Nově implementované komunikační rozhraní EtherCAT umožňuje řídit veškeré akční členy vybavené tímto rozhraním, například vzdálené I/O - RIO2, servopohony či frekvenční měniče.
Podpora technologie IoT, obsažená v CPU jednotce serie HX, má napomoci vytvoření vzdálené správy zařízení pomocí internetu. V CPU je přímo implementován OPC server, což znamená, že stačí připojit pouze PC s programem (SCADA), a je možné takto jednoduše vytvořit monitoring anebo vzdálenou správu.

Periferní jednotky řady EH-150

Základové jednotky řady EH150 jsou vyráběny v rozsahu od 3 do 11 slotů (bez zdroje a CPU). Maximální možný počet bodů zpracovaný jednou CPU (včetně expanzních bází) je u CPU-EH150 2048, u EHV, EHV+ a HX shodně 4224.
Vstupní jednotky lze použít jak střídavé (240 V stř, 16 bodů/jednotka) tak stejnosměrné (24 V ss, 8 až 64 bodů/j). K dispozici jsou dále výstupní jednotky reléové (8 a 16 bodů/j) a tranzistorové (8 až 64 bodů/j).

PLC Hitashi 2018 2

Z analogových I/O je možné využít jednotky zpracovávající standardní signály 0~10 V a 4~20 mA (rozlišení 12 /14 bitů, 2 až 8 kanálů/j), tak speciální určené pro čidla teploty Pt100/Pt1000 (15bitů /4 kanály) a termočlánky (různé typy, 15 bitů/8 kanálů).
Další speciální jednotky – polohovací, 1osá (400kpulsů/s, absolutní / inkrementální systém), 4 osá (1Mpuslů/s, absolutní / inkrementální systém, lineární interpolace -4 osy, kruhová interpolace 2 osy), rychlé čítače 32bitů, 100kHz 1/2 kanály, a další.
Komunikační jednotky – sériová komunikace RS232, RS485, DeviceNet master, DeviceNet slave, Profibus master, Profibus slave, Ethernet modul TCP/IP nebo UDP/IP, link modul a další.

Výše popsané produkty představují ucelenou řadu prostředků průmyslové automatizace určených od nejjednodušších lokálních aplikací až po řešení řízení výrobních toků.
Bližší informace naleznete na stránkách distributora www.aef-hitachi.cz, nebo přímo dotazem na technické podpoře AEF, s.r.o.

PLC Hitashi 2018 logo

AEF, s.r.o.
Pekařská 86, 602 00 BRNO
Tel.: +420 543 421 201
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.aef-hitachi.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, září 2023

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
METRA BLANSKO zakázková výroba dle požadavků zákazníka AC a DC voltmetry a ampérmetry, otáčkoměry, vysokonapěťové děliče, převodníky elektrických veličin, proudové transformátory, revizní přístroje, multimetry, bočníky, kalibrace a servis. S přístroji Metra můžete spolehlivě měřit dalších 100 let.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Oblíbené normy

Najdete nás na Facebooku