Měnič frekvence SJ-P1 – nový standard od Hitachi

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V polovině tohoto roku byla do prodeje uvedena nová řada měničů frekvence firmy Hitachi pod označením SJ-P1. Tato řada přináší mnoho významných novinek a změn do koncepce standardních frekvenčních měničů Hitachi.

Řada SJ-P1 nahradí dlouhými léty osvědčenou řadu SJ700. SJ-P1 se stanou vlajkovou lodí Hitachi. Jedná se o měnič zařazený do kategorie „premium segment“ vybavený veškerým možným komfortem pro uspokojení jakýchkoliv požadavků zákazníka.
Stejně jako konkurence přechází Hitachi u měničů řady SJ-P1 na značení podle proudové zatížitelnosti. Měniče jsou typovány ve třech třídách přetížitelnosti 150% (ND), 120% (LD) a 110% (VLD). Do budoucna se počítá ještě s typováním 200% (HD). Řada SJ-P1 pokrývá výkonové spektrum od 0,7 kW do 132 kW (ND) v napěťové třídě do 500 V, s plánovaným rozšířením směrem k výkonu 1000 kW a 690 V. Jednotky SJ-P1 umožňují připojení a ovládání jak indukčních, tak i PM motorů.
Měniče jsou vybaveny standardně barevným víceřádkovým TFT panelem, čímž se výrazně zlepšuje komfort obsluhy a rozšiřují se možnosti monitorování provozních parametrů. Informaci zobrazenou na displeji lze zákaznicky ovlivnit. Panel podporuje až 12 jazyků, má svoji nezávislou paměť a pracuje také jako kopírovací jednotka a záloha nastavení.

sjp1 1
Měniče SJ-P1 jsou standardně s vektorovým řízením bez zpětné vazby s možností plného vektorového řízení se zpětnou vazbou z čidla otáček. Jednotka pro zpracování signálu z čidla otáček je volitelná a lze tedy použít různé typy enkodérů.
Měniče řady SJ-P1 mají podstatně rozšířenou funkčnost směrem k posílení univerzálnosti a možnostem interního PLC. Počet logických vstupů byl rozšířen na 11 a logických výstupů na 7 (dva reléové). Dva logické vstupy pracují až do 32kHz a lze je použít jako pulsní vstupy zadávání frekvence, nebo jako vstupy čítače. Počet analogových I/O je 3/2 s možností volby napětí/proud, zvlášť je vstup pro termistor. Výše uvedené počty lze rozšířit volitelnými jednotkami. Celkem umožňuje měnič SJ-P1 využít až tři volitelné jednotky (např. komunikace, zpětná vazba z čidla otáček, rozšíření logických I/O). Standardní zůstává komunikace Modbus, volitelně pak ostatní komunikační protokoly - EtherCat, EtherNet/IP, Profibus-DB, ProfiNet a další. Jednoduchý a uživatelsky přívětivý programový prostředek EzSQ dodává měniči SJ-P1 široké možnosti přizpůsobení a vytváření uživatelských aplikací. Pro snadnou parametrizaci bude nadále sloužit software ProDriveNext s vylepšenými vlastnostmi monitorování. Připojení k PC je pomocí USB micro B.
Výrazně jsou rozšířeny možnosti PID regulace v porovnání s SJ700. Je možné použít až 4 PID regulátory i nezávisle na provozu měniče, prvé dva PID regulátory lze použít i v serii. Bohatě jsou rozšířeny možnosti nastavení PID konstant.
Aby měnič SJ-P1 zvládl všechny nové funkce v odpovídající kvalitě, je vybaven novou CPU s taktovacím kmitočtem 240 MHz, což zajišťuje aktualizaci rychlosti každých 200 μs.
Měnič disponuje plně oddělitelným napájením řídící a výkonové části, což dovoluje jednak optimální řízení chodu pohonu a dále také využití řídícího PLC i v době mimo provoz pohonu.

sjp1 2
Novinkou ve firmware vybavení měniče SJ-P1 je simulační režim dovolující simulaci chování pohonu (i programu EzSQ) s nastavenými parametry.
Všechna výše uvedená rozšíření a vylepšení se promítla v parametrické sadě měniče SJ-P1, která se velmi rozrostla. Aby se neztratil uživatelský komfort, jsou měniče vybaveny interaktivním prostředkem pro usnadnění nastavení základních aplikací.
Měnič splňuje všechny obvyklé standardy CE, UL, cUL a disponuje certifikovanou funkcí bezpečného zastavení dle normy EN ISO 13849-1 PLe/Cat3.
SJ-P1 jsou standardně vybaveny EMC filtrem pro průmyslové prostředí (C3).
Další podrobnější informace naleznete na adrese www.aef-hitachi.cz, nebo vám je rádi poskytnou naši pracovníci.

sjp1 logo

AEF, s.r.o.
Pekařská 86, 602 00 Brno
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.aef-hitachi.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl duben 2020

ElektroPrůmysl.cz, květen 2020

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Rittal - The System. Faster – better – everywhere. Celek je vždy více než jen pouhý součet jednotlivých částí.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.